Biało-Czerwona choinka na Greenpoincie

28

Tradycyjnym zapaleniem światełek na choince oraz wizytą św. Mikołaja rozpoczął się sezon świąteczny w Centrum Polsko-Słowiańskim, który w drugiej połowie stycznia zakończy zabawa karnawałowo-choinkowa.

Kilkadziesiąt osób, dzieci i rodziców wzięło udział w dorocznym zapaleniu światełek na choince w Centrum Polsko-Słowiańskim oraz spotkaniu ze św. Mikołajem. Tradycyjnie impreza ta odbywa się 6 grudnia, czyli w dniu, w którym przypadają jego imieniny. Tak więc tematyka związana ze św. Mikołajem zdominowała spotkanie, które miało miejsce w Galerii CP-S.

Pojawili się na nim także członkowie Rady Dyrektorów z prezes Bożeną Kamińską na czele. Nie zabrakło elfów, które nie tylko pomagały rozdawać św. Mikołajowi prezenty, ale także śpiewały kolędy oraz zabawiały dzieci uczestniczące w imprezie. W ich rolę wcielili się dyrektorzy poszczególnych programów realizowanych przez Centrum Polsko-Słowiańskie.

Po przywitaniu uczestników mikołajkowego spotkania przez prowadzącego go elfa wszyscy razem odśpiewali znaną świąteczną piosenkę pt. „Dzień jeden w roku” z repertuaru Czerwonych Gitar. Śpiewającym akompaniowała znana skrzypaczka Nadia Monczak, która później przez całą imprezę grała różne kolędy i pastorałki. Następnie, po gromkim odliczaniu przez dzieci, na choince w galerii, ale także na zewnątrz, przed budynkiem CP-S, zapaliły się światełka. Ta duża, zewnętrzna choinka, znajdująca się przy 177 Kent Street oświetlona jest biało-czerwonymi kolorami, co stanowi nawiązanie do przyszłorocznych obchodów 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Zanim na sali pojawił się św. Mikołaj, dzieci miały okazję wziąć udział w konkursie wiedzy na jego temat, a także w wielu zabawach integracyjnych, które prowadziły m.in. wiceprezes CP-S i zarazem dyrektorka Polskiej Szkoły im. Marii Konopnickiej z Greenpointu Danuta Bronchard oraz Anna Kubicka, dyrektorka Polskiej Szkoły Dokształcającej im. Henryka Sienkiewicza z Brooklynu. Uczniowie obu tych placówek oświatowych, podobnie jak seniorzy z klubu „Krakus” przygotowali kiermasz świąteczny towarzyszący imprezie. Można na nim było kupić ozdoby choinkowe, stroiki, a nawet kartki świąteczne.

Największym zainteresowaniem cieszył się jednak św. Mikołaj, którego dzieci przywitały z wielką radością, a on odwzajemnił się im atrakcyjnymi prezentami. Po ich rozdaniu długo pozował do zdjęć, również elfy chętnie fotografowały się z maluchami.

Po zakończeniu imprezy zarówno na twarzach dzieci, jak i ich rodziców dominowały uśmiechy i radość. Wielu z nich obiecywało, że z przyjemnością pojawią się na imprezie choinkowo-karnawałowej, która odbędzie się 21 stycznia przyszłego roku i zakończy świąteczny sezon w Centrum Polsko-Słowiańskim.

Autor: WOJTEK MAŚLANKA