Do zobaczenia za rok na Piątej Alei

343
Jadwiga Kopala – Wielka Marszałek Parady Pułaskiego 2020 przed swoim domem w New Providence, NJ ZDJĘCIA: JANUSZ M. SZLECHTA/NOWY DZIENNIK

"Modliłam się do Pana Boga, aby wszystko wyszło na dobre, no i żeby było bezpiecznie. Ale żeby było bezpiecznie... musimy wszystko odłożyć na następny rok. Mam nadzieję, że w przyszłym roku będziemy mieli wspaniałą Paradę" – mówi Jadwiga Kopala, Wielki Marszałek Parady Pułaskiego 2020.

Polonia ze smutkiem przyjęła wiadomość, że 83. Parady Pułaskiego nie będzie. Kiedy otrzymała Pani wiadomość, że Polacy 4 października Piątą Aleją jednak nie pomaszerują?

– Słuchając informacji w telewizji i w radiu o obowiązujących ograniczeniach w Nowym Jorku domyślałam się, że możemy nie otrzymać pozwolenia na przemarsz Piątą Aleją na Manhattanie. Jednakże jeszcze do niedawna nie było oficjalnej decyzji. Pod koniec sierpnia przewodniczący Komitetu Parady Pułaskiego Richard Zawisny otrzymał informację od szefa nowojorskiej policji, że Parada Pułaskiego nie może się odbyć 4 października. Informacja ta została podana do publicznej wiadomości.

Podczas 80. Parady w 2017 roku 5 Aleją maszerowała Orkiestra Reprezentacyjna
Wojska Polskiego

W długiej i bogatej historii będzie to już druga Parada Pułaskiego, która nie odbędzie się w wyznaczonym terminie. Po raz pierwszy nie odbyła się w roku 2001 – po zamachach na World Trade Center. Ówczesny Wielki Marszałek Stanley Trojaniak poprowadził ją rok później. I tak samo będzie – mam nadzieję – w Pani przypadku.

– Doskonale pamietam tamte wydarzenia. Już pracowałam w Komitecie Parady Generała Pułaskiego. Podczas pełnego emocji spotkania, jako że głównie wypełniło je dzielenie się wrażeniami po tamtych dramatycznych zamachach, podjęliśmy decyzję o przeniesieniu Parady na rok 2002. W tym roku również zapadła decyzja o jej przeniesieniu na rok 2021. Każda Miss Polonia, każdy Marszałek wybrany w tym roku – ze mną włącznie – za rok będą reprezentować swoje lokalne polonijne społeczności.

Tuż po zakończeniu ubiegłorocznej Parady podjęte zostały działania w celu organizacji kolejnej. To jest naprawdę ogrom pracy, o czym doskonale wiedzą ci, którzy w organizację Parady są zaangażowani. Jak Pani odebrała informacjęże w tym roku Pani – Wielki Marszałek – jednak nie poprowadzi Polonii 5 Aleją?

– W marcu, z powodu pandemii koronawirusa, zatrzymał się dla nas wszystkich świat. Zaczęła się praca z domu, a to już nie jest tak, jak w normalnych czasach, czyli 8 godzin, lecz często jest to 12, 14, a nawet 16 godzin pracy w ciągu doby. Każdy z nas jest przy tym ogromnie zestresowany. Muszę się przyznać, że od tamtej pory codziennie myślę o Paradzie. Zastanawiałam się, czy się odbędzie, jak będzie wyglądać, co będziemy musieli zrobić, aby przebiegła normalnie. Czy przyjdą ludzie na 5 Aleję? Wielu przewodniczących lokalnych oddziałów kontaktowało się ze mną i pytali, co i jak to będzie. Z upływem czasu coraz częściej mnie informowali, że wielu członków tych kontyngentów nie weźmie udziału w Paradzie z powodu wirusa. Już wiadomo było, że skoro szkoły sa zamknięte, to dzieci z tych szkół w Paradzie również nie wezmą udziału. To był dla mnie ogromny stres. No bo nie wiadomo było, jak długo ta pandemia potrwa, jak długo będą działać różne ograniczenia, no i czy Parada się odbędzie.

