Chcemy przybliżyć Amerykanom dzisiejszą Polskę

489
Halina Koralewska uczestniczyła w IV Forum Gospodarczym Polonii Świata, które odbyło się w 26-27 sierpnia 2019 roku w Tarnowie, gdzie poznała Edytę Ślusarczyk foto: z arch. H.Koralewskiej

„Zaangażowałam się w projekt, który na pewno zmieni percepcję Amerykanów na temat Polski. To nie jest mój projekt, ale doceniam jego wartość dla Polski i Polonii” – mówi Halina Koralewska, znana wśród Polonii wolontariuszka organizacji Achilles International, organizatorka wielu akcji charytatywnych.

Pani Halino, jest pani wolontariuszką od wielu lat…

Tak, w ten sposób swój wolny czas poświęcam na pomaganie innym. Moje e-maile są często wysyłane między godziną 10 wieczorem a 1 w nocy, gdyż dopiero wtedy mam kilka godzin na pracę społeczną. Praca wolontariusza nie przynosi wynagrodzenia, tylko osobistą satysfakcję z tego, że robi się bezinteresownie coś ważnego dla Polonii, Polaków, a także Amerykanów.

Pamiętamy pani akcję podjętą w celu zakupu protezy dla Polaka, który stracił nogę w wyniku wypadku. Pamiętamy także pani starania o wykupienie nagrania z amerykańskiej stacji NBC ukazującego wypuszczenie kobiet z więzienia w Gołdapi w 1982 roku oraz nagrania z BBC, które wzbogaciło film „Solidarność według kobiet”. Przetłumaczyła pani z angielskiego na język polski i wydała książkę „Achilles – nowe możliwości” o niezałamywaniu się w trudnych sytuacjach, których nie szczędzi nam życie. Razem z mężem Zbyszkiem oraz synem Brianem angażuje się pani w demonstracje broniące dobrego imienia Polski, bierze pani udział w konferencjach, aby pokazać, że nie można naszego kraju bezkarnie obrażać. Pisze pani listy za pośrednictwem Reduty Dobrego Imienia, spotyka się z amerykańskimi kongresmanami i senatorami w ich biurach w Nowym Jorku i w Waszyngtonie, przedstawiając im polski punkt widzenia. Pani rodzina wspiera finansowo organizacje polonijne, a także poprzez bezinteresowne działania. Teraz włączyła się pani w realizację projektu promującego Polskę wśród Amerykanów.

Od kilku miesięcy zaangażowałam się w projekt, który na pewno zmieni percepcję Amerykanów na temat Polski. To nie jest mój projekt, ale doceniam jego wartość dla Polski i Polonii. Otóż dwójka niezależnych filmowców z Chicago, Edyta Ślusarczyk i Robert N. Wachowiak, uzyskała zgodę od American Public Television na stworzenie 13-odcinkowej serii o Polsce typu „culinary travel”, zatytułowanej „Flavor of Poland”. American Public Television to – oprócz PBS – największy dystrybutor programów dla publicznych stacji telewizyjnych w Stanach Zjednoczonych oraz ogólnoamerykańskich kanałów Create i World.

To chyba pierwsze w historii pokazanie Polski z tej strony w Amerykańskiej Telewizji Publicznej?

Efektem ponadczteroletniej pracy filmowców jest 13 odcinków (każdy trwa około 30 minut) o różnych regionach Polski. Będą one emitowane w stacjach APT od stycznia 2020 do stycznia 2023 roku. Filmy te pokazują prawdziwą, wspaniałą Polskę. Jest to projekt o naszej historii, dziedzictwie i kulturze oraz wspaniałej polskiej kuchni, który na pewno przyczyni się do zmiany percepcji Polski na bardziej pozytywną.

W restauracji Wojciecha Modesta Amaro – Atelier Amaro w Warszawie (od lewej): Aleksandra August z pięknie wydanymi przepisami kulinarnymi Modesta, Wojciech Modest Amaro – jedyny dotychczas w Polsce nagrodzony gwiazdką Michelina, Edyta Ślusarczyk i Robert N. Wachowiak – foto: z arch. E. Ślusarczyk

Ważna tutaj jest dostępność programów telewizji publicznej – 300 milionów Amerykanów może je oglądać bez dodatkowych kosztów.

