Bliskie spotkanie z poezją w polskiej szkole w Linden, NJ

85
Wspólne zdjęcie komisji konkursowej z laureatami, dyrektorką szkoły Agnieszką Czajkowską (pierwsza z lewej), wicedyrektorką Aleksandrą Szefke (druga z prawej) i koordynatorką konkursu Danutą Lisowską (pierwsza z prawej) ZDJĘCIA: MONIKA BOREK

Konkurs recytatorski zatytułowany „Poezja uczy, bawi i wzrusza. Julian Tuwim i Jan Brzechwa – czarodzieje słowem" odbył się w sobotę, 9 kwietnia, w auli przy kościele św. Teresy od Dzieciątka Jezus w Linden, NJ. Organizatorem konkursu jest Polska Szkoła Dokształcająca im. Karola Wojtyły w Linden.

Była to już czwarta edycja konkursu recytatorskiego dla uczniów tej szkoły. Jak podkreślają organizatorzy, jest kilka istotnych celów, dla których jest on realizowany. Po pierwsze – służy popularyzacji polskiej poezji wśród uczniów i rodziców, w tym twórczości znakomitych poetów Jana Brzechwy i Juliana Tuwima. Po drugie – kształtuje wrażliwość na piękno języka ojczystego i rozwija zdolności recytatorskie. Po trzecie – promuje kulturę żywego słowa wśród dzieci i młodzieży. Konkurs służy również prezentacji umiejętności uczniów oraz zachęca ich do występowania na scenie. Uczy także rywalizacji w przyjaznej atmosferze.

Uczniowie wykonują wiersz Jana Brzechwy „Rzepka”. Rzepkę ciągnie Antoni Rębisz

Jak wskazuje nazwa konkursu, występujący w nim uczniowie recytowali wiersze Juliana Tuwima i Jana Brzechwy. Na scenie pojawiło się 14 uczniów z klas P-3, P-4 i 0, a więc przedszkolaków w wieku 3 i 4 latka oraz z klasy zerowej. W drugiej kategorii wiekowej, czyli z klas I, II, III i IV, zaprezentowało się 25 uczniów. Najstarszych uczniów, a więc z klas V, VI, VII i VIII, swoje umiejętności pokazało 13 uczestników.

Ich występy oceniała specjalna komisja w składzie: Mateusz Gmura – wicekonsul Wydziału Polonii, Ekonomii, Komunikacji i Dyplomacji Publicznej Konsulatu Generalnego RP na Manhattanie, Anna Tracz – prezes Centrali Polskich Szkół Dokształcających w stanie New Jersey, Barbara Zawłocka – menedżer oddziału Polsko-Słowiańskiej Federalnej Unii Kredytowej w Linden, NJ, oraz Janusz Szlechta – redaktor „Nowego Dziennika”. Nie było to łatwe zadanie, bowiem oceniający musieli brać pod uwagę: dobór tekstu i jego pamięciowe opanowanie, interpretację tekstu (dykcję, modulację głosu) oraz ogólny wyraz artystyczny.

Zanim rozpoczął się konkurs, na scenie pojawiła się grupa utalentowanych uczniów, która zaprezentowała wspaniały program, przygotowany pod okiem wychowawczyni klasy V Iwony Konik. Najpierw piosenkę „Podaj rękę Ukrainie” zaśpiewali uczniowie klasy V z solistką Amelią Juchą. Potem do grupy tej dołączyli uczniowie klasy 0 i wspólnie przedstawili „Rzepkę” Jana Brzechwy. Tą prezentacją sprawili widzom wiele radości. O oprawę muzyczną występów zadbała pani Marzena Szawińska.

Maya Wasieczko, uczennica klasy 0, zdobyła II miejsce za recytację
wiersza „Okulary” Juliana Tuwima

No a potem rozpoczął się konkurs. Uczniowie byli wspaniale przygotowani do występu, a niektórzy wręcz zachwycali swoją interpretacją i strojami adekwatnymi do prezentowanego tekstu. Komisja nie miała łatwego zadania.

Emilia Sakowicz, uczennica klasy III, wspaniale deklamowała wiersz
„Na straganie” Jana Brzechwy

Kiedy udała się na zaplecze, aby dokonać podsumowania konkursu, na scenie znowu pojawiła się grupa uczniów i zaprezentowała program „Witajcie w naszej bajce”. Dzieci zaśpiewały wiersze Jana Brzechwy. Przedszkolanka Emma Kozlik (klasa P-4) pięknie śpiewała „Kaczkę Dziwaczkę“, Kaja Hajduk (klasa IV) „Na wyspach Bergamutach”, a Sebastian Niec (klasa VI) „Jak rozmawiać trzeba z psem”.

