Bieg Polonia 5K Run po raz szósty

Mistrz Mamiński wręczał medale

104
Najmłodsze dzieci wystartowały/JANUSZ M. SZLECHTA

W sobotę, 11 maja, w Garfield, w stanie New Jersey, odbył się bieg na dystansie 5 kilometrów o Puchar Konsula Generalnego RP w Nowym Jorku – Polonia 5K Run. Gościem specjalnym był Bogusław Mamiński – wicemistrz świata w biegu na 3000 metrów z przeszkodami w roku 1983. Pobiegł i świetnie sobie radził na trasie, a potem wręczał medale i puchary najlepszym biegaczom.

W biegu, który po raz szósty zorganizowała polonijna organizacja sportowa Polish American Sports Association, mógł wziąć udział każdy, ale trzeba było wcześniej się zarejestrować. Ostatecznie wzięło w nim udział 125 biegaczy: 80 dorosłych i 45 dzieci; ponadto trasę pokonało 50 piechurów. Mocny zespół wystawiła organizacja Polska Running Team z siedzibą w Nowym Jorku. Każdy z biegaczy otrzymał specjalną koszulkę i numer.

REKORDOWA LICZBA BIEGNĄCYCH DZIECI
Był to drugi bieg z tak dużą liczbą uczestników. W tym roku wzięła w nim udział rekordowa liczba dzieci. Duża w tym zasługa Agnieszki Pogorzelskiej, właścicielki centrum opieki nad dziećmi – Happy Times Day Care w Wallington i Garfield, NJ, która była bardzo zaangażowana w promocję biegu.

Oficjalnie impreza rozpoczęła się od odśpiewania hymnów. Hymn polski i amerykański zaśpiewała Daria Niebrzydowska – uczennica LaGuardia High School i Polskiej Szkoły Konsularnej w Nowym Jorku. Biegaczy i sympatyków biegania powitali: burmistrz miasta Garfield Richard “Riggs” Rigoglioso, Bogusław Mamiński i prezes Polish American Sports Association Paweł Myśliwiec. Oczywiście życzyli biegaczom “dobrego biegania”. A pogoda była wręcz wymarzona dla biegaczy: było ciepło, świeciło ostro słońce, ale wiał lekki, chłodny wiatr.

Najszybsze panie: Eva Pieghowski (1. miejsce), Marta Wawrzusiak (2), Joanna Wierdak (3) otrzymały z rąk Bogusława Mamińskiego (z lewej) puchary oraz koszulki, w jakich biegli uczestnicy biegu na 10 km „Biegnij Warszawo 2018″. Bieg ten on wymyślił i od wielu lat jest jego organizatorem. /JANUSZ M. SZLECHTAZNAKOMITE WYNIKI
O godzinie 2:30 po południu wystartowały dzieci. Ze względu na ich dużą liczbę, trzeba było je podzielić na dwie grupy: młodsze – do 8 lat i starsze – od 8 do 12. Pobiegły jedno okrążenie wokół stadionu w 20th Century Park w Garfield – miały do pokonania dystans 600 metrów. Dziewczynki wcale nie ustępowały chłopcom, więc ostra walka trwała do końca.

Wśród najmłodszych dziewcząt, w wieku do 6 lat, najszybsza była Sara Michalski. Drugie miejsce zajęła Julia Pietraszewska, a trzecie Julia Markiewicz. Wśród chłopców w tej samej kategorii zwyciężył Filip Grabias, przed Kacprem Stolarskim i Jacobem Brownem. W kategorii 7-8 lat wśród dziewcząt najszybsza była Sara Pietraszewski, a wśród chłopców Alexander Bereza. W kategorii 9-10 lat zwyciężyli Julia Filia i Allan Piechowski, natomiast w najstarszej kategorii, 11-12 lat, najlepsi okazali się Sophie Lewandowski i Patric Piechowski.