W pierwszej serii filmowcy odwiedzili główne miasta-stolice 13 regionów oraz najciekawsze miejsca związane z tradycjami kulinarnymi i dziedzictwem historycznym: Kraków, Warszawę, Zakopane, Rzeszów, Dubiecko, Białystok, Łomżę, Tykocin, Hamulkę, Olsztyn, Krasin, Giżycko, Gdańsk, Gdynię, Sopot, Katowice, Zabrze, Wrocław, Ścinawę Polską (Oława), Zachowice, Poznań, Gniezno, Toruń, Malbork, Kielce, Chęciny, Kurozwęki, Lublin i Kazimierz Dolny.

Domyślam się, że każdy odcinek tej serii ma swoich bohaterów…

Głównymi bohaterami są regiony, miasta i wspaniała polska kuchnia. Jest osoba prowadząca – Aleksandra August, amerykańska aktorka polskiego pochodzenia. W wieku trzech lat wyjechała do USA i wychowała się w domu o polskich tradycjach. W serialu „Flavor of Poland” Ola wraca do korzeni i prezentuje Polskę jako kraj o bogatych tradycjach, a jednocześnie nowoczesny i otwarty na zmiany, jak również odpowiada na wszystkie pytania, które przez lata zadawali jej znajomi Amerykanie na temat Polski. Aleksandra jest bardzo naturalna i przekonująca. Zawodowy warsztat aktorski daje jej dużą pewność siebie i doskonały kontakt z widzem. Pełna wdzięku i uroku, w wyjątkowy sposób odkryje przed widzami piękno Polski i smaki polskiej kuchni. W każdym odcinku wybierze się oczywiście w inny region Polski. Już po obejrzeniu kilkuminutowego zwiastuna o Warszawie widzowie ją polubią.

Aleksandra August podczas kręcenia serialu – foto: z arch. E. Ślusarczyk

Co skłoniło filmowców do zajęcia się tym tematem?

Edyta i Robert, mieszkając 18 lat w Ameryce, zauważyli, że programy cykliczne poświęcone Polsce nie znalazły do tej pory swojego miejsca w amerykańskiej telewizji i postanowili tę lukę wypełnić. Według producentów, wiedza przeciętnego amerykańskiego widza na temat Polski (m.in. w zakresie lokalizacji i historii) jest znikoma. Dlatego projekt telewizyjny „Flavor of Poland” ma ogromną szansę rozpocząć pozytywny proces zmian, zważywszy że Amerykańska Telewizja Publiczna APT/PBS, za pośrednictwem lokalnej stacji WTTW w Chicago, z ogromnym zainteresowaniem przyjęła propozycję zrealizowania cyklu odcinków promujących Polskę w formie kulinarnej podróży po jej regionach i uznała ją jako niezwykle interesujący projekt, godny emisji we wszystkich 350 stacjach sieci APT/PBS.

Na jakim etapie znajduje się obecnie realizacja projektu?

Projekt jest na etapie postprodukcji. Powstaje strona internetowa programu, na której znajdą się wszystkie istotne informacje o Polsce, o odwiedzonych z kamerą miejscach i ludziach napotkanych podczas realizacji zdjęć. Będą też przepisy kulinarne i informacje o sponsorach. Ekipa filmowa przebyła z kamerą kilka tysięcy kilometrów i odwiedziła ponad 30 miejscowości i zapewne tym wszystkim producenci będą chcieli się podzielić na stronie.

To ogromne przedsięwzięcie. Z pewnością wiązało się z dużymi kosztami. Skąd filmowcy uzyskali fundusze na jego realizację?

