Blisko obrazów i książek

Wiosenny wernisaż w Skulski Art Gallery w Clark

271
Artyści, którzy zaprezentowali swoje prace na wystawie (od lewej): Małgorzata Chromińska, Marta Michalak, Margaret Smolarski, Iwona Czajkowski, Małgorzata Gąsienica-Małek, Barbara Bronowicka, Izabela DaSilwa, Maja Nowak, Norbert Nowak, Jola Krzanowska, Oliwia Szostek, Amelia Hajduk, Aleksandra K. Nowak i Barbara Księski/JANUSZ M. SZLECHTA

Wernisaż wystawy uczniów Aleksandry K. Nowak Art Studio miał miejsce w piątek, 12 kwietnia, w Skulski Art Gallery mieszczącej się w Polskiej Fundacji Kulturalnej w Clark, NJ.

Podczas wernisażu zaprezentowali swoje prace bardzo młodzi, ale też nieco starsi artyści, którzy są (bądź byli) uczniami znakomitej malarki Aleksandry K. Nowak. Artystka prowadzi swoje studio, w którym uczy sztuki malarstwa, w budynku Różańskiego należącym do fundacji (na skrzyżowaniu Broadwayu i Schindler Road). Zajęcia odbywają się w poniedziałki i środy wieczorem. Przyszli artyści uczą się tworzenia obrazów olejnych, a także za pomocą akrylu i  akwareli. Uczą się również podstaw rysunku.

Na wystawę złożyły się nie tylko prace wykonane w studiu, lecz także wykonane poza pracownią – tkaniny artystyczne i ceramika.
Wystawy w Skulski Art Gallery cieszą się ogromną popularnością i zawsze przyciągają liczne grono osób kochających sztukę. Tak było i tym razem. Uczestnicy wernisażu z trudem pomieścili się w dużej galerii. Wszystkich powitała organizatorka wystawy Aleksandra K. Nowak.

Na samym początku zostali przedstawieni najmłodsi artyści: Amelia Hajduk i Oliwia Szostek – obie są uczennicami polskiej szkoły w Polskiej Fundacji Kulturalnej – oraz Norbert Nowak. A potem organizatorka przedstawiała po kolei artystki – autorki obrazów olejnych: Małgorzatę Chromińską, Izabelę DaSilwę, Lucynę Filipiak, Jolę Krzanowską, Martę Michalak, Margaret Smolarski i Lucynę Wawrzaszek. A następnie przedstawiła:  Barbarę Bronowicką – autorkę rysunków, Iwonę Czajkowski – autorkę ceramiki, Basię Księski (wystawiła tkaninę artystyczną i akwarele), Małgorzatę Gąsienicę-Małek (autorkę akwarel) i Maję Nowak (autorkę obrazów olejnych i kompozycji z ziaren na płótnie).

Organizatorka wystawy, świetna malarka i nauczycielka ucząca sztuki malowania Aleksandra K. Nowak na tle swoich obrazów/JANUSZ M. SZLECHTA

A potem nastąpił bardzo ładny moment. Do Aleksandry K. Nowak, prowadzącej od wielu lat studio, w którym uczy malarstwa oraz organizującej wystawy prac artystów, podeszła Jola Krzanowska i w imieniu wszystkich artystów powiedziała: “Kasiu, dziękujemy ci za to, że nas uczysz, że wykonujesz  ogromną i piękną pracę. Dziękujemy ci, że jesteś z nami!”. Po czym wręczyła jej piękne kwiaty i wspaniałą babkę drożdżową.
Potem był czas na oglądanie wszystkich prac i dzielenie się wrażeniami z artystami. Wystawa będzie czynna do 10 maja. Prawie wszystkie prace są do kupienia.

Gościem specjalnym wernisażu był dziennikarz “Nowego Dziennika” Janusz M. Szlechta. Wprawdzie nie maluje obrazów, ale maluje słowem. Zaprezentował więc swój tomik poezji “Pieśń niedokończona” oraz najnowszą książkę – zbiór reportaży “Ulica włóczęgów. American Dream po polsku”. Opowiedział, że reportaże te powstały dzięki jego osobistym kontaktom z rodakami, którym w życiu nie wyszło i… wylądowali na ulicy. Jego książki wywołały spore zainteresowanie, więc miał okazję więcej o nich opowiedzieć już w prywatnych rozmowach.