A potem wystartowali najlepsi biegacze, ci starsi. Wielu z nich miało za sobą udział w poprzednich biegach, a nawet w maratonach. Mieli do pokonania trasę liczącą 5 kilometrów. Biegli ulicami Garfield, a trasa nie była wcale łatwa, gdyż uliczki są kręte, często trzeba było pokonywać spore wzniesienia. Radzili sobie jednak wyśmienicie, o czym świadczą chociażby uzyskane czasy.

Wśród pań w kategorii open najlepsza była Eva Pieghowski, który uzyskała świetny czas – 21 minut i 47 sekund. Druga była Marta Wawrzusiak (23.09 min), a trzecia Joanna Wierdak (23.10 min).

Wśród panów w kategorii open niezbyt “gościnny” okazał się Paweł Myśliwiec – prezes organizacji PASA, która zorganizowała imprezę – bo zwyciężył ze znakomitym czasem 18 minut i 2 sekundy. Drugie miejsce zajął Sławomir Żaglewski z klubu 3Run PL z Nowego Jorku z czasem18:33 min, a trzeci był Tomasz Wawrzyniak (19:33 min).

Wśród najstarszych biegaczy, w wieku 60-69 lat, najszybszy okazał się Janusz Chmielowiec. Drugie miejsce zajął Jan Badura, a trzecie Bogdan Mamiński.

Zanim najlepsi biegacze otrzymali medale i puchary, burmistrz Richard “Riggs” Rigoglioso wręczył specjalne puchary dla najlepszych biegaczy z Garfield. Otrzymali je: Elżbieta Tudela (była 6. wśród pań) oraz Piotr Szpakowski.

Bohaterem dnia był z pewnością 6,5-letni Max Halczak, który przebiegł cały dystans 5 kilometrów! Niestety, nie miał zmierzonego czasu, bo biegł bez przyczepionego chipa, z numerem dziecięcym. Wcześniej pobiegł ze swoimi rówieśnikami i zajął drugie miejsce w kategorii 7-8 lat.
Wszystkie wyniki można znaleźć na stronie Polish American Sports Association – www.pasaus.org.

POBIEGLI DLA PIOTRUSIA
W pobliżu miejsca startu i mety swoje stoisko otworzyła Fundacja Polonia For Kids, mająca siedzibę w Lawrence Township w stanie New Jersey (www.poloniaforkids.org), która zbiera donacje na operację chorego 6-letniego Piotrusia Jasińskiego. Chłopiec urodził się z niedowładem kończyn dolnych i hipertonią, która powoduje nadmierne napięcie mięśni i uniemożliwia chodzenie. Przeszedł intensywne leczenie.

Cały czas jest poddawany intensywnej rehabilitacji. Przedstawiciele fundacji udzielali informacji o organizacji i o chorym chłopcu oraz przyjmowali darowizny.

„Jest nam bardzo miło, że zostaliśmy zaproszeni na ten bieg, tym bardziej że dochód z całej imprezy został przeznaczony na pomoc dla chorego Piotrusia, który wczoraj, 10 maja, skończył 6 lat. Jest z nami ciocia Piotrusia – Anita Karpiński – powiedziała prezes fundacji Wioletta Wyszyński. – Koszt operacji ma wynieść 200 tysięcy zł. Po dzisiejszej imprezie pozostanie nam do uzbierania około 9 tysięcy dolarów. Dziękuję serdecznie wszystkim tym, którzy dołączyli do nas i wsparli Piotrusia. Chłopiec zostanie poddany operacji we wrześniu” – dodała.

Wszyscy zwycięzcy (za pierwsze miejsce otrzymali 250 dolarów, za drugie – 100, a za trzecie – 50) przekazali swoje nagrody na operację chłopca. Donację złożyła również organizacja Polki z Północnego New Jersey.

BEZ NICH NIE BYŁOBY BIEGU
Na zakończenie imprezy Paweł Myśliwiec podkreślił, że dobre i sprawne przygotowanie biegu było możliwe dzięki zaangażowaniu się wielu wolontariuszy. A byli to: Bożena Niebrzydowska, Małgorzata Gabriel, Anna Szubra, Stanisława Iwan, Renata Mroczek, Jan Wilczewski, Andrzej Krygowski, Tadeusz i Jadwiga Kulmaczowie, Mirosław Krajewski, Marek Pieluszewski, Stanisław Górak, Stanisław Świecki, Paweł Kowalski i Rita Kotyński – menedżerka oddziału PSFCU w Garfield.

