Bliżej z muzyką klasyczną

118

Często, mówiąc o Polakach w Ameryce, nie zdajemy sobie sprawy, że wielu z nich osiąga sukcesy na światową skalę. Są najlepszymi naukowcami, politykami czy muzykami. Sobotni wieczór, 11 maja, salę koncertową DiMenna Center for Classical Music na Manhattanie wypełnili koneserzy muzyki klasycznej.

Okazją ku temu był finałowy wieczór inauguracyjnej serii koncertowej “New York Chambers Musicians”, którego pomysłodawczynią i organizatorką jest dr Joanna Kaczorowska – dyrektor artystyczny Nowojorskich Muzyków Kameralnych, a zarazem znakomita skrzypaczka. Pochodząca z Ciechocinka młoda artystka podbija swoją grą serca melomanów na całym świecie. Koncertowała między innymi w nowojorskiej Carnegie Hall, Suntory Hall w Tokio, Ozawa Hall w Tanglewood, Bethoven’s Haus w Bonn oraz wielu innych znakomitych scenach koncertowych świata.

Pomysł zorganizowania koncertu w innowacyjnej formie z muzykami grającymi blisko słuchaczy bez sceny i dystansu dzielącego muzyków i melomanów trafił w gusty nowojorskiej publiczności, o czym najlepiej świadczył wypełniona słuchaczami po sala. Ten  finałowy koncert kończącej się już serii, do którego organizatorka zaprosiła wybitnych muzyków, na długo zapadnie w pamięci słuchaczy.

Nieczęsto zdarza się posłuchać na jednej scenie pianisty Gilberta Kalisha, legendy światowej muzyki klasycznej, wybitnego muzyka i pedagoga razem z jedną z najlepszych skrzypaczek świata Joanną Kaczorowską. Jeśli do tego dodamy, że gościem wieczoru była wybitna kompozytorka muzyki współczesnej, wielokrotna zdobywczyni nagród Grammy, Gabriela Lena Frank – to mamy pełny obraz kunsztu muzycznego, perfekcji i niespotykanej często spontaniczności.

Wirtuozów tych uzupełniali tego wieczoru inni wybitni muzycy: pianista Pablo Lavandera, wiolonczelista Yves Dharamraj, skrzypek Nathan Schram, skrzypaczka Anna Elashvilli oraz kolejny utalentowany Polak Paweł Knapik – grający na kontrabasie i robiący karierę muzyczną na największych scenach koncertowych.
Słuchacze w skupieniu , a zarazem z zapartym tchem chłonęli dźwięki wypływające z ich instrumentów.

Pierwszą cześć koncertu wypełniły utwory Gabrieli Leny Frank. Urodzona w Stanach Zjednoczonych, a mająca korzenie peruwiansko-chińsko-litewsko-izraelskie wprowadziła słuchaczy w świat muzyki będącej kombinacją południowo-amerykańskich tanecznych rytmów i elementów lirycznych. W pierwszej części koncertu muzycy wykonali dwa duże utwory Gabrieli Frank.
Pierwszy to “Quijotades” – kwartet smyczkowy inspirowany powieścią Cervantesa “Don Kichot”.

Drugi to “Suenos de Chambi” – utwór na skrzypce i fortepian inspirowany fotografiami peruwiańskiego fotografa Martina Chambi. Cześć drugą wieczoru wypełniła muzyka Franciszka Szuberta.

Muzycy wykonali kwintet fortepianowy A-Major, Op.114, D.667 “The Trout”, chyba jeden z najpiękniejszych utworów muzyki kameralnej.
Porywające wykonanie utworu przez Gilberta Kalisha, Joannę Kaczorowską i pozostałych muzyków, kwintetu fortepianowego Franciszka Szuberta wywarło na słuchaczach duże wrażenie.
Nieczęsto mamy okazję spotkać w jednym miejscu tak znamienitych twórców.

Mam nadzieję, że będzie wkrótce ponowna okazja zaprezentowania bliżej Polonii amerykańskiej kunsztu muzycznego i wirtuozerii Joanny Kaczorowskiej. Wszystkich zainteresowanych serią koncertową “New York Chamber Musician” odsyłam na stronę internetową  www.nychambermusicians.com i życzę wszystkim wielu niezapomnianych artystycznych przeżyć.

Autor: Marek Osiński