Clothing vocabulary

0
3

Są również tacy, którzy szukają wrażeń w nieco bardziej eleganckim środowisku metropolii Nowego Jorku. A tam ciekawych przeżyć nie brakuje.

Bardzo ważnym elementem takich wypraw jest ubiór. Słówko “ubranie” ma kilka odpowiedników w języku angielskim. “Ubrania” to ogólnie clothes. Jest to wyraz, który występuje tylko w liczbie mnogiej:
 

Wszelkie sugestie, opinie i pytania dotyczące artykułów, a także propozycje tematów na kolejne odcinki, proszę przesyłać pod adres: [email protected]

Her clothes are always so colourful. Jej ubrania są zawsze takie kolorowe.

Clothing, z kolei, to ubranie – wyraz, który występuje tylko w liczbie pojedyńczej:

Her clothing is always so pretty. Jej ubranie/ ubrania jest/ są zawsze takie ładne.

Oba te wyrazy opisują i znaczą to samo. Jedyna różnica polega na doborze innego lecz odpowiedniego czasownika.

Z wyrazami clothes i clothing nie należy mylić słówka cloth, który może znaczyć obrus (jak w tablecloth), tkanina, materiał lub ściereczka (tak, taka do wycierania kurzu na przykład).

Inne, mniej popularne wyrazy o podobnym znaczeniu to attire i apparel. Są to wyrażenia bardziej formalne i nieco starodawne, znaczące tyle co strój, szata, ubranie.

Części garderoby to garments.

Costume to kostium odpowiedni na bal przebierańców lub Halloween. Wyraz outfit może być także użyty w tym sensie, na przykład: Spiderman outfit. Może również oznaczać strój przeznaczony na jakiś konkretny cel, typu uniform szkolny. Amerykanie używają tego słówka również po to, aby opisać kompletny strój:

I really like your outfit today. Everything matches. Naprawdę podoba mi się twój strój dzisiaj. Wszystko pasuje do siebie.

Ze względu na okazję i porę dnia części garderoby można posegregować na: formalne/ wizytowe/ oficjalne – formal, swobodne/ codzienne – casual, poranne – morning i wieczorowe – evening.

Ubrania mogą być skromne – demure, ekskluzywne – up-market, tandetne – down-market, flattering – twarzowe i nietwarzowe – unflattering:

This dress is really flattering. Ta sukienka jest naprawdę twarzowa.

Oto najbardziej popularne typy ubrań:

garnitur/ garsonka – suit
sukienka – dress
spódnica – skirt
marynarka/ kurtka – jacket
spodnie – pants/ trousers
strój kąpielowy – swimsuit
buty – shoes
szpilki – stilettos
wysokie obcasy – high heels
kozaki/ buty motocyklowe – boots
gumowce – rubber boots
koszula – shirt
kapelusz/czapka – hat
płaszcz – coat
bielizna – lingerie
majtki (szczególnie damskie) – panties/ undies/ briefs
majtki/ slipy (męskie) – pants/ briefs

Pomimo iż ubranie przynajmniej w połowie decyduje o pierwszym wrażeniu, jakie wywołujemy na współuczestnikach spotkań towarzyskich (make a good impression – robić dobre wrażenie), to o wiele ważniejsze od niego jest zachowanie i osobowość, które dopełniają wizerunek każdego z nas. Żadna z dam nie chce by być bowiem nazwana bimbo – młoda, atrakcyjna lecz niezbyt inteligentna kobieta. Ale o tym w następnym odcinku…

Autor: Dagmara Kubisiak