Czas na planowanie przyszłej współpracy

237
Pamiątkowe zdjęcie uczestników konferencji poświęconej międzynarodowej współpracy między Polską, USA a Koreą Południową. Foto: Aleksandra Słabisz

Pandemia zamroziła wiele sektorów gospodarki, ale polonijne środowiska we współpracy z azjatyckimi z entuzjazmem planują przyszłościowe projekty.

“Dzisiaj wchodzimy na drogę współpracy między Polską, Stanami Zjednoczonymi i Koreą Południową” – powiedziała Karolina Dehnhard, szefowa Polish American Chamber NorthEast (PACNE), która wraz z Polsko-Amerykańskim Stowarzyszeniem Biur Podróży (SPATA) oraz środowiskami koreańskimi zorganizowała konferencję prasową w letniej rezydencji prezydenta Trump National Golf Club w Bedminster, NJ, poświęconą ożywieniu wymiany handlowej i biznesowej między trzema kontynentami.

Honorata Pierwoła, prezes SPATA, współorganizatorka spotkania

“Teraz jest czas na to, żeby zacząć współpracę. Każdy w nas ma mnóstwo kontaktów. Chodzi o to, żebyśmy je zaczęli wykorzystywać i łączyć ludzi biznesu” – stwierdziła Dehnhard, która jest też dyrektor zarządzającą w International Law Group przy Lindabury McCormick. Dehnhard wraz z filantropką Heather Won Choi, prezes Show Me Your Heart Foundation, zamierzają w przyszłym roku zabrać grupę około 30 polsko-amerykańskich przedstawicieli biznesu i turystyki na wizytę roboczą do Korei Południowej. Planowana też jest wizyta w Polsce. “Będą podpisywane umowy i prowadzone dyskusje” – zapowiada Dehnhard dodając, że Korea Południowa ma wiele do zaoferowania polsko-amerykańskim i polskim przedsiębiorcom. “Ogromna technologia, sprzęty i materiały medyczne, plastiki, części do samochodów. Wiele produktów, np. sztuczne kolana wykorzystywane w Polsce, produkowane są w Korei Południowej. Biznesmeni z Polski i USA muszą nawiązać dialog i zobaczyć, co jeszcze z korzyścią będzie można produkować w tamtym kraju” – mówi szefowa PACNE.

Konsul RP w Nowym Jorku Adrian Kubicki z entuzjazmem mówił o współpracy Polski i Korei Południowej

Część współpracy między środowiskami polsko-amerykańskimi a koreańskimi planowana jest w dziedzinie turystyki. “Co roku organizujemy zjazdy polonijnych biur podróży w innych krajach, które chcemy poznać i w których chcemy promować Polskę. W przyszłym roku, jeżeli będzie taka możliwość, przymierzamy się do wyjazdu do Korei Południowej – poinformowała Honorata Pierwoła, szefowa SPATA, organizacji zrzeszającej polonijne biura podróży w USA i w Kanadzie. – Mieliśmy duże plany związane ze zniesieniem wiz dla Polaków podróżujących do Stanów Zjednoczonych. Niestety, COVID-19 nam w nich przeszkodził. Nasz sektor przechodzi teraz trudne chwile związane z pandemią. Przestrzeń powietrzna jest zamknięta, w wielu rejonach obowiązują restrykcje, wielu naszych agentów podróży nie mogło prowadzić swoich firm w czasie lockdownu, ale wierzymy, że to wszystko z powodzeniem przetrwamy i przygotowujemy się na kolejny etap rozwoju” – uważa Pierwoła.