Podziękował też sponsorom, bez wsparcia których zorganizowanie tego biegu oraz zaproszenie gościa honorowego z Polski – Bogusława Mamińskiego – nie byłoby możliwe. Głównymi sponsorami byli: Polsko-Słowiańska Federalna Unia Kredytowa i Adam’s European Contracting Inc. na Brooklynie (właścicielem jest Adam Skarżyński). Unia wystawiła swoje stanowisko, na którym pracownice rozdawały fajne gadżety i udzielały informacji o świadczonych usługach.

Pozostali sponsorzy to: Degrado Halkowich LLC, TheraPhysical Sports Therapy, Piast Meats and Provisions, Remax Agaty Kowalczyk, Bratek Deli, Banaś Bakery oraz Tatra House.

„Dziękuje Bogusławowi Mamińskiemu, że zechciał do nas przylecieć z Polski. Dziękuję wolontariuszom za to, że pomagali nam w organizacji biegu, oraz wszystkim biegaczom i widzom za to, że byli z nami. Dziękuję również burmistrzowi Garfield Richardowi Rigoglioso oraz menedżerowi władz miasta Thomasowi Duchowi za życzliwość i pomoc w organizacji biegu – powiedział prezes PASA Paweł Myśliwiec. – Cieszę się, że coraz więcej osób pomaga nam w organizacji biegu i mam nadzieję, że w przyszłym roku będzie nas jeszcze więcej!”.

Bogusław Mamiński otrzymał z rąk Pawła Myśliwca pamiątkową statuetkę PASA. Nie krył radości z udziału w biegu Polonia for 5K. „Dziękuję bardzo organizatorom za to, że mnie zaprosili na to piękne wydarzenie. Cieszę się, że byłem z wami, że mogłem z wami pobiec. Życzę wam kolejnych wspaniałych biegów” – podkreślił.

Bogusław Mamiński i najlepsi biegacze w kategorii 50-59 lat na podium: Andrzej Kadłubowski (2. miejsce), Viacheslav Kovalenkov (1) i Dariusz Kawicki (3)/JANUSZ M. SZLECHTAKRÓTKA HISTORIA BIEGÓW POLONIA FOR 5K
W pierwszym biegu Polonia for 5K, który odbył się 3 maja 2014 roku w Wallington, NJ, pobiegł mistrz olimpijski w łyżwiarstwie szybkim na dystansie 1500 metrów w Soczi w Rosji – Zbigniew Bródka. Rok później, również w Wallington, pobiegła znakomita polska biegaczka narciarska Justyna Kowalczyk, mistrzyni olimpijska w Vancouver w 2010 roku i w Soczi w 2014.

Głównym bohaterem trzeciego biegu, który odbył się 24 kwietnia 2016 r. w Clark, NJ, był dwukrotny mistrz olimpijski w skokach narciarskich w Soczi – Kamil Stoch. Nie pobiegł wprawdzie, ale dopingował zawodników, a potem najlepszym wręczał medale. W 2017 r. świadkiem biegu, który odbył się w Garfield, był inny znakomity skoczek narciarski – Adam Małysz, srebrny medalista olimpijski z Salt Lake City i Vancouver.

Natomiast w 2018 r. gościem specjalnym był Wojciech Fortuna – mistrz olimpijski w skokach narciarskich w japońskim Sapporo w roku 1972. Nie wziął udziału w biegu, ale dopingował biegaczy, a potem wręczał medale najlepszym.

Należy przypomnieć, że w 2018 r. najszybszy był Christopher Zabłocki, który zwyciężył z czasem 15 minut 38,22 sekundy – jest to najlepszy rezultat w historii dotychczasowych biegów. Drugi był Fabian Daza z czasem gorszym od zwycięzcy o 4 sekundy.