Chór Jutrzenka i przyjaciele

97
Chór Jutrzenka śpiewa podczas "Koncertu nadziei"; przy fortepianie Nicholas Kaponyas ZDJĘCIA: ELŻBIETA POPŁAWSKA

W „Koncercie Nadziei” – nadziei na lepsze jutro i pokój, który odbył się 11 czerwca w Centrum Polsko-Słowiańskim na Greenpoincie, wystąpił chór Jutrzenka.

Leokadia Juszczak – prezes chóru Jutrzenka i wieloletnia chórzystka – zapraszając na koncert Nadziei, przypomniała: „Jutrzenka jest chórem żeńskim, który istnieje już 88 lat. Jego założycielem i pierwszym prezesem była pani Kazimiera Kostecka, a następnie jej córka, pani Barbara Blyskal, która była nim aż do śmierci w 2019 r. Chór Jutrzenka jest częścią Związku Śpiewaków Polskich w Ameryce. Celem naszym jest utrzymanie i pielęgnowanie polskiej kultury, m.in. poprzez pieśń i zachęcenie młodzieży polskiego pochodzenia do śpiewu polskich pieśni. Śpiewaliśmy na różnych uroczystościach religijnych i narodowych, m.in. w katedrze św. Patryka, w dniu Parady Pułaskiego, w West Point pod pomnikiem gen. Tadeusza Kościuszki, w Konsulacie Generalnym RP w Nowym Jorku oraz na dorocznych zjazdach chórów”.

Do występu w Centrum Polsko-Słowiańskim chór Jutrzenka przygotował, dyrygował nim i akompaniował mu przedstawiciel najmłodszej Polonii Nicholas Kaponyas. Pomimo młodego wieku Nicholas jest znanym artystą w środowisku polonijnym. Ten wybitnie uzdolniony polski pianista urodził się w Nowym Jorku, ale doskonale posługuje się językiem polskim. Naukę gry na fortepianie rozpoczął w wieku 4 lat. Jego nauczycielką i mentorką przez wiele lat była jego mama Bożena Konkiel. Nicholas ukończył Mannes School of Music na wydziale fortepianu. Jest laureatem wielu konkursów pianistycznych na terenie Stanów Zjednoczonych oraz w innych krajach.

Chór Jutrzenka wystąpił w składzie – sopran: Helena Łuczyn, Marzena Stępień, Doubrava Krautschneider, Małgorzata Kwiatkowski, Helena Juszczak; mezzosopran: Anna Madou, Claudia Nytko; alt: Zofia Panek, Bożena Madej, Saturnina Pieńczykowski, Leokadia Juszczak.

Utalentowany sześcioletni Andrew Michon bardzo spodobał się publiczności

Do udziału w “Koncercie nadziei” chórzyści zaprosili swoich przyjaciół – znanych i lubianych polonijnych artystów: Katarzynę Drucker – sopran, 6-letniego Andrew Michona, Halinę Kalitkę – pianistkę, Dorotę Huculak – piosenkarkę pop i poezji śpiewanej, Marka Filatova – tenora.

Na szczególną uwagę zasługiwały utwory, które artyści wykonali, była to klasyka połączona ze współczesnymi melodiami, m.in. Chopina, Moniuszki, Karłowicza, Sygietyńskiego, a także Petersburskiego czy Rosiewicza.

Odśpiewaniem Hymnu Chórów Polonijnych Zbigniewa Kozuby, utworem znanym również publiczności, zakończono spotkanie, a artystów nagrodzono brawami na stojąco.

Sponsorzy: CPS, Syrena Bakery, Sam Cafe Maspeth, Sam Społem Bakery Ridgewood, Dariusz Granatowski, Zosia Żeleska-Bobrowski – grafika i fotografia, PSFCU, Piekarnia Staropolska.

Chór zaprasza do wspólnego śpiewania; informacje dla zainteresowanych pań, tel. (917) 439-5163.

Po koncercie – artyści kłaniają się publiczności: (od lewej): Nicholas Kaponyas (za fortepianem), panie z chóru Jutrzenka; w pierwszym rzędzie: Mark Filatov, Katarzyna Drucker, Dorota Huculak

Centrum Polsko-Słowiańskie z siedzibą na Greenpoincie obchodzi w tym roku 50-lecie swojej działalności. Nowe władze CPS starają się poszerzać współpracę z Polonią i nawiązywać ściślejsze kontakty z lokalnymi mieszkańcami oraz zainteresowanymi kulturą europejską nowojorczykami.