Bal ludzi dobrego serca

98

Szykuje się wspaniały, charytatywny bal”. A to za sprawą organizacji Children’s Smile Foundation z Nowego Jorku. Odbędzie się on 20 października w Polonaise Terrace na Greenpoincie.

Warto, by Polonia nie zawiodła, od powodzenia tego przedsięwzięcia zależy życie i zdrowie wielu dzieci w Polsce oraz polskich maluchów w USA. Fundacja stale opiekuje się kilkoma domami dziecka w Polsce i pomogła powrócić do zdrowia wielu dzieciom lub sfinansować niejedną drogą operację.
Organizacja “Uśmiech Dzieciom” liczy sobie 13 lat działalności, zdołała zgromadzić wielu ludzi szlachetnego serca, kilkudziesięciu poważnych biznesmenów, działaczy i wolontariuszy. Co ważne, zdołała sobie wypracować opinię organizacji o szlachetnym obliczu, która 90 proc. wszelkich wpływów przekazuje na rzecz chorych dzieci, chociażby dzięki temu, że jej siedziba znajduje się w biurze biznesmena, założyciela organizacji, co pozwala na wyeliminowanie zbędnych biurokratycznych kosztów własnych. Co roku Children’s Smile Foundation organizuje aukcje sztuki, z których dochód jest przeznaczany na konto pomocy chorym dzieciom oraz pikniki, bale walentynkowe i obecny jesienny bal.
Jak powiedział Bogdan Chmielewski, prezes CSF: “W tym roku bal ma na celu uhonorowanie codziennej ciężkiej i odpowiedzialnej pracy lekarzy, którzy na co dzień swoją wiedzą i doświadczeniem dbają o nasze zdrowie oraz tych, którzy z naszą organizacją współpracują. Oni pomagają nam rozsyłać informacje do szpitali i orientują się, czy można dane dziecko leczyć w konkretnym szpitalu, następnie rezerwują termin operacji. Naszym zadaniem jest zebrać pełną bądź częściową sumę na pokrycie jej kosztów. Oczywiście nie zawsze nam się udaje pomóc wszystkim dzieciom lub pokryć wszystkie koszty, ale staramy się. To zależy od naszej operatywności i stanu zdrowia dziecka. Cieszymy się, że na konto fundacji pewien biznesmen, proszący o zachowanie anonimowości, wpłacił 150 tys. dol. Ten olbrzymi zastrzyk pieniędzy zostanie zainwestowany i będzie tzw. żelaznym funduszem, procenty z jego lokaty będą wykorzystywane na cele fundacji. Oby przytrafiło się nam więcej takich sponsorów”. Oby… i tu apel do Polonii, warto wiedzieć, że każdą donację można odpisać od podatku.
Joanna Mrzyk, dyrektor wykonawcza fundacji, również apeluje o bardziej aktywne zaangażowanie Polonii: “Podań z prośbą o pomoc finansową otrzymujemy wiele. Bardzo bym chciała, żebyśmy byli w stanie pomóc wszystkich dzieciom zgłaszającym się do fundacji. Głęboko wierzę, że z pomocą ‘Nowego Dziennika’ uda nam się zaprosić na bal wszystkich, których choć trochę poruszy krzywda, a raczej tragedia rodzin, błagających o pomoc. Dla niektórych rodziców diagnoza postawiona przez lekarzy to straszny szok i ogromna tragedia. Czy my możemy im pomóc, zmniejszyć cierpienia wywołane chorobą wymarzonego, czasami jedynego, upragnionego dziecka? Na to pytanie postaramy się odpowiedzieć po balu. W jakim stopniu uda nam się pomoc, zależy od nas wszystkich, a zwłaszcza od lekarzy, którym dedykujemy nasz bal, bo przecież to właśnie oni, spotykają się na co dzień z chorobą i cierpieniem. Liczymy na to, że reklama umieszczona w specjalnie wydanym żurnala, reklamująca przychodnie, gabinety dentystyczne, biznesy, sklepy itp. pomoże nam zgromadzić środki finansowe, aby pomóc dzieciom, które na tę pomoc czekają. Na zamieszczenie reklamy w tym pamiętniku balowym może być już za późno,więc czekamy na propozycje sponsorów, którzy mogą ufundować nagrody na loterię. A oto kolejne potrzebujące naszej pomocy dzieci, którym postaramy się pomóc.
Dawidek K. – dziecko niepełnosprawne, po przebytym zapaleniu opon mózgowych i mózgu z wodogłowiem pozapalnym, zastawką komorowo-otrzewnową i padaczką. Mimo że ma 6 lat, nie chodzi ani nie mówi, lecz lekarze uważają jego przypadek za rokujący. “Największe koszty ponosimy na prywatną rehabilitację, ale to jedyna szansa na samodzielne chodzenie mojego synka” – powiedziała jego mama.
“Kolejne dziecko potrzebujące naszego wsparcia – kontynuuje J. Mrzyk – to PiotrD. (7 lat). Operacja usunięcia guza mózgu odbyła się w Monachium pod koniec sierpnia br. Dziecku obecnie niezbędna jest kosztowna chemioterapia, również w Monachium, a jej koszt to ok. 30 tys. euro. Naszej pomocy potrzebuje również Dawid M. (4 lata). Wykryto u niego chorobę związaną z mutacją genu CLN2. Jest to choroba Battena, genetyczna, nieuleczalna, kończąca się śmiercią. Z czasem u dzieci cierpiących na zespół Battena stwierdza się zaburzenia umysłowe, nasilające się drgawki, stopniowe pogarszanie się wzroku oraz sprawności motorycznych, ostatecznie dziecko traci wzrok, przestaje wstawać z łóżka i traci kontakt z otoczeniem. Jedyny ratunek można znaleźć w klinice Weill Cornell Medical w Nowym Jorku, która przyjmie Dawidka na badania kliniczne bezpłatnie, ale rodzina musi pokryć koszty podróży i pobyt w Nowym Jorku. Pomocy potrzebuje też Jagódka P. (9 miesięcy). Jest chora na mukowiscydozę (CF), chorobę przewlekłą i nieuleczalną, potrzebuje witamin i sytemu the Vest (Aiway Clearance System), co ułatwia fizykoterapię. Cena kamizelki to koszt około 10 tys. dol.”.
Pani Joanna zauważyła, że ostatnio ostatnio pojawiła się nowa norma obyczajowa. Otrzymała informację z domu pogrzebowego od rodziny zmarłej starszej kobiety w stanie Washington, która wyszukała fundację Children’s Smile Foundation w internecie i przekazała jej pieniądze, zamiast przeznaczać je na kwiaty i wieńce. Modną tradycją w czasie ślubów staje się przekazywanie datków na pomoc chorym dzieciom, zamiast kwiatów dla nowożeńców. W Polsce ten zwyczaj już się przyjął, młodzi w zaproszeniach zaznaczają, żeby zamiast kwiatów, czy prezentów wysyłać pieniądze do domów dziecka czy hospicjum…
Polonia powinna przyjść na bal i łącząc przyjemne z pożytecznym pomóc wyżej wymienionym dzieciom. Do tańca porwie gości rewelacyjny Remix Band. Bilety są dostępne w siedzibie fundacji: 60-43 Maspeth Ave. na Maspeth, a rezerwacje można dokonać pod numerami telefonów: (347) 277-6459 lub (718) 894-6443 lub wysyłając e-maila: [email protected]

Dotychczasowi sponsorzy balu:
Belvedere Bridge Enterprises, Inc.; Syrena Bakery, Inc.; Doktor Iwona Mienko; Victoria Consulting  &Development LLC; Vision Financial Services; AG Contractors, Inc.; Janbar, Inc.; „Super Express”; „Nowy Dziennik”; Polonaise Terrace Caterers; P-SFCU; Doktor Bogdan Lekan; Centrala Polskich Szkół Dokształcających w Ameryce; Marathon Bank; Steve's Meat Market; Barbara Kaminski, Wells Fargo Home Mortgage; Arthur's Funeral Chapels, Inc.; Marie Sklodowska-Curie Professional Women's Association, Inc.; Królewskie Jadło; Doma Travel Maspeth; Grzegorz Wiśniewski; Marzena Potrapeluk

Autor: Krystyna Godowska