Bal Marszałkowski 2019 w Copiague

843
Od lewej: Juliet Koszelak – Miss Polonii Copiague 2018, Marta Wesołowski, Beata Szczech – marszałek Copiague 2018, Wielki Marszałek Parady Pułaskiego 2019 Darek Barcikowski, Elżbieta Sokołowski – marszałek Copiague 2019. FOTO: Elżbieta Popławska

Wielkim wydarzeniem związanym z Paradą Pułaskiego jest przygotowanie tradycyjnego balu z tej okazji, we wszystkich możliwych polonijnych ośrodkach, w celu uhonorowania wyróżniających się społeczników. Polonia of Long Island już po raz 12. zorganizowała taki bal, podczas którego oficjalnie marszałek z Copiague na Paradę Pułaskiego 2019 otrzymał insygnia marszałkowskie i odbyły się wybory najpiękniejszej Polki w Copiague, NY.

W tym niewielkim miasteczku położonym na Long Island nad Oceanem Atlantyckim mieszkająca tam Polonia znana jest ze swojej aktywności, zarówno w środowisku polonijnym, jak też amerykańskim, w którym polonijni biznesmeni odnoszą duże sukcesy. Ostatnio bale i spotkania Polonii of Long Island (Pof LI) odbywają się w urokliwym i klimatycznym miejscu na East Islip w Carleton Hall, gdzie menedżerką jest przemiła polonijna biznesmenka, bardzo życzliwa dla polonijnych organizacji Monika Olender.

Wielki Marszałek Parady Pułaskiego 2019 Darek Barcikowski, Miss Polonii Copiague 2019 Julita Wiechowska, Miss Polonii Copiague 2018 Juliet Koszelak, marszałek Copiague 2019 Elżbieta Sokołowski. FOTO: Elżbieta Popławska

MARSZAŁEK COPIAGUE 2019
Tegorocznym marszałkiem z Copiague została znana i lubiana Elżbieta Sokołowski – wieloletnia wolontariuszka, członkini Polonii of Long Island. Pani Elżbieta przez ostatnich 6 lat sprawowała funkcję prezesa PofLI, Inc., reprezentując organizację i Polonię z Long Island na wielu uroczystościach i spotkaniach. Zaangażowana jest również w niemal wszystkie projekty organizowane przez lokalne środowisko. Przez okres swojej działalności była członkiem Rady Polonijnej, działającej przy Konsulacie Generalnym RP w Nowym Jorku, gdzie reprezentowała PofLI.

