Bal podróżników – tuż, tuż!

311
Film “Godspeed, Los Polacos”, którego reżyserem jest Adam Nawrot (z lewej), a producentem Sonia Szczęsna, zdobył nagrodę publiczności na festiwalu w Boulder w stanie Kolorado. Towarzyszył im na festiwalu Jurek Majcherczyk. To oni będą Gośćmi Honorowymi podczas 24. Balu Podróżnika FOTO: RANDY MAHLONE

Na 24. Balu Podróżnika będziemy celebrować... 26-lecie powstania Polonijego Klubu Podróżnika i 25-lecie jego działalności! Zapewne wywoła to na waszych twarzach zdziwienie, ale to są fakty. Niestety, przez pandemię w 2021 roku nie mogliśmy celebrować 25-lecia założenia naszego klubu. Więc teraz wierzymy mocno, że będziemy mieli więcej szczęścia i na 24. Balu Podróżnika będziemy mogli celebrować podwójną rocznicę.

Tradycyjnie już nasze bale odbywają się w pierwsza sobotę lutego. W tym roku Bal Podróżnika odbędzie się w sobotę, 5 lutego, w Sali Balowej Royal Manor w Garfield, NJ, w godzinach od 8 wieczorem do 2 rano. Czeka nas sześć godzin wspaniałej zabawy przy muzyce zespołu Simon Band. Serdecznie zapraszamy wszystkich spragnionych nie tylko tańców,  ale także spotkania starych znajomych po dwóch latach przerwy. Ponadto wszystkich chętnych zapraszamy już o godzinie 6:30 pm na spotkanie z gośćmi honorowymi 24. Balu Podróżnika. W czasie tego spotkania zobaczymy dokumentalny film „Goodspeed, los Polacos” nakręcony przez reżysera Adama Nawrota. Jego producentką jest Sonia Szczęsna.

Najmłodsi Honorowi Goście Balu Podróżnika

To właśnie Sonia i Adam dostąpili tego zaszczytu. Oboje mają niewiele ponad 30 lat i są najmłodszymi gośćmi honorowymi w historii naszych balów. Ich dorobek w promowaniu dokonań Polaków jest nadzwyczajny. Poświęcili ponad trzy lata swojego młodego życia aby zrealizować, czyli przenieść na ekran już zapomnianą historię Polskiej Akademickiej Wyprawy Kajakowej Canoandes’79. I zrobili to znakomicie. Ich film „Goodspeed, los Polacos” spotkał się z ogromnym uznaniem, czego przykładem jest zdobycie głównych nagród na 13 festiwalach filmowych na całym świecie.  Dzięki temu ta niesamowita historia polskich kajakarzy sprzed 40 lat ma szanse – a raczej jest już na dobrej drodze – aby poznał ją świat, aby weszła w annały eksploracji świata, jednocześnie przybliżając burzliwą, a zarazem nieznaną młodym pokoleniom historię Polski.

Piotr Nawrot (pierwszy z lewej) i Jurek Majcherczyk witają Krzysztofa Wielickiego (z prawej) – jednego z najsławniejszych polskich himalaistów, Gościa Honorowego 22. Balu Podróżnika FOTO: JANUSZ M. SZLECHTA/NOWY DZIENNIK

Ryszard Druch poprowadzi 24. Bal Podróżnika

Znany polonijny działacz a zarazem artysta grafik, twórca salonów artystycznych w swojej Druch Studio Gallery w Trenton, NJ poprowadzi najbliższy Bal Podróżnika. Ryszard Druch to również artysta kabaretowy, twórca kabaretu Odlot (działającego do dziś), co na pewno pozwoli mu urozmaicić i uatrakcyjnić cały bal. Ponadto wszyscy wielbiciele talentu Ryszarda będą mieli okazję wykorzystać jego obecność i zapozować do kolorowej karykatury. Przez cały czas trwania balu w osobnej sali będzie wystawa – kiermasz książek podróżniczych, w większości autorstwa naszych honorowych gości bali, a zarazem Honorowych Członków naszego klubu. Ich lista jest dość długa, ale  niektóre z tych nazwisk znajdziecie poniżej.

25 lat działalności klubu w liczbach

W ciągu tych 25 lat klub zorganizował 326 różnych akcji, w których udział wzięło blisko 30 tysięcy osób, a dokładnie 29.610 (wiemy to dzięki dokładnie prowadzonej ewidencji). Daje to średnio 13 akcji w roku, w których uczestniczyło 1185 osób. Były lata rekordowe. Na przykład w roku 1999 zorganizowaliśmy 27 różnych imprez, w których udział wzięło 2320 osób. W samym Konsulacie Generalnym RP na Manhattanie zorganizowaliśmy 66 spotkań i prezentacji, w tym pierwsze dwa Bale Podróżnika. Nie trudno się domyślić, że najmniej akcji zorganizowaliśmy w 2020 roku, a to z powodu Covid-19.  Wydaliśmy 67 biuletynów, drukowanych w kolorze, rozsyłanych pocztą, a także 320 newsletterów „Nowości z PKP”, wysyłanych drogą mailową do ponad 4 tysięcy odbiorców. Od 1998 roku nasz klub posiada własną stronę internetową www.odkrywcy.com, która cieszy się dużym zainteresowaniem.

Byliśmy i jesteśmy inicjatorami…

W czasie tych 25 lat byliśmy inicjatorami i współinicjatorami wielu akcji w różnych dziedzinach. Jednakże głównym naszym celem było i jest odkrywanie oraz upamiętnianie dokonań Polaków, głównie w Peru i Ameryce Łacińskiej, a także na Syberii. Wymienienie ich wszystkich teraz zajęłoby sporo miejsca, dlatego zrobimy to w następnym numerze „Nowego Dziennika”.

Gościem Honorowym 23. Balu Podróżnika był Ricardo Kruszewski z Argentyny (na zdjęciu
z mikrofonem) – pierwszy człowiek w historii, który kajakiem opłynął Przylądek Horn. Został Honorowym Członkiem PKP i otrzymał z tej okazji specjalny dyplom, za co serdecznie podziękował FOTO: JANUSZ M. SZLECHTA/NOWY DZIENNIK

Zapraszamy na 24. Bal Podróżnika

Bilety na bal będą dostępne od 15 stycznia 2022 roku w sprzedaży elektronicznej. Prosimy zamawiać bilety pisząc na [email protected] lub dzwoniąc na numer telefonu 973-473-1249.  Jak co roku oferujemy zniżkę dla młodzieży do lat 30. To już nasza tradycja, że polonijna młodzież ma szanse wzajemnie się poznać i pobawić, nawet gdy na parkiecie spotyka swoich rodziców. Będą również stoły dla samotnych uczestników balu, aby i oni mogli poznać kogoś samotnego. W obu przypadkach nasze bale spełniły takie oczekiwania. Mamy bardzo wiele przykładów.

Dziękujemy naszym dotychczasowym sponsorom: Polskim Liniom Lotniczym LOT, agencji turystycznej Classic Travel, firmie BACIK i Polsko-Słowiańskiej Federalnej Unii Kredytowej – i zapraszamy do dalszego wspierania naszej działalności. Dziękujemy również „Nowemu Dziennikowi”, który od samego początku wspiera naszą działalność.