Oczywiście, cały czas miałam nadzieję… Modliłam się do Pana Boga, aby wszystko wyszło na dobre, no i żeby było bezpiecznie. Ale żeby było bezpiecznie… musimy wszystko odłożyć na następny rok. Mam nadzieję, że w przyszłym roku będziemy mieli wspaniałą Paradę.

Pani Pamela Boczar z Linden, NJ w roku 2017 informowała uczestników i widzów, że jest to 80. Parada Pułaskiego na 5 Alei

W tym roku Parada miała być dedykowana naszemu polskiemu papieżowi, świętemu Janowi Pawłowi II, jako że w maju przypadała setna rocznica jego urodzin. Czy ta dedykacja pozostanie?

– Oczywiście. W tym roku nie udało się, ale pamiętamy o naszym papieżu i podczas przyszłorocznej Parady, jako Polonia, oddamy mu hołd.

Nie zaprzestaliśmy niektórych działań. Wciąż pracuję z grupą osób, włącznie z Richardem Zawisnym, nad Pamiętnikiem Parady. Nie wydrukujemy go już w tym roku, ale w przyszłym na pewno. Zachęcam więc wszystkich, którzy chcą wesprzeć nasz Komitet Parady i samą Paradę, aby wciąż przysyłali swoje życzenia i dedykacje. Wielu naszych rodaków miało okazję uczestniczyć w spotkaniach z naszym papieżem, stąd też w pamiętniku mamy już wiele wpisów, w których są zawarte zdjęcia z Janem Pawłem II. Wierzę w to, że jeszcze wiele takich wpisów otrzymamy. W ten sposób podzielimy się swoimi pięknymi wspomnieniami. A kiedy pomaszerujemy 5 Aleją, będziemy dumnie demonstrować nasze przywiązanie do polskiej kultury i historii oraz oddamy hołd naszemu papieżowi.

Pragnę dodać, że otrzymałam zapewnienie kierownictwa Muzeum Domu Rodzinnego Ojca Świętego Jana Pawła II w Wadowicach, że prześlą nam zdjęcia, dokumenty i inne eksponaty, dzięki czemu mieliśmy wzbogacić naszą Paradę o wystawy poświęconą polskiemu papieżowi. Wystawy te miały być zorganizowane w Konsulacie Generalnym RP na Manhattanie, podczas Festiwalu Dziedzictwa Polskiego w East Bruunswick, NJ oraz dorocznego Balu Parady Pułaskiego. W marcu już wiedzieliśmy, że z powodu pandemii eksponatów nie otrzymamy i wystaw nie będzie.

Jadwiga Kopala podczas Parady Pułaskiego w 2018 roku

A więc do zobaczenia na 5 Alei za rok…

– Polska Parada na Manhattanie nie może zniknąć, ale to od nas zależy, czy uda się nam ją wciąż organizować i utrzymać. Zawsze prezentujemy się wspaniale, jest przepięknie i uroczyście. W każdą pierwsza niedzielę października 5 Aleja jest nasza, polska. Dodaje nam entuzjazmu i sił. Chciałabym, aby tak pozostało. Wierzę, że młodzi nas nie zawiodą i będą kontynuować to, co my robiliśmy, bądź jeszcze robimy. Moim zadaniem jest przyciągnąć jak najwięcej młodych ludzi do naszej organizacji i zarazić ich tą ideą.

Dziękuję za rozmowę i życzę, aby w przyszyłym roku poprowadziła Pani – jako Wielki Marszałek – Polonię 5 Aleją.

Rozmawiał: Janusz M. Szlechta

The General Pulaski Memorial Parade Committee, Inc.

Post Office Box 20545

Staten Island, NY 10302-0545

Tel.  718-499-0026

Email: [email protected]

www.pulaskiparade.org