Jedno z pamiątkowych zdjęć uczestników balu. Foto: Elżbieta Popławska

PREZENTACJA KANDYDATEK NA MISS
Kandydatkami na Miss Polonii Copiague były: Wiktoria Kawałek (17 lat), Caroline Rakus-Wojciechowski (23 lata), Julita Wiechowska (17 lat).
Wiktoria Kawałek (nr 1) jest uczennicą szkoły średniej. W przyszłości zamierza studiować kryminalistykę i prawo. Wiktoria kocha nie tylko ludzi, ale i zwierzęta. Pomaga w schronisku dla zwierząt i to sprawia jej wielką satysfakcję. Jej pasją jest siatkówka, w którą gra od 10. roku życia. Uwielbia podróżować, chodzić po górach oraz uprawiać snowboarding. Jak powiedziała, jest osobą pozytywnie nastawioną do życia. Marzy, aby któregoś dnia wrócić do Polski i zamieszkać w Zakopanem. Jako Miss Polonii chciałaby pomagać potrzebującym rodzinom.
Caroline Rakus-Wojciechowski (nr 2) jest absolwentką szkoły średniej w Lindenhurst, absolwentką Harvardu na Wydziale Antropologii i Przygotowania do Medycyny. Obecnie pracuje w administracji w Fox Corporation i w przyszłości planuje uzyskać tytuł doktora w dziedzinie patologii oraz tytuł magistra w dyplomacji międzynarodowej, aby prowadzić pracę ONZ w krajach, w których identyfikacja ofiar ludobójstwa pomoże rodzinom ofiar w dotarciu do sprawiedliwości i godnego ich pochówku. Jest prezesem Młodych Zawodowców pod patronatem ONZ z siedzibą na Brooklynie, członkinią Narodowej Federacji, Zrzeszenia Kobiet Biznesu, klubu Harvard na Long Island i w Nowym Jorku. Lubi podróże i czytanie książek. Gra na siedmiu instrumentach. Ma na swoim koncie nagrodę Woman of Distinction Award. Powiedziała o sobie m.in.: “Do ukształtowania mojego życia przyczyniło się wiele czynników, za które jestem losowi niezmiernie wdzięczna: rodzice i chora na autyzm siostra oraz rodzina w Polsce, ludzie, których los postawił na mojej drodze, miejsca, które odwiedziłam na studiach oraz ciągłe znajdowanie nowych wyzwań w życiu. Zdarzyły mi się również niepowodzenia, ale szczęśliwie wtedy podtrzymywały mnie na duchu kobiety, które są dla mnie wzorem do naśladowania. Jako Miss Polonii Copiague chciałabym propagować polską kulturę i polskie tradycje wśród organizacji, do których należę, oraz stać się, na ile to możliwe, wzorem do naśladowania mając nadzieję, że dzięki temu zainspiruję wiele młodych polskich kobiet do osiągnięcia czegoś wartościowego w życiu i odwdzięczę się środowisku, z którego się wywodzę. Powinniśmy być dumni, że jesteśmy Amerykanami z polskimi korzeniami. Dzięki nam Ameryka zyskuje nie tylko wspaniałych wykształconych ludzi, ale także wartościowych obywateli i patriotów. Jesteśmy mostem łączącym oba kraje”.
Julita Wiechowska (nr 3) jest uczennicą szkoły średniej w Lindenhurst i absolwentką Polskiej Szkoły Dokształcającej w Copiague. W przyszłości zamierza studiować biznes międzynarodowy. Julita od najmłodszych lat wspiera Polonię, uczestnicząc w różnych imprezach polonijnych. Wielokrotnie pomagała przy organizacji Polskiego Dnia w Copiague, Dnia Dwujęzyczności, w Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy. Kilkakrotnie brała udział w Paradzie Pułaskiego. W 2017 roku została Ambasadorem Dwujęzyczności. Julita pomagała w organizacji balów charytatywnych dla chorych dzieci. Społecznie pracuje w lokalnej parafii, gdzie pomaga w kancelarii parafialnej. Aktywnie udziela się w Polskim Domu Narodowym w Glen Cove, jest członkiem zespołu Nos Te Domine. Julita lubi pomagać innym, jest dumna, że jest Polką. Bardzo lubi spędzać czas z koleżankami i ze swoją rodziną oraz pomagać w polskiej szkole, lubi brać udział w różnych konkursach. Opowiadając o sobie stwierdziła: “Polska to moja ojczyzna. Tam urodzili się moi rodzice, mieszkają moi dziadkowie i ja urodziłam się w Polsce. Polska to miejsce, o którym chcę zawsze pamiętać. W Ameryce uczęszczałam do polskiej szkoły i z bardzo dobrymi wynikami zdałam maturę. Jestem z tego bardzo dumna. Jako asystentka nauczyciela, od czterech lat pomagam w polskiej szkole w Copiague. Swoją postawą i zaangażowaniem będę godnie reprezentować Polskę w Ameryce”.
Jury w składzie: Sylwia Leśniak – przedstawicielka firmy adwokackiej Napoli-Shkolnik PLLC, mecenas Sławomir Platta, Justyna Bolek-Adamek, ogłosiło następujący werdykt:
Miss Polonii Copiague 2019 została Julita Wiechowski, I wicemiss – Caroline Rakus-Wojciechowski, II wicemiss – Wiktoria Kawałek. Ponadto na Miss Publiczności wybrano Caroline Rakus-Wojciechowski.
Wszystkie kandydatki otrzymały czeki, (800, 500, 400 dol.) oraz biżuterię (Svarowski, Apart), kosmetyki, kupony na zabiegi kosmetyczne, torebki (Kate Spade) i kwiaty.

Od lewej: Wiktoria Kawałek, Caroline Rakus-Wojciechowski, Julita Wiechowska. Foto: Elżbieta Popławska
Caroline Rakus-Wojciechowski – wicemiss Polonii Copiague 2019 – z rodzicami, przyjaciółmi i organizatorami balu. Foto: Elżbieta Popławska

GOŚCIE BALU
Uroczystość poprowadziły niezawodne od lat, we wszelkich społecznych działaniach, piękne Polki: Ula Brożek – prezes PofLI, i Marta Wesołowski – wiceprezes tej organizacji.
Uroczystość zaszczycił swoją obecnością Dariusz Barcikowski – Wielki Marszałek Parady Pułaskiego 2019. Witając gości Wielki Marszałek z dumą podkreślił, iż jest pierwszym w 82-letniej historii parady Wielkim Marszałkiem wywodzącym się ze stanu Connecticut. Ponadto od dwóch lat pełni obowiązki konsula honorowego Rzeczypospolitej Polskiej w Connecticut. Zaprosił wszystkich na paradę i podziękował za wyjątkowe spotkanie.
Gośćmi honorowymi byli również mecenas Sławomir Platta, Renata Jarmołowicz – przedstawicielka PSFCU z oddziału w Copiague, Justyna Bolek-Adamek, Dorota Szczech – dyrektor Polskiej Szkoły Dokształcającej im. Herberta z Copiague, przedstawiciele zarządu Polonii of Long Island: dr Jolanta Sykora-Sygnarowicz, Beata Szczech, Małgorzata Pawełko i od lat ta sama przedstawicielka “Nowego Dziennika”.
Znakomitą muzyczną oprawę przygotował jedyny w swoim rodzaju DJ Danny – Daniel Zysko.
Wielkie podziękowania przekazano sponsorom uroczystości, którymi byli: Polonia of Long Island, Inc., Carleton Hall, PSFCU, Marta i Walter Wesołowski, Urszula Brożek-Bąk i Mirosław Bąk, Beata i Andrzej Szczech, Crumbs Bakery, Elżbieta Sokołowski, Jolanta i Krzysztof Sygnarowicz, D’Andrea Bros Funeral Home, Fairy Tales Hair Care, Evita’s Touch – Edyta Kulbacki, Autospace – Wtorkowski Family, obiad przygotowali: Euro Deli oraz Carleton Hall.