Ćwierćwiecze Music Education Center – Współczesny Ignacy Paderewski

14

Koncert gwiazd oraz występ uczniów Music Education Center uświetniły obchody 25-lecia działalności szkoły muzycznej prowadzonej przez znanego w środowisku polonijnym Janusza Sporka. Podczas niedzielnej uroczystości nie zabrakło gratulacji, w tym także, nadesłanych z Kancelarii Prezydenta RP Andrzeja Dudy.

„Znając od wielu lat Ciebie i Twój patriotyzm wiem, że w swojej działalności pedagogicznej nie ograniczasz się jedynie do nauki muzyki, ale także wpajasz swoim młodym uczniom miłość do kraju ich korzeni – napisał Tadeusz Deszkiewicz, doradca prezydenta RP w liście gratulacyjnym zaadresowanym do Janusza Sporka, założyciela i dyrektora Music Education Center.

– Twoją pasję doceniał wielki polski kompozytor Wojciech Kilar, z którym osobiście na ten temat rozmawiałem. Bogata polska kultura zasługuje na popularyzację w świecie, a tacy ludzie jak Ty zasługują na wdzięczność tych wszystkich, którym miejsce Polski na kulturalnej mapie świata nie jest obojętne” – podkreślił prezydencki doradca w liście, który został w całości odczytany w dwóch językach – polskim i angielskim – przez prowadzących imprezę: Karolinę Płaczek i Wojciecha Maślankę.

Zasługi Janusza Sporka były także podkreślane w innym liście, jaki z okazji srebrnego jubileuszu nadesłał Jacek Błaszkiewicz, jeden z absolwentów Music Education Center, obecnie doktoryzujący się z muzykologii na paryskim Uniwersytecie Sorbona.

Wspominali o nich także prowadzący koncert nazywając dyrektora szkoły „człowiekiem orkiestrą”, bowiem Janusz Sporek to nie tylko pedagog muzyczny, ale także kompozytor, dyrygent, felietonista, poeta, a przede wszystkim wielki patriota promujący Polskę poza jej granicami oraz dbający o jej dobre imię. „To taki współczesny Ignacy Paderewski” – stwierdzili ze sceny prowadzący mając na względzie wielką miłość Janusza Sporka do muzyki, a także do ojczyzny.

W trakcie imprezy publiczność miała okazję podziwiać występ obecnych wychowanków Music Education Center. Swoje umiejętności muzyczne zaprezentowali: Michał Lewkowicz, Olivia Mucha, Victoria Coronel, Łukasz Łuczaj, Marcin Łuczaj, Adam Guziczek, Nel Grabczak, Aleksandra Ostrowska, Dylan Stopa, Matthias Coronel, Adam Wysocki, Jovanna Tomaszek, Oskar Łuczaj, Adrianne Cui i Julia Panas.

Z kolei Angelina i Athan Sporkowie, wnuczęta Janusza Sporka, zaśpiewali odpowiednio piosenki z repertuaru Barbry Streisand i Michaela Jacksona dając przy tym pokaz swoich broadwayowskich umiejętności aktorskich zdobytych przy okazji udziału w przedstawieniach „The Nutcracker”, „Harlequinade” i „Les Miserables”.

Na jubileuszu 25-lecia Music Education Center nie zabrakło również występu gwiazd, a tych było kilka. Uroczystość swoimi występami uświetnili: znakomita wokalistka jazzowa Basia Moore, która zaśpiewała przy akompaniamencie pianisty Damiana Kulca, sopranistka Małgorzata Kellis, pianista Tadeusz Domanowski, który prócz solowego występu akompaniował pozostałym artystkom, grecka sopranistka Elisabeth Papageorgiu, skrzypaczka Kinga Augustyn oraz mezzosopranistka Sonia Egdy, która specjalnie na tę uroczystość przyleciała z Londynu.

Wszystkie występy były bardzo ciepło i owacyjnie przyjęte przez publiczność licznie zgromadzoną w Galerii Centrum Polsko-Słowiańskiego. A trzeba podkreślić, że sala ta w niedzielne popołudnie, 31 stycznia, pękała w szwach. Frekwencja przeszła najśmielsze oczekiwania organizatora i trzeba było dostawiać boczne krzesełka. Koncert podziwiało około 300 osób.

Na zakończenie imprezy był poczęstunek, podczas którego można było porozmawiać zarówno z artystami, jak i Januszem Sporkiem. Gratulacji dla dyrektora Music Education Center nie było końca.

Autor: WueM