Charytatywny koncert w Centrum Polsko-Słowiańskim – Artyści wsparli pogorzelców z Greenpointu

7

Prawie 2100 dolarów udało się zebrać podczas charytatywnego koncertu, na którym wystąpiła cała plejada polonijnych artystów oraz wychowankowie Music Education Center, szkoły muzycznej Janusza Sporka, pomysłodawcy imprezy.

Ponad dwie godziny trwał koncert zdominowany muzyką klasyczną, ale także okraszony jazzem i polskimi standardami z repertuaru Marka Grechuty, Starego Dobrego Małżeństwa i zespołu Dżem. Charytatywna impreza odbyła się w niedzielę, 28 lutego, w Galerii CP-S na Greenpoincie. Zorganizowana i prowadzona była przez polonijnego działacza Janusza Sporka, przy współpracy z Centrum Polsko-Słowańskim, które bezpłatnie udostępniło salę, a także przygotowało poczęstunek oraz koordynowało zbiórkę donacji na rzecz osób poszkodowanych w pożarze.

W trakcie koncertu wystąpili: znana jazzowa wokalistka Basia Moore, pianista Tadeusz Domanowski, sopranistki Katarzyna Drucker i Joanna Mieleszko wraz z Katelan Terrell, Agata Mańka, Sabina Nemtusiak, Wojciech Szczęch oraz Ula Jaczyński i Jacek Kochanowski. Swoje umiejętności zaprezentowało także trzech wychowanków Janusza Sporka: Dylan Stopa, Matthias Coronel oraz Michał Lewkowicz.

Występy wszystkich artystów stały na najwyższym poziomie i zostały bardzo ciepło i owacyjnie przyjęte przez około stuosobową publiczność. Z przekazanych donacji oraz sprzedaży płyt podarowanych przez polonijnych artystów zebrano w sumie 2090 dolarów, które w poniedziałek trafiły na specjalne konto dla pogorzelców utworzone w Polsko-Słowiańskiej Federalnej Unii Kredytowej.

Radości z tego faktu nie kryli organizatorzy imprezy. „Udało nam się zebrać ładną kwotę pieniędzy, co w kontekście tego, że Polonia sobie pomaga w różny sposób, jest wielce chwalebną rzeczą – podkreślił Janusz Sporek. – Cieszę się, że udało się ten koncert zrealizować, ponieważ był on przygotowywany na tzw. ostatnią chwilę, a wiadomo że artyści mają dużo wcześniej zaplanowane imprezy i zsynchronizowanie ich terminów nie jest łatwe” – wyjaśnił pomysłodawca koncertu.

„To piękna kwota, która zostanie wpłacona na konto bankowe w Polsko-Słowiańskiej Federalnej Unii Kredytowej, utworzone z myślą o pomocy dla poszkodowanych – wyjaśniła z kolei Danuta Bronchard, wiceprezes CP-S, która rozpoczęła i zakończyła imprezę. – Pieniądze te zostaną podzielone wśród osób poszkodowanych w pożarze, które już się zgłosiły lub jeszcze zgłoszą się do CP-S z prośbą o pomoc”.

Danuta Bronchard zapowiedziała również, że w najbliższy piątek, 4 marca, w oddziale P-SFUK znajdującym się przy Greenpoint Avenue na Greenpoincie fundusze zgromadzone na koncie zostaną podzielone i wypłacone tym osobom w postaci czeków imiennych. Wszyscy pogorzelcy zapisani w CP-S na listę osób poszkodowanych zostaną o tym wcześniej poinformowani.

„Na koncie zostanie tylko 10 dolarów, żeby umożliwić utrzymanie konta i wpłacanie dalszych donacji” – wyjaśniła wiceprezes CP-S. Wszyscy, którzy chcą jeszcze wesprzeć poszkodowanych, mogą to zrobić poprzez wpłatę lub przelew na konto o numerze 1284768 znajdujące się w P-SFUK.

Poszkodowani w pożarze, który 14 lutego, strawił trzy budynki przy Diamond Street na Greenpoincie, mogą także korzystać z bezpłatnych obiadów wydawanych w kafeterii CP-S przy 177 Kent Street.

Autor: WueM