Dobra zabawa i początek dobrego biznesu

11

Przełom października i listopada był bardzo intensywny dla Polonii w Westchester County, NY. Odbyła się w tym czasie maskaradowa gala charytatywna w Bronxville Women’s Club oraz spotkanie biznesowe w ratuszu w Yonkers, którego celem było zainicjowanie współpracy między biznesmenami z Polski i Yonkers. Oba wydarzenia zorganizowała Nowodworski Foundation.

To już od 17 lat fundacja działa w sferze kultury i sztuki w dolinie Hudsonu i w Nowym Jorku. Prowadzi liczne zajęcia dla dzieci i seniorów nie tylko w środowisku polskim, ale, co jest unikalne dla organizacji polonijnych, także w środowisku amerykańskim. Na działalność fundacji składają się wystawy, koncerty warsztaty plastyczne i festiwale. Nowodworski Foundation sponsoruje także polskich i polonijnych artystów muzyków i plastyków zapewniając im parasol organizacyjno-finansowy, jak na przykład koncerty w Carnegie Hall czy rzeźby w eksponowanych miejscach publicznych.

GALA CHARYTATYWNA
Maskaradowa gala charytatywna w Bronxville Women’s Club, zorganizowana przez Nowodworski Foundation, odbyła się w sobotę, 28 października. Zaszczyciła ją swoją obecnością po raz drugi senator Anna Maria Anders, sekretarz stanu w rządzie premier Beaty Szydło, tym razem w roli honorowej chairwoman. Pani senator wysoko ocenia pracę fundacji i walory gali, o czym świadczy jej kolejna obecność.

Galę uświetnili zespół Krystof Medyna Band z solistką Beatą Andrzejewską oraz wschodząca gwiazda, sopranistka Katarzyna Sperczyńska, a także skrzypek z Polski Mariusz Monczak, który później wystąpił z dwoma koncertami w Carnegie Hall.

Gala była okazją do specjalnych wyróżnień. W tym roku Nagrodę im. Króla Jana III Sobieskiego otrzymała Central Park Conservancy z Nowego Jorku. Jest to organizacja non profit, która od wielu lat zajmuje się utrzymaniem Central Parku. Nagroda została przyznana w uznaniu wieloletniej opieki nad pomnikiem Króla Władysława Jagiełły, który stoi w Central Parku, tuż obok Metropolitan Museum. W zeszłym roku Central Park Conservancy przeprowadził generalną renowację pomnika kosztem 200 000 dol.

Odbyły się wówczas obchody z okazji ponownego odsłonięcia statuy Jagiełły, sympozjum oraz historyczny bieg Łowcy Skarbów na terenie parku. Nagrodę z rąk senator Anders i Jerzego Leśniaka, prezesa Nowodworski Fundation, odebrał Chris Nolan – dyrektor Central Park Conservancy; jak okazało się w rozmowie, rodzina pana Nolana ma też powiązania z Polską.

Nagrodą Community Eagle, przyznaną w tym roku po raz pierwszy, została wyróżniona grupa działaczy polonijnych z Poughkeepsie w stanie Nowy Jork. Nagroda została przyznana za starania, aby parafia św. Józefa, szkoła i biblioteka były otwarte dla tamtejszej Polonii. Nagroda wyróżnia wszystkich parafian, ich rodziny i ochotników, którzy poświęcili znaczną część życia w działaniach na rzecz lokalnej społeczności i polskiego dziedzictwa.

Osoby nagrodzone to: Marta Ćwik, Katarzyna Dudało, Beata Głazowska, Janina Haberstock, Mariola Kozioł, Irena Kunicki, Zenobiusz Kunicki, Romuald Magryta, Beata Mroczek, Jolanta Nieć, Elżbieta Orłowska, Grażyna Otulakowska, Piotr Otulakowski, Zenon Podpora, Waleria Sagan, Władysław Sagan, Charlie Shaw i Paulina Surowiec.

Na parkiecie Bronxville Women’s Club rej wodzili honorowi goście: Rita Cosby – dziennikarka telewizyjna i radiowa, mecenas Sławomir Platta – Wielki Marszałek tegorocznej Parady Pułaskiego, Stepan Szulhan – reprezentant ukraińskiej unii kredytowej z Yonkers i wielu innych.

Dochód z gali przeznaczony jest na prace związane z założeniem pierwszej w Stanach Zjednoczonych szkoły sponsorowanej przez Nowodworski Foundation. Szkoła ta Międzynarodowa Akademia Kultury, Sztuki, Nauki i Technologii – CAST100 (International Academy of Culture, Art, Science & Technology), tworzona jest w 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości. Będzie zlokalizowana przy polskiej parafii św. Kazimierza w Yonkers i służyć ma lokalnej młodzieży oraz w ramach programu wymiany międzynarodowej Polonii ze Stanów Zjednoczonych i innych krajów oraz z Polski.

Celem będzie wykształcenie grupy świadomych obywateli rozumiejących swoją rolę w utrzymaniu i rozwijaniu polskości. Będzie to szkoła czarterowa na poziomie amerykańskiego liceum z rozbudowanym programem w dziedzinie sztuki, muzyki, nauki języków obcych oraz nastawiona na naukę w kierunku najnowszych dziedzin nauki i technologii z wykorzystaniem współpracy z gigantami technologicznymi przemysłu informatycznego.

NOWA INICJATYWA WSPÓŁPRACY W BIZNESIE
W poniedziałek, 30 października, w ratuszu w Yonkers odbyło się spotkanie, mające na celu zainicjowanie współpracy między biznesmenami z Polski i Yonkers. Zorganizowała je Nowodworski Foundation z prezesem Jerzym Leśniakiem.

Polską stronę reprezentowali: senator Anna Maria Anders, Anna Obrycki, Katarzyna Kostro, Misja Handlowa i Inwestycyjna Rzeczypospolitej Polskiej w Nowym Jorku, Jola Burnett – strateg ds. badań rynku, i Jerzy Leśniak – architekt, prezes Nowodworski Foundation.

Wśród gości ze strony Yonkers obecni byli: Liam J. McLaughlin – przewodniczący Rady Miasta Yonkers, John Liszewski – komisarz ds. finansów, Wilson Kimball, Esq – komisarz Departamentu Planowania i Rozwoju, Euthimios Theotokatos – dyrektor biura konstytucyjnego burmistrza, Christopher St. Lawrence – zastępca dyrektora ds. rozwoju nabrzeża w Departamencie Planowania i Rozwoju, Kevin Cacace – prezes Yonkers Chambers of Commerce, i Jeanne Martinelli – dyrektor ds. marketingu w Yonkers Chambers of Commerce.

Po powitaniach i prezentacji uczestników przedstawicielki Polskiej Misji Handlowej w Nowym Jorku, panie Kostro i Obrycka przedstawiły w świetnej prezentacji obecny stan polskiej gospodarki, zaznaczając że Polska jest otwarta na biznes, i przedstawiając możliwości gospodarcze oraz know-how.

Podkreślona została wysoka ocena stanu ekonomii Polski przez Ernst & Young. Badania rynkowe wskazują, że Polska jest najszybciej rozwijającą się gospodarką w Europie i tworzy dobry klimat do prowadzenia udanego biznesu. Powstały specjalne strefy ekonomiczne z ulgami podatkowymi i innymi zachętami specyficznymi dla każdej strefy. Polska posługuje się walutą własną PLN (polski złoty) i pozostaje z dala od euro, co sprzyja dwustronnemu rozwojowi handlu.

Wybrane obszary możliwości działań biznesowych w Polsce to:
– budowa autostrad i sieci drogowych (rząd planuje podwojenie liczby autostrad)
– technologia informacyjna (duża liczba wysoko wykwalifikowanych specjalistów IT; inkubatory technologiczne)
– produkcja (niskie koszty pracy, wysokie kwalifikacje pracowników, łatwy dostęp do rynków europejskich i wschodnioeuropejskich)
– bankowość (prawie wszystkie główne banki są reprezentowane, ale rynek wciąż się rozwija)
– rolnictwo ekologiczne (niskie zanieczyszczenie, ograniczenia szkodliwego stosowania chemikaliów w rolnictwie).

Polska oferta biznesowa dla Yonkers zawiera się w następujących obszarach: przemysł farmaceutyczny, technologia i aplikacje IT, drzwi, okna, meble, ekologiczne produkty spożywcze, jachty, wyroby szklane, a także zakładanie joint-ventures, czyli wspólnych przedsięwzięć gospodarczych.

Przedstawiając Yonkers gospodarze zwrócili uwagę, że to trzecie co do wielkości miasto w stanie Nowy Jork. Liczy prawie 200 000 mieszkańców, położone jest nad rzeką Hudson, w sąsiedztwie północnej granicy Nowego Jorku. Pięć głównych autostrad daje Yonkers doskonałe połączenia północ-południe i wschód-zachód.

Dodając dwie linie kolei podmiejskiej z sześcioma stacjami, a także największą liczbę linii autobusowych w Westchester County daje obraz tego miasta doskonale połączonego z regionem. Te walory komunikacyjne stawiają Yonkers w bardzo korzystnej pozycji dla osób chcących prowadzić interesy z tego miasta jako bazy nie tylko na Nowy Jork, ale i na całe Stany Zjednoczone.

W czasie dyskusji Kevin Cacace wyraził zainteresowanie projektami autostrad w Polsce.
Senator Anna Maria Anders i prezes Jerzy Leśniak poinformowali o projekcie Nowodworski Foundation dotyczącym sponsorowania nowego liceum czarterowego w ramach remontu budynków parafialnych św. Kazimierza w Yonkers: Międzynarodowej Akademii Kultury, Sztuki, Nauki i Technologii.
Na zakończenie spotkania Senator Anders zaprosiła do odwiedzenia Polski przez delegacje biznesmenów z Yonkers. Obie strony wyraziły duże zadowolenie ze spotkania, które inauguruje partnerstwo pomiędzy biznesmenami z Yonkers a Polską.

Autor: Jerzy Leśniak