Darek Barcikowski – Wielkim Marszałkiem 82. Parady Pułaskiego

0
9

„To dla mnie ogromny zaszczyt, że mogę dziś stanąć między wami jako tegoroczny Wielki Marszałek Parady Pułaskiego. Ma to dla mnie tym większe znaczenie, że jestem pierwszą osobą ze stanu Connecticut i z Nowej Anglii, którą spotkał taki zaszczyt” – mówił podczas ceremonii Darek Barcikowski. W swoim przemówieniu zapewnił, że zrobi wszystko by tegoroczna październikowa manifestacja polskości na Manhattanie była wyjątkowa i udana, oraz podkreślił, że zdaje sobie sprawę z wyzwania jakie przed nim stoi.

„Muszę przyznać, że po ostatniej paradzie prowadzonej przez stan New Jersey i Wielkiego Marszałka Thomasa Ducha oraz przedostatniej paradzie, na czele której stanął Wielki Marszałek Sławomir Platta poprzeczka jest postawiona bardzo wysoko. Jednak widząc na co dzień, z jakim entuzjazmem Polonia w Connecticut przeżywa tegoroczną paradę jestem pewien, że będziecie z nas dumni 6 października na Piątej Alei” – zapewnił Wielki Marszałek 2019.

Darek Barcikowski podziękował Komitetowi Parady Pułaskiego za zmianę regulaminu i dostrzeżenie oraz docenienie naszych rodaków z Connecticut poprzez możliwość przewodzenia dorocznej manifestacji polskości na Piątej Alei. „Jestem przekonany, że tegoroczna parada będzie wyjątkowa dla Polonii z Connecticut, lecz moim marzeniem jest, aby ona była tak samo nadzwyczajna i tak samo wyjątkowa dla was wszystkich” – podkreślił na koniec swojego wystąpienia.  

Ceremonię przekazania szarfy marszałkowskiej Darkowi Barcikowskiemu uświetniły występy zespołów folklorystycznych Słowianie ze Stamford oraz Polanie z Bridgeport, a także krótki recital Sylwii Grzeszczak. W uroczystości wzięło udział około 200 osób.
Tegoroczna Parada Pułaskiego odbędzie się 6 października i w związku ze stuleciem nawiązania polsko-amerykańskich stosunków dyplomatycznych będzie hołdem dla ich architekta i zarazem premiera, męża stanu oraz kompozytora Ignacego Paderewskiego.

Więcej w drukowanym wydaniu „Nowego Dziennika”

Autor: Wojtek Maslanka