W dyskusji na temat współpracy międzynarodowej z Polską wzięli udział: Honorata Pierwoła (SPATA), konsul Adrian Kubicki, Magdalena Żelazowska (POT), Henryk Rinder (CPA), Miłosz Pierwoła (prawnik). Na zdjęciu również: Karolina Dehnhard oraz Heather Won Choi – organizatorki konferencji

“Teraz mamy dobry moment na planowanie” – podkreśliła Magdalena Żelazowska, dyrektor nowojorskiego oddziału Polskiej Organizacji Turystycznej, której misją jest promocja Polski w Ameryce. Zachęcała międzynarodowych uczestników konferencji do odwiedzania Polski. „Polska zaliczana jest obecnie do najbezpieczniejszych krajów na świecie ze względu na niską liczbę zachorowań na COVID-19 i wprowadzane tam zabezpieczenia. Poza tym Polska jest stosunkowo mało odkrytym krajem turystycznie, a dzięki temu niezatłoczonym, co w obecnych czasach jest dużym atutem. To piękny kraj, który można zwiedzić w dwa tygodnie poruszając się samochodem” – stwierdziła Żelazowska wyliczając 1000-letnią, ciekawą historię, 500 zamków, ponad 2500 pałaców, wspaniałą europejską architekturę, sztukę i dziedzictwo, ale za o wiele bardziej przystępne ceny niż w innych częściach Europy.

Organizatorki konferencji: Honorata Pierwoła, Heather Won Choi i Karolina Dehnhard oraz goście honorowi: konsul RP Adrian Kubicki oraz Magdalena Żelazowska, dyrektor nowojorskiego oddziału Polskiej Organizacji Turystycznej

“Spotkania, na których można porozmawiać o konkretnych projektach, są kluczowe. Z powodu COVID-19 to było ograniczone, ale cieszę się, że po tym chwilowym zamknięciu możemy się spotkać i porozmawiać o konkretnych projektach i pomysłach, które możemy wspólnie zrealizować. Przy planowaniu rozwoju biznesu najistotniejsze są osobiste relacje” – powiedział konsul generalny RP w Nowym Jorku Adrian Kubicki i uznał, że budującym jest fakt, iż współpraca biznesowa zatacza szersze kręgi, poza polsko-amerykańskie. “To pokazuje, że wiemy, jak funkcjonować w globalnym środowisku biznesowym, i zdajemy sobie sprawę, że siła biznesowa płynie z tego, jak dwa kraje potrafią włączyć do tego obiegu trzeci czy czwarty kraj. Polacy mieszkający w Stanach mają tego świadomość i potrafią z tego korzystać” – zaznaczył konsul i dodał, że współpraca Polaków i Polonii amerykańskiej z Koreańczykami jest “prawdopodobnie najlepszym możliwym wyborem, jaki sobie można wyobrazić”. “Gdy w 2016 r. LOT PLL otworzył połączenie między Warszawą a Seulem, natychmiast stało się dochodowe, a zazwyczaj proces ten zabiera 2-3 lata” – powiedział konsul Kubicki dodając, że z połączeń tych korzystają głównie ludzie biznesu, którzy budują współpracę gospodarczą między Polską a Koreą.
Argumentował, że między tymi dwoma krajami istnieje naturalna analogia. “Po burzliwej historii Korea Południowa od 50 lat się bardzo dobrze rozwija, a Polska podążą tą samą drogą. Jesteśmy gospodarką, która wyszła z pewnego kryzysu i rozwija się najdynamiczniej w Europie, podobnie jak Korea Południowa w Azji. Jak połączymy te siły, to możemy być silnym partnerem Stanów Zjednoczonych i robić fantastyczne rzeczy razem” – oświadczył konsul.
“Pandemia sprawiła, że wszyscy przechodzą teraz ciężkie chwile. Wielu ludzi musi się martwić o to, czy ma co jeść. Cieszę się, że możemy wspólnie planować lepszą przyszłość. Mam przeczucie, że gdy Polacy i Koreańczycy połączą swoje siły, to razem zrobimy coś wielkiego, co zmieni nasze życie” – powiedziała Heather Choi.

Konferencja odbyła się w letniej siedzibie prezydenta Trump National Golf Club w Bedminster, NJ

Zdjęcia: Aleksandra Słabisz