Dlaczego bolą mnie plecy? Nie bójmy się rehabilitacji

0
0

W dzisiejszym świecie przy pędzącym trybie życia, po 10 godzin pracy dziennie, każdy z nas ma w większym czy mniejszym stopniu problemy z kręgosłupem. Na bóle pleców cierpią nie tylko starsi, ale coraz więcej młodych ludzi, a nawet ostatnio młodzież szkolna. Pomimo że mamy łatwy dostęp do lekarzy specjalistów, ortopedów i rehabilitantów to problem narasta.

Jakie są główne przyczyny bólu?

Jedną z przyczyn bólów pleców jest ich przeciążenie z powodu: wadliwej postawy, nadwagi oraz, co ważne, niewłaściwego ułożenia ciała podczas snu. Istotnym czynnikiem nasilającym dolegliwości jest codzienny stres, który powoduje nadmierne napięcie mięśni przykręgosłupowych. Najczęstszą przyczyną występowania dolegliwości bólowych jest przeciążenie lub statyczna pozycja ciała podczas pracy. Tempo dnia codziennego powoduje brak czasu na tak zwany ruch dla zdrowia, który jest potrzebny nie tylko ludziom, którzy pracują na siedząco, ale i dla tych, którzy pracują ciężko fizycznie lub spędzają długie godziny stojąc.

Jak to się objawia?

Urszula Brożek, magister rehabilitacji ruchowej z 15-letnim doświadczeniem w pracy
z dorosłymi i dziećmi.
1148 Hicksville Rd, Massapequa, NY 11758, tel. 516-731-4700 po ang., tel. 718-614-5149 po polsku

Ci pierwsi, prowadzący tzw. siedzący tryb pracy, narażeni są na skrócenie i osłabienie mięśni tonicznych, które odpowiedzialne są za stabilizację naszego kręgosłupa, a co za tym idzie – obciążenie i rozciągnięcia więzadeł, a w efekcie na uczucie sztywności i bólu. Jeżeli chodzi o ludzi wykonujących ciężkie fizyczne prace lub pracujących długo w pozycji stojącej, to narażeni są oni na przeciążenia mięśni, więzadeł i powierzchni stawowych, co może w wielu przypadkach prowadzić do niestabilności kręgosłupa. Konsekwencją niestabilności są już poważne urazy, zaczynając np. od lekkiego uszkodzenia więzadeł, a kończąc na różnych problemach z krążkiem międzykręgowym, mogących w skrajnych wypadkach wymagać operacji.

Jakie są główne schorzenia kręgosłupa?

Dyskopatia kręgosłupa jest ciężkim schorzeniem i obejmuje te części kręgosłupa, które są najbardziej narażone na zmiany chorobowe. Są to najczęściej odcinki kręgosłupa szyjnego i lędźwiowego. Patologia kręgosłupa bardzo często rozwija się bez naszej wiedzy, a my nie zdajemy sobie sprawy, co dzieje się w naszym organizmie. Taki więc warto zwracać uwagę na początkowe objawy choroby, które w późniejszym czasie mogą prowadzić do zwyrodnień i ciężkich oraz bolesnych powikłań. Naturalnie lepiej jest zapobiegać, niż leczyć, więc warto zadbać o naturalne wygięcie kręgosłupa, czyli o postawę możliwie jak najbardziej wyprostowaną.

Jakie są sposoby na złagodzenie nie tylko bólu, ale i dolegliwości?

Najlepszym sposobem na złagodzenie dolegliwości jest rehabilitacja ruchowa i regularne ćwiczenia fizyczne. Nieocenione są specjalistyczne ćwiczenia wzmacniające: rozciąganie (stretching), masaż czy mobilizacja. Ulgę przyniosą również ćwiczenia wykonywane w domu, przepisane przez rehabilitanta, ważna jest jednak ich systematyczność i dokładność wykonywania. Nie bójmy się rehabilitacji! Ona nie tylko zniweluje ból, zwiększy ruchomość, ale również poprawi kondycję, wzmocni mięśnie i polepszy twoje ogólne samopoczucie. Pamiętajmy również o korzystaniu z kąpieli słonecznych. Wystawiając twarz na działanie słońca, przyczyniamy się do wzmożonej produkcji przez nasz organizm witaminy D – strażniczki zdrowych kości.

Zamiast sięgać bez zastanowienia po coraz silniejsze leki przeciwbólowe, zgłosisz się po poradę do rehabilitanta, najlepiej we wczesnym etapie schorzenia, możesz uniknąć wielu komplikacji a nawet stołu operacyjnego.

Nie zwlekaj, umów się na konsultację. Jeżeli dokucza ci ból, miałeś wypadek lub po prostu chcesz poprawić swoje samopoczucie – zgłoś się do naszej kliniki rehabilitacyjnej

Autor: