Awangardowe Dzieci PRL-u zrobią (za)Dymę w „Warsaw”

0
7

Każdy duży koncert znanego polskiego wykonawcy, organizowany przez firmę Gram-x Promotions, to wydarzenie wyjątkowe dla jego uczestników, którzy zawsze prócz ulubionej gwiazdy – tym razem będą to Róże Europy – mogą także zobaczyć i posłuchać lokalnych polonijnych wykonawców. Z kolei dla tych ostatnich imprezy te są niepowtarzalną okazją do zaprezentowania swojej muzyki szerszej publiczności. Takie działanie ma także dodatkowy atut, bardzo znaczący dla gwiazdy wieczoru, która wychodząc na scenę spotyka się z odpowiednio przygotowaną i rozgrzaną publicznością przez supportujące ją zespoły. Podobny cel przyświecał nowojorskiemu promotorowi Grzegorzowi Frycowi z Gram-x Promotions.

„Przede wszystkim chciałem w ten sposób promować polskie podziemie w Wielkim Jabłku. Każdy występ przed dużym zespołem z Polski jest dla danej grupy szansą na promocję i pozwala im nie tylko zbudować swoją markę, ale również zaprezentować swój repertuar muzyczny przed szerszą grupą osób – wyjaśnia prezes Gram-x Promotions. – Poza tym, dzięki temu zespoły zdobywają doświadczenie sceniczne, które ich wzmacnia, a każdy występ jest dla nich także motywacją do dalszego rozwoju i działania. Można powiedzieć, że tym, iż dopuszczany aż taką ilość supportów do występów na naszych koncertach, przyczyniamy się do rozwoju polskiej kultury muzycznej w Nowym Jorku. A poza tym wielką radością jest dawanie innym tejże radości. Też kiedyś grałem w zespole i wiem jak wiele znaczy występ na dużej imprezie, teraz, jako promotor, po prostu nie zapominam o artystach, którzy mają taką potrzebę” – dodaje Grzegorz Fryc.

Do tej pory podczas koncertów organizowanych przez Gram-x Promotions swoje umiejętności mogli zaprezentować m.in. Metalfier, Dzieci PRL-u, Awangarda, Chupacabra, Super Monkey Death Grip, Prime Prophecy, Johnny in Wondeland, Projektor Apteka oraz Magdalena Bałdych. W większości są to polscy muzycy lub mający polskie pochodzenie. Jednak w niektórych przypadkach w skład zespołów wchodzą także artyści amerykańscy lub reprezentujący inne nacje, co w środowisku emigranckim nie powinno chyba nikogo dziwić.

W piątek przed Różami Europy w Polskim Domu Narodowym „Warsaw” na Greenpoincie zagrają: Dym, Awangarda oraz Dzieci PRL-u. Koncert rozpoczyna się o godzinie 8:30 wieczorem.

DYM
Początki działalności zespołu Dym sięgają roku 1993, kiedy to zaistniał on po raz pierwszy i funkcjonował przez dwa lata. Założył go obecny lider, gitarzysta, wokalista i twórca piosenek Paweł Dym. Po kilkuletniej przerwie, w 2007 roku, grupa została reaktywowana w nowym składzie, w którym prócz Pawła znaleźli się: Wil „The Hammer” Lamoureux (gitara basowa) oraz Eddie”The Elf” Piotrowski (perkusja), a od niedawna także Joe Roi (instrumenty klawiszowe). Wszyscy muzycy mają polskie korzenie. Dla lidera zespołu występowanie na scenie ma bardzo duże znaczenie, a miłość do muzyki jest w jego przypadku cechą rodzinną.

„Zacząłem grać na poważnie po śmierci mojej siostry, która również była wokalistką. Jednak miłość do muzyki zaszczepił mi dużo wcześniej mój ojciec, także wokalista i gitarzysta oraz przyjaciel Czesława Niemena, którego gościliśmy w naszym domu podczas jego pobytu w Ameryce” – zdradza Paweł Dym, dla którego granie jest obecnie pewną misją. „Dzięki temu mam cały czas kontakt z polskim językiem oraz rodzimą kulturą. Jestem dumny ze swojego pochodzenia i dlatego też bardzo dużo śpiewam po polsku” – wyjaśnia lider i wokalista, który do Stanów Zjednoczonych przyjechał mając półtora roku.

Zespół Dym specjalizuje się w graniu różnych standardów rockowo-popowych, zwłaszcza polskich przebojów z lat 80. i 90., ale także tworzy swoje piosenki. Do tej pory skomponowali 24 własne piosenki, a niektóre z nich są do nabycia poprzez iTunes. W piątek w „Warsaw” zagrają zarówno covery, jak i swoje piosenki. Dym działa w New Jersey, a występy tego zespołu można zobaczyć w różnych klubach, również nowojorskich. Bardzo często Dym pojawia się na imprezach charytatywnych i od lat uczestniczy w nowojorskich finałach Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Marzeniem muzyków tej formacji jest zagranie koncertów w Polsce.

Więcej informacji na temat zespołu Dym można znaleźć na stronie www.dymband.com oraz na ich facebookowym profilu.

AWANGARDA
Grupa Awangarda istnieje od 2010 roku i powstała, by wypełnić lukę jaka istniała na polonijnych imprezach, na których dominowały zespoły grające z playbacku. Muzycy tej formacji chcieli swoim istnieniem wskrzesić tzw. live-bandy, czyli zespoły grające całkowicie na żywo. W ciągu czteroletniej działalności zespołu jego skład ulegał powolnej transformacji, dzięki czemu brzmienie Awangardy również ulegało zmianom, ale przez to stawało się coraz lepsze. Obecnie w skład grupy wchodzą muzycy zarówno polskiego, włoskiego, jak i amerykańskiego pochodzenia: Kasia Bąk (wokal), Marcin Nicpoń (gitara), Valerio Celentano (gitara basowa), Jeremy Salesi (instrumenty klawiszowe), Andrzej Sikora (saksofon) oraz Tony Eboli (perkusja).

„Ten międzynarodowy miks sprawia, że muzyka, którą gramy jest ciekawa i niepowtarzalna – stwierdziła Kasia Bąk. – Wszyscy kochamy muzykę i cieszymy się mając możliwość dzielić się i zarażać nią innych ludzi. Jesteśmy zespołem, który nie boi się wyzwań i wspólnie wciąż odkrywamy nowości oraz bawimy się muzyką” – dodała wokalistka. Repertuar Awangardy obejmuje szeroki zakres muzyczny od klasycznego rocka, bluesa po soulowe wykonanie evergreenów światowych wykonawców. W jego repertuarze jest bardzo dużo polskich standardów z różnych epok muzycznych, a zwłaszcza z lat osiemdziesiątych. Dzięki szerokiej gamie prezentowanej muzyki zespół świetnie radzi sobie na różnych imprezach od przyjęć i uroczystości kameralnych, poprzez pikniki, a na dużych rockowych scenach kończąc.

„Mieliśmy przyjemność koncertować ze znanymi polskimi zespołami, jak np. Hey, a także z lokalnymi grupami typu Prime Prophercy i Dzieci PRL-u. Teraz zagramy przed Różami Europy” – wylicza Kasia Bąk. Awangarda również bardzo często bierze udział w różnych polonijnych wydarzeniach kulturalnych oraz wspiera liczne projekty charytatywne. W ostatnim czasie zespół coraz bardziej myśli o swojej płycie i rozpoczął pisanie oraz komponowanie własnych piosenek.

Więcej informacji na temat Awangardy można znaleźć na stronie www.awangarda.us oraz na Facebooku.

DZIECI PRL-u
Grupa Dzieci PRL-u istnieje od 2010 roku i jest jedną z najbardziej znanych polonijnych formacji w metropolii nowojorskiej, często występującej na różnych piknikach i imprezach. Tworzy go czterech muzyków, którzy od dłuższego już czasu współpracują ze sobą. Są to Przemek „Przemo” Koczela (gitara), Piotrek „Młody” Klassek (gitara, wokal), Adam Romanowsk (perkusja) oraz Dawid Czajka (wokal i gitara basowa). Skład ten tworzył się przez wiele lat, a zespół w tym czasie występował pod innymi nazwami. W latach 2003-2006 działał jako Paradigm, natomiast później, od 2007 roku przez kolejne dwa lata jako The Dagger. Obie formacje zarejestrowały materiał na płyty, które jednak ze względów finansowych nie zostały wydane.

„Istnieją one w naszych domowych archiwach i być może kiedyś do niektórych kawałków jeszcze wrócimy” – zapewnia Dawid Czajka. Nazwa grupy stanowi odniesienie do muzyki, jaką wykonuje, oraz czasu największej popularności polskiego rocka. „Nazwę zaproponował nasz wcześniejszy perkusista, a ponieważ bardzo nam się wszystkim spodobała zgodziliśmy się na nią od razu. Wiedzieliśmy od samego początku, że chcemy tworzyć polskie klimaty muzyczne i chcieliśmy, aby nasza nazwa narzucała pewien styl – zdradza lider zespołu. – Jak wiemy w czasach PRL-u muzyka punk-rockowa była buntem przeciwko istniejącemu systemowi, a my byliśmy wtedy dziećmi, więc nazwa idealnie do nas pasowała” – dodaje. Styl Dzieci PRL-u zdominowany jest przez punk-rock, jednak słychać w nim także wpływ wielu innych gatunków muzycznych, jak np. bluesa czy też metalu. „Ci, którzy nas znają, albo słyszeli naszą muzykę, nie mają problemu z określeniem naszego stylu i prawie wszyscy twierdzą, że jest to klimat punk-rockowy. My sami jednak idziemy trochę dalej i często szukamy także spokoju w bardziej balladowych utworach. Wiąże się to z tym, że – mimo wielu pokrewieństw muzycznych w zespole – każdy z nas słuchał w latach wcześniejszych innej muzyki: bluesa, rocka, punka, metalu itp.” – wyjaśnia Czajka.

Dzieci PRL-u, podobnie jak pozostali wykonawcy, bardzo często biorą udział w imprezach charytatywnych. W piątek grupa ta wystąpi tuż przed Różami Europy, natomiast w przyszłym miesiącu, również w „Warsaw”, będzie supportowała koncert zespołu Piersi. Obecnie muzycy pracują nad piosenkami, które znajdą się na ich debiutanckiej płycie. Niektóre z nich będzie można usłyszeć podczas piątkowego występu.

Więcej informacji na temat zespołu Dzieci PRL-u można znaleźć na ich facebookowym profilu.

Autor: Wojtek Maślanka