Biało-czerwona choinka na Greenpoincie

126
Pamiątkowa fotografia ze Świętym Mikołajem / Foto: WOJTEK MAŚLANKA/NOWY DZIENNIK

Centrum Polsko-Słowiańskie rozpoczęło sezon świąteczny tradycyjną imprezą mikołajkową oraz zapaleniem biało-czerwonych lampek na choince przed jego siedzibą od strony Kent Street.

“Wczoraj zapłonęła choinka w Rockefeller Center, a u nas tradycyjnie 6 grudnia, czyli dzisiaj, dokładnie w mikołajki – podkreśliła Bożena Kamińska, prezes i dyrektor wykonawcza CP-S. – Przygotowaliśmy z tej okazji upominki dla dzieci, trochę słodkości i zabawę ze Świętym Mikołajem. Wszyscy nasi pracownicy poprzebierali się w odpowiednie stroje, a seniorzy zorganizowali bardzo ładny i ciekawy kiermasz”.

Prezes CP-S Bożena Kamińska (pierwsza z prawej), jej zastępczyni Danuta Bronchard oraz Katarzyna Druckner, koordynująca program Klubu Seniora “Krakus”, zachęcały dzieci do wspólnej zabawy / Foto: WOJTEK MAŚLANKA/NOWY DZIENNIK

Jak zaznaczyła szefowa C-PS, dzięki temu impreza miała nie tylko rozrywkowo-dziecięcy charakter, ale również uaktywniła osoby starsze, korzystające z programów oferowanych przez Klub Seniora “Krakus” z Greenpointu oraz Klub Seniora im. Jana Pawła II z Manhattanu. “Cieszymy się, że w ten sposób ludzie ci ciągle coś robią i mają motywację do działania. Poza tym dzięki temu łączymy pokolenia, co jest bardzo ważne dla wszystkich” – stwierdziła Bożena Kamińska.

Seniorzy przygotowali kiermasz świąteczny / Foto: WOJTEK MAŚLANKA/NOWY DZIENNIK

W mikołajkowym spotkaniu wzięło udział kilkadziesiąt osób, zarówno dzieci, jak i rodziców. Wszyscy razem świetnie się bawili przy świątecznej muzyce. Byli także goście specjalni, wykładowcy i trenerzy prowadzący różne zajęcia w Centrum Polsko-Słowiańskim, m.in.: prof. Krzysztof Zacharow, Janusz Młynek – szkolący grupę młodych szermierzy, Katarzyna Druckner – koordynująca program Klubu Seniora “Krakus”, a nawet artysta i filozof Janusz Kapusta. W imprezie uczestniczyły także nauczycielki z Polskiej Szkoły im. Marii Konopnickiej z Greenpointu, która tradycyjnie jest współorganizatorem mikołajek.

Na zabawie mikołajkowej pojawił się trener szermierki Janusz Młynek ze swoimi podopiecznymi / Foto: BASIA SALA-MAŚLANKA

Zabawa rozpoczęła się od krótkich przemówień wygłoszonych przez Bożenę Kamińską, prezes CP-S oraz jej zastępczynię Danutę Bronchard, będącą zarazem dyrektorką Polskiej Szkoły im. Marii Konopnickiej. Następnie odbyły się różne zabawy i tańce dla najmłodszych.

W pewnym momencie dzieci zostały poproszone od głośne odliczanie od dziesięciu do zera. Gdy pojawiło się głośne “zero”, Bożena Kamińska nacisnęła “magiczny guzik” i w sali galeryjnej CP-S, gdzie odbywała się zabawa, zapaliły się kolorowe światełka na choince. Jednocześnie w biało-czerwonych kolorach rozbłysło drzewko znajdujące się na zewnątrz budynku. Później pojawił się Święty Mikołaj, który obdarował wszystkie maluchy świątecznymi prezentami. Chętnie również pozował do zdjęć z dziećmi, chcącymi upamiętnić to wyjątkowe spotkanie na fotografii.

Biało-czerwona choinka przed Centrum Polsko-Słowiańskim będzie się świeciła co najmniej do 12 stycznia / Foto: WOJTEK MAŚLANKA/NOWY DZIENNIK

Przez cały czas trwania zabawy odbywał się kiermasz ozdób i dekoracji świątecznych. Można było nabyć stroiki, a także kartki i różne ozdoby świąteczne.

Biało-czerwona choinka przed Centrum Polsko-Słowiańskim będzie się świeciła co najmniej do 12 stycznia, kiedy to odbędzie się doroczna zabawa karnawałowa dla dzieci, tradycyjnie kończąca sezon świąteczny w tej największej polonijnej instytucji kulturalnej. Wcześniej, bo już w czwartek, 12 grudnia, Klub Seniora “Krakus” zaprasza na jasełka, które zostaną wystawione o godz. 11:30 przed południem.

Najbardziej ekscytujący moment zabawy – Święty Mikołaj rozdaje prezenty / Foto: WOJTEK MAŚLANKA/NOWY DZIENNIK