Dobry przykład z Long Island

197
Na zdjęciu od lewej: Anida Gron – Miss Polonia Copiague 2020, Małgorzata Rutkowski – Marszałek Copiague 2020 i Marta Wesołowski – wiceprezes Polonii of Long Island Inc. FOTO: ELŻBIETA POPŁAWSKA

"Pandemia zmieniła strategię, ale nie zatrzymała naszej działalności. Wyzwoliła dodatkową energię, by móc się bardziej wspierać i wzajemnie pomagać" – stwierdziła Urszula Brożek, prezes Polonii of Long Island.

W pierwszym tygodniu października odbyło się spotkanie prezydium Polonii of Long Island, Inc., największej charytatywnej, polonijnej organizacji na Long Island. W spotkaniu uczestniczyli: Urszula Brożek – prezes, Marta Wesołowski – wiceprezes, Małgorzata Rutkowski – wiceprezes i jednocześnie tegoroczny Marszałek 83. Parady Pułaskiego Copiague. Na zaproszenie przybyła również Anida Gron – Miss Polonia Copiague 2020 r. Spotkanie odbyło się w zmniejszonym gronie, by nie przekroczyć żadnych pandemicznych restrykcji.

Podczas zebrania podano rozliczenia z działalności charytatywno-społecznej podczas pandemii, a także przedstawiono plany na nadchodzące miesiące roku 2020. Marta Wesołowski przypomniała, iż jeszcze w styczniu tego roku organizacja (tradycyjnie, jak od lat) zakończyła akcję „Zostań św. Mikołajem”, której celem było wysłanie paczek do domów dziecka i ośrodków opiekuńczo-wychowawczych w Polsce.

Przedstawiciele Polonii of Long Island wzięli także udział w Polish Pollonaise Ball w Miami, natomiast w styczniu zorganizowano lokalny Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, a zebrane pieniądze w całości przekazano na cele charytatywne. W lutym organizacja wsparła swoim uczestnictwem doroczny, charytatywny bal Fundacji Children Smile Foundation oraz z dużym zaangażowaniem promowała Powszechny Spis Ludności – Census 2020.

Pracę organizacji zdecydowanie spowolniła pandemia. Z tego powodu odwołano przygotowane spotkanie ze Stanem Borysem oraz zebranie sprawozdawczo-wyborcze w marcu, a także Dzień Dziecka – 1 czerwca, który miał być również celebracją Dnia Dziedzictwa Polskiego. Na okres kilku miesięcy odwołano kurs przygotowawczy SAT, ale od lipca ruszył pełną parą.

W tym najtrudniejszym czasie zarząd Polonii of Long Island pracował zdalnie i nie zapomniał o rodakach, którzy znależli się w potrzebie. Z wielkim zaangażaowaniem członkowie organizacji włączyli się w akcję Polonia4Neighbours, zainicjowaną przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych oraz Konsulat RP w Nowym Jorku. Program tej akcji realizowany jest po dzień dzisiejszy.

W tym ciężkim czasie organizacji udało się zdobyć grant w wysokości 10 tys. dolarów. Pomógł w tym Robert Radkowski VP/head of Midwest, IL, Polish & Slavic Federal Credit Union. Pomoc również okazał nowojorski oddział Unii, umarzając opłatę za wynajęcie lokalu za okres 3 miesięcy. Dzięki temu organizacja mogła nadal wspierać potrzebujących.

Prezes Urszula Brożek w podsumowaniu spotkania przekazała specjalne podziękowania dla  Małgorzaty Rutkowski, która wspólnie z Małgorzatą Pawełko – skarnikiem Polonii of Long Island zorganizowały pomoc dla osób samotnych oraz tych, które straciły pracę; rodzinom, które znalazły się w trudnej sytuacji materialnej .Z przekazu wynikało, że jako przedstawicielki organizacji zaopiekowały się czterema rodzinami, którym przez kilka miesięcy robiły zakupy (żywność, środki czystości, lekarstwa).

Organizacja wsparła też Polską Szkