Darek Barcikowski poprowadzi 82. Paradę Pułaskiego

0
15

Około 200 osób wzięło udział w ceremonii szarfowania Darka Barcikowskiego na Wielkiego Marszałka Parady Pułaskiego. Wśród nich pojawiło się wielu przedstawicieli i działaczy z Connecticut, stanu, który po raz pierwszy będzie przewodził październikowej manifestacji polskości na Piątej Alei. Tegoroczna Parada Pułaskiego odbędzie się 6 października i w związku ze stuleciem nawiązania polsko-amerykańskich stosunków dyplomatycznych będzie hołdem dla ich architekta i zarazem premiera RP, męża stanu oraz kompozytora Ignacego Paderewskiego.

CEREMONIA MARSZAŁKOWSKA
Uroczystość prowadził młody amerykański aktor polskiego pochodzenia Bartek Szymański, natomiast oficjalnie otworzył ją konsul generalny Maciej Golubiewski. Słowo powitalne wygłosił także Richard Zawisny, przewodniczący Komitetu Parady Pułaskiego. Modlitwę odmówił ks. Paweł Hrabenko, proboszcz parafii Najświętszego Imienia Jezus w Stamford, CT, który także na zakończenie ceremonii udzielił wszystkim specjalnego błogosławieństwa. Po obu wystąpieniach kapłana przed publicznością pojawiała się mezzosopranistka Karolina Wojteczko, która na początku uroczystości odśpiewała hymny narodowe – polski i amerykański – a na zakończenie pieśni „Boże coś Polskę” oraz „God Bless America”.

W programie artystycznym zaprezentowały się dwa zespoły folklorystyczne: Słowianie ze Stamford oraz Polanie z Bridgeport. Były śpiewy, pokazy tańców ludowych, a także recytacje wierszy napisanych specjalnie na szarfowanie Wielkiego Marszałka Parady Pułaskiego. Ceremonii przekazania Darkowi Barcikowskiemu insygniów marszałkowskich dokonał Thomas Duch, Wielki Marszałek Parady Pułaskiego 2018. W swym przemówieniu podziękował za możliwość przewodzenia manifestacji polskości w roku ubiegłym, a także komplementował swojego następcę.

„To młody człowiek, który już odnosi sukcesy jako wydawca oraz biznesmen i jest wybitną osobistością w polskiej społeczności – mówił Thomas Duch. – Jako pierwszy marszałek z Connecticut masz wyjątkową szansę i możliwość znacząco wzbogacić siłę tej parady” – podkreślił, życząc sukcesu tegorocznemu przywódcy parady.

Przemowy wygłosili także goście specjalni uroczystości: Lucjan Pawlak, były burmistrz New Britain, CT (w latach 1995-2002), a obecnie miejski sekretarz ds. rejestracji wyborców, a także Halina Szeligowska, przewodnicząca Komitetu Parady Pułaskiego w Stamford. Czwartkową ceremonię, prócz występów zespołów Słowianie i Polanie, uświetnił także krótki recital Sylwii Grzeszczak. Przez cały wieczór przygrywała również grupa Gypsy Dreams Accordion and Violin Duet.

WIELKI MARSZAŁEK PARADY PUŁASKIEGO 2019
„To dla mnie ogromny zaszczyt, że mogę dziś stanąć między wami jako tegoroczny Wielki Marszałek Parady Pułaskiego. Ma to dla mnie tym większe znaczenie, że jestem pierwszą osobą ze stanu Connecticut i z Nowej Anglii, którą spotkał taki zaszczyt” – mówił podczas ceremonii Darek Barcikowski. Zapewnił, że zrobi wszystko, by tegoroczna manifestacja polskości na Manhattanie była wyjątkowa i udana, oraz podkreślił, że zdaje sobie sprawę z wyzwania, jakie przed nim stoi.

„Muszę przyznać, że po ostatniej paradzie prowadzonej przez stan New Jersey i Wielkiego Marszałka Thomasa Ducha oraz przedostatniej paradzie, na czele której stanął Wielki Marszałek Sławomir Platta, poprzeczka jest postawiona bardzo wysoko. Jednak widząc na co dzień, z jakim entuzjazmem Polonia w Connecticut przeżywa tegoroczną paradę, jestem pewien, że będziecie z nas dumni 6 października na Piątej Alei” – zapewnił Wielki Marszałek 2019. Podziękował Komitetowi Parady Pułaskiego za zmianę regulaminu i dostrzeżenie oraz docenienie naszych rodaków z Connecticut poprzez możliwość przewodzenia dorocznej manifestacji polskości na Piątej Alei.

„Jestem przekonany, że tegoroczna parada będzie wyjątkowa dla Polonii z Connecticut, lecz moim marzeniem jest, aby ona była tak samo nadzwyczajna i tak samo wyjątkowa dla was wszystkich” – podkreślił na koniec swojego wystąpienia.

Tegoroczny Wielki Marszałek Parady Pułaskiego nie zapomniał także o swoich rodzicach – Joannie i Tadeuszu Barciowskich – których przedstawił zebranym na uroczystości oraz złożył im podziękowania za patriotyczne wychowanie.

„Wielkim Marszałkiem Parady Pułaskiego będę przez cały rok, dopóki nie przekażę tej szarfy kolejnemu marszałkowi – tu, w tym samym miejscu, dokładnie za 12 miesięcy, ale dzięki moim rodzicom, dumnym Polakiem będę do końca życia” – zapewniał Darek Barcikowski. Prócz rodziców podczas tego wyjątkowego wydarzenia towarzyszył mu także brat Krzysztof z żoną Lori i dziećmi Alaną i Kadenem. Wszyscy byli bardzo szczęśliwi.

„Duma nas niesamowicie rozpiera – podkreśliła w rozmowie z „Nowym Dziennikiem” Joanna Barcikowska. – Zawsze wierzyliśmy w Darka, ponieważ od dziecka był bardzo pracowity i jak sobie obrał jakiś cel, to do niego dążył i go osiągał. My jako rodzice wspieramy go cały czas we wszystkich jego działaniach i jesteśmy niesamowicie dumni” – zaznaczyła pani Joanna.

„Darek od samego początku naszego przyjazdu do Stanów Zjednoczonych pomagał nam we wszystkim. Sam pracował, żeby zarobić sobie pieniądze na wyjazdy do Polski oraz podejmował wiele różnych inicjatyw biznesowych” – dodał pan Tadeusz, podkreślając że ciężka praca syna przynosi teraz owoce.

HONOROWY MARSZAŁEK PARADY PUŁASKIEGO 2019
Prócz Wielkiego Marszałka Parady Pułaskiego znany już nazwisko marszałka honorowego. Komitet Parady Pułaskiego 2019 poinformował redakcję „Nowego Dziennika”, że w tym roku funkcję tę będzie pełniła Susan Bysiewicz, nowo zaprzysiężona zastępca gubernatora stanu Connecticut.

„To będzie dla mnie wielki zaszczyt reprezentować Connecticut, który jest domem dla tysięcy Polaków, oraz celebrować moje własne dziedzictwo w październiku na Piątej Alei” – powiedziała Susan Bysiewicz.

Honorowa marszałek Parady Pułaskiego ma polskie korzenie, ponieważ jej dziadkowie byli emigrantami z Polski. Susan Bysiewicz karierę polityczną rozpoczęła w 1992 roku jako reprezentantka 100. dystryktu stanu Connecticut. Do 2011 roku pełniła funkcję sekretarza stanu w legislaturze stanowej. 9 stycznia została zaprzysiężona na 89. zastępcę gubernatora Connecticut.

Autor: WOJTEK MAŚLANKA