Podczas oczekiwania na wyniki Danuta Lisowska zorganizowała quiz „Brzechwa kontra Tuwim”. Okazało się, że uczestnicy prawidłowo odpowiadali na pytania. Była to świetna zabawa zarówno dla dorosłych, jak i dzieci.

Wielkie emocje towarzyszyły ogłaszaniu wyników przez komisję konkursową. Ogłaszał je i wręczał dyplomy uznania dla najlepiej recytujących uczniów konsul Mateusz Gmura, w towarzystwie pozostałych członków. Każdy uczeń otrzymał gratulacje za wspaniały występ. Laureaci konkursu otrzymali także cenne nagrody – były to między innymi pięknie wydane książki w języku polskim. A Barbara Zawłocka dołożyła certyfikaty Polsko-Słowiańskiej Federalnej Unii Kredytowej o wartości 100 dolarów dla zdobywców pierwszych miejsc w swoich kategoriach, 75 dol. dla zdobywców drugich miejsc i 50 dol. dla zdobywców trzecich miejsc.

Konsul Mateusz Gmura pogratulował uczniom za wspaniałą recytację wierszy, a dyrekcji szkoły i gronu pedagogicznemu za zorganizowanie tego unikalnego konkursu

Wśród najmłodszych dzieci I miejsce zdobyła Maya Caraballo, uczennica klasy 0, która recytowała wiersz Jana Brzechwy „Samochwała”. Maya Wasieczko, również uczennica klasy 0, zdobyła II miejsce za recytację wiersza „Okulary” Juliana Tuwima. III miejsce komisja przyznała 4-letniemu Filipowi Bazanowi, który deklamował wiersz „Tańcowała igła z nitką” Brzechwy.

W drugiej kategorii wiekowej najwyżej została oceniona Emilia Sakowicz, uczennica klasy III, która bardzo ekspresyjnie, używając odpowiednich gestów,  zaprezentowała wiersz „Na straganie” Jana Brzechwy.

II miejsce jury przyznało Antoninie Domaradzkiej, również uczennicy klasy III, za deklamację wiersza „Pchła szachrajka” Brzechwy. III miejsce zdobył Hugo Rutkowski z II klasy, za wiersz „Okulary” Tuwima.

Najmniejsze problemy komisja miała ze wskazanie najlepszych recytatorów wśród uczniów starszych klas. I miejsce przyznała Antoniemu Rębiszowi z V klasy, który recytował „Lokomotywę” Juliana Tuwima. Wiersz jest długi, a więc trzeba się mocno starać, aby go zapamiętać, a ponadto jego interpretacja wymaga talentu i odpowiedniego przygotowania. Antoni dobrze sobie z tym poradził. II miejsce zdobyła Natalia Prajzner (klasa VIII) za recytację wiersza „Globus” Brzechwy, a III – Amelia Hajduk (klasa VII), która deklamowała wiersz „Chrząszcz” również Brzechwy.

To piękne spotkanie z poezją trwało niemal trzy godziny. Wielu uczniów pokazało, że kochają poezję i że chcą być z nią blisko, bo sprawia im to radość. Swoją interpretacją niejednokrotnie sprawiali, że zasiadający na widowni uśmiechali się, ale też czasami ocierali łzy.

“Dziękuję pani Danucie Lisowskiej i całemu gronu pedagogicznemu Polskiej Szkoły Dokształcającej im. Wojtyły w Linden za zorganizowanie tego konkursu – powiedziała po rozdaniu dyplomów i nagród najlepszym recytatorom Anna Tracz, prezes Centrali Polskich Szkół Dokształcających w stanie New Jersey. – Do naszej Centrali należy 75 polskich szkół w całych Stanach Zjednoczonych, lecz jedynie kilka organizuje podobne konkursy. Dlatego jestem pełna uznania i gratuluję, że taki konkurs organizujecie” – podkreśliła.

Wspólne zdjęcie uczestników konkursu recytatorskiego z nauczycielami szkoły

Koordynatorką konkursu była Danuta Lisowska. To ona bardzo sprawnie prowadziła cały konkurs. Wykonała też wspaniałe dekoracje – rysunki do najpopularniejszych wierszy poetów Jana Brzechwy i Juliana Tuwima. Natomiast portrety poetów namalowała uczennica klasy X Gabriela Oszajca. W sprawnym przebiegu konkursu pani Lisowskiej pomagały: dyrektorka szkoły Agnieszka Czajkowska, wicedyrektorka Aleksandra Szefke, Iwona Konik, Monika Gaweł, Lucyna Richczajd, Małgorzata Szeszko, Helena Misiuk i pozostałe nauczycielki. Panie wykonały piękną pracę. Efekty tego konkursu na pewno na długo pozostaną w pamięci i sercach rodziców, występujących oraz pozostałych uczniów, którzy zasiadali na widowni.