Bal Fundacji Kościuszkowskiej – w stulecie odzyskania niepodległości Polski

184

W ostatnią sobotę kwietnia odbył się 83. Bal Fundacji Kościuszkowskiej z tradycyjnym już udziałem kadetów z Akademii Marynarki Wojennej w Kings Point w Nowym Jorku, którzy fanfarami dali sygnał rozpoczęcia uroczystości, jak też tradycyjnym przemarszem pocztów sztandarowych i wielkim polonezem.

Zgromadzeni goście wysłuchali hymnów polskiego i amerykańskiego w wykonaniu Katarzyny Sperczyńskiej, która w dalszej części balu zachwyciła mistrzowskim koncertem, gracją i pięknym strojem. Towarzyszył jej Dayle Newmyer, dyrektor muzyczny wielu produkcji off-broadwayowskich, współpracujący z wybitnymi artystami.

Mowę powitalną wygłosił Alex Storożyński, były prezes fundacji Kościuszkowskiej, który przewodzi obecnie Radzie Powierniczej Fundacji, Board of Trustees. Konsul generalny RP Maciej Golubiewski nawiązał do stuletniej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości oraz zasług fundacji, która od 93 lat łączy Polskę ze Stanami Zjednoczonymi w dziedzinie edukacji, kultury i nauki.
W części oficjalnej zabrał też głos prezes Klubu Polsko-Amerykańskiego przedstawicieli biznesu i tegoroczny przewodniczący balu, mecenas Wojciech Jackowski, który wskazał na rozległą działalność klubu, mającego kontakt z siecią 250 000 firm i liczne możliwości współpracy z fundacją.

Obecny prezes Fundacji Kościuszkowskiej Marek Skulimowski witając gości podkreślił osiągnięcia fundacji w minionym roku oraz nakreślił cele na przyszłość. Prezes Skulimowski wspomniał, że wśród gości balu jest Michael Mizwa, wnuk założyciela Fundacji Kościuszkowskiej Stefana Mierzwy.

Warto podkreślić jak niezwykłym osiągnięciem było stworzenie przez Stefana Mierzwę w 1925 roku fundacji, której misją jest „propagowanie wymiany kulturalno-naukowej pomiędzy Polską i Stanami Zjednoczonymi oraz popularyzacja polskiej kultury i historii wśród Amerykanów”. “Nowy Dziennik” publikował materiał na temat historii powstania fundacji w 2014 roku, w którym autor Marian Ponanta podawał, jak trudne były początki: pierwszym sukcesem prekursora fundacji Polsko-Amerykańskiego Komitetu Stypendialnego była dotacja w wysokości… 5 dolarów.

Obecnie fundacja dysponuje już znaczącym funduszem. W poprzednim roku rozdzielono pomiędzy 40 stypendystów z Polski 430 000 dolarów. Na sali Hotelu Plaza, gdzie odbywał się bal FK, byli obecni liczni sponsorzy indywidualni, a także instytucje, między którymi znaczącą rolę wciąż odgrywa PSFCU. Aby wzmocnić zasoby fundacji odbyła się – pod kierunkiem mistrzowsko prowadzącego bal Toma Rosickiego – licytacja dwóch obrazów Piotra Perskiego. Rzecz wyjątkowa: te same obrazy oddawane były pod licytację kilkakrotnie, podwyższając w ten sposób donację dla fundacji.

W tym roku novum balu stanowiła ruchoma iluminacja wokół sceny autorstwa Barta Kresy. To na jej tle przemawiano, odbywały się występy solistów oraz wręczono tegoroczne wyróżnienia wybitnym postaciom.

Medal Uznania Fundacji Kościuszkowskiej otrzymał w tym roku prof. Stanley Wójcicki, który jest członkiem Kolegium Wybitnych Naukowców FK, stworzonego przez prof. Zbigniewa Darzynkiewicza. Prof. Wójcicki – fizyk o wybitnych osiągnięciach naukowych i dydaktycznych – urodził się w Polsce i w 1949 roku wyemigrował z matką i bratem z kraju. W Stanach Zjednoczonych ukończył studia na Uniwersytecie Harvarda, a następnie w Berkeley uzyskał doktorat. Pracował po studiach w Lawrence Radiation Laboratory w Berkeley i CERN w Genewie w Szwajcarii. Był wieloletnim dyrektorem Zakładu Fizyki na Uniwersytecie Stanford w Kalifornii i uzyskał wysokie nagrody za swoje osiągnięcia naukowe, a wśród nich W.K.H. Panofsky Prize w 2015 r. Należy również podkreślić, że prof. Wójcicki jest członkiem zagranicznym Polskiej Akademii Nauk.

Medal Uznania Fundacji Kościuszkowskiej jest przyznawany od 1955 roku. Na awersie medalu przedstawiony jest wizerunek Tadeusza Kościuszki. Dotychczas otrzymali go między innymi: Artur Rubinstein, Zbigniew Brzeziński, Ryszard Kapuściński. Prof. Wójcicki podziękował fundacji za wspaniałe wyróżnienie, wspominając na wstępie dramatyczne losy związane z emigracją z Polski.

Podziękował też swojej żonie Ester Wójcicki za wsparcie przez wszystkie lata kariery zawodowej.

Pioneer Award został w tym roku przyznany wybitnemu artyście Krzysztofowi Wodiczce, który jest profesorem na Harvard University i wykładowcą w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Prof. Wodiczko, łącząc wybitną działalność artystyczną na terenie kraju i w USA, otrzymał doktoraty honoris causa zarówno w Polsce (w Poznaniu, 2008), jak i w Stanach Zjednoczonych (Maine School of Art, 2007). Jego działalność artystyczna była przedstawiana w telewizji PBS jako część programu poświęconego sztuce XXI wieku. W wielu miejscach świata były organizowane wystawy prof. Wodiczki.

Otrzymał liczne nagrody, a wśród nich Hiroshima Art Prize i Gloria Artis – złoty medal Ministerstwa Kultury i Sztuki w Polsce. Od 1980 roku jego projekty poświęcone są potrzebującym pomocy: ludziom z marginesu społecznego, bezdomnym, wyalienowanym i weteranom wojennym.

Trzeba podkreślić, że na bal fundacji przybyli licznie ludzie młodzi, będący często kolejnym pokoleniem polskich emigrantów. Do tańca przygrywała w różnych rytmach orkiestra Gerard Carelli. Parkiet był szczelnie zapełniony.

Loteria fantowa pod koniec wieczoru dodatkowo dostarczyła tak potrzebnych funduszy dla dalszej działalności FK. Wśród nagród były: bilety LOT-u, oryginalne dzieła Rafała Olbińskiego, biżuteria i kosmetyki firmy Inglot.

Z pewnością pozostanie w pamięci uczestników to eleganckie spotkanie, promujące polską kulturę i naukę, a także przynoszące możliwość dalszej działalności Fundacji Kościuszkowskiej w pięknej kamienicy „Van Allen” przy 65 Street. Sen Stefana Mierzwy – emigranta z maleńkiej Rakszawy – o stworzeniu na terenie USA organizacji popularyzującej polską kulturę spełnił się i jest kontynuowany dzięki aktywności polonijnych działaczy i wolontariuszy.

Autor: Dorota Halicka