Warto wspomnieć, że Amerykańska Telewizja Publiczna jest organizacją non for profit, a tego typu programy, jak „Flavor of Poland”, finansowane są ze środków sponsorskich, które producent jest zobowiązany sam pozyskać. W zamian otrzymuje minutę przed i po każdym odcinku programu na emisję spotów sponsorskich. Producenci liczyli na to, że projekt zostanie sfinansowany przez instytucje i fundacje rządowe i pozarządowe z Polski, którym zależy na promocji naszej ojczyzny poza jej granicami. W ciągu czterech lat odbyli dziesiątki spotkań i rozmów. Mimo zapewnień, że projekt jest wspaniały i idealnie wpisuje się w politykę promocyjną Polski, nie uzyskali oczekiwanej pomocy. Ogromnej pomocy i wsparcia finansowego udzieliły za to dwie firmy i instytucje z USA: Polsko-Słowiańska Federalna Unia Kredytowa i Veroni Brands/Baron Chocolatier, które od początku uwierzyły w wartość i siłę programu. I to im przede wszystkim producenci zawdzięczają możliwość zrealizowania zdjęć. Z polskich instytucji jedynie pozytywnie zareagowały Polskie Linie Lotnicze LOT, które wsparły finansowo produkcję na ostatnim jej etapie, czyli postprodukcji.

Czy udało się zamknąć budżet?

Żeby ukończyć projekt na czas, producenci zaciągnęli kredyty i włożyli w niego, oprócz serca i ciężkiej pracy, wszystkie swoje oszczędności. Dlatego postanowiłam im pomóc.

W jaki sposób zaangażowała się pani w ten wspaniały projekt?

Postanowiłam przedstawić projekt Polonii nowojorskiej oraz fundacjom i organizacjom, które mogłyby go wesprzeć. Sama złożyłam donację w wysokości dwóch tysięcy dolarów. Siedmioro moich przyjaciół również poparło moje wysiłki poprzez osobiste donacje w wysokości 1000 dolarów. Również dwie organizacje: Marie Curie Professional Women Association z Greenpointu oraz Polonia Institute z Kalifornii zareagowały natychmiast. Wciąż czekam na odpowiedź innych fundacji, organizacji i osób prywatnych, z którymi się kontaktowałam wielokrotnie, przesyłając mnóstwo dodatkowych informacji.

Jak zatem Polonia może wesprzeć ten szczytny projekt?

Poprawa wizerunku Polski w mediach powinna być ważna dla każdego z nas, Polaków, mieszkających w Stanach Zjednoczonych. Dlatego program, który pokazuje Polskę jako piękny, wspaniały kraj, powinien być poparty przez nas i rekomendowany do obejrzenia naszym znajomym i przyjaciołom Amerykanom. Realizatorom tego przedsięwzięcia należy się pomoc od każdego z nas, niezależnie od dużych sponsorów, gdyż oglądając go będziemy się czuli dumni, że jesteśmy Polakami i że Polska jest naszą ojczyzną. Jeśli Czytelnicy „Nowego Dziennika” czują tak samo i chcą pomóc, proszę o kontakt: [email protected] lub na numer telefonu (718) 343-4316.

Realizatorom projektu „Flavor of Poland” zależy na dotarciu do jak największej liczby odbiorców. W USA mieszka prawie 10 milionów Polaków bądź Amerykanów polskiego pochodzenia. To wyjątkowa, pierwsza w historii okazja do obejrzenia całej serii o Polsce! Zatem zależy im na rozpropagowaniu w mediach i wśród znajomych informacji o powstałym projekcie i zachęceniu wszystkich do obejrzenia.

Wykaz stacji telewizyjnych, które wyemitują serię „Flavor of Poland”

Zwiastun o Warszawie na vimeo.com:

FLAVOR OF POLAND EP.2. TRAILER

Media społecznościowe:

flavorofpoland – Facebook, Instagram, Twitter

RAMKA 2

• Link do zbiórki funduszy na serię „Flavor of Poland”:

https://www.gofundme.com/f/flavorofpoland

• Ci, którzy chcą wesprzeć projekt „Flavor of Poland”, mogą kontaktować się z Haliną Koralewską:

e-mail: [email protected]

tel. (718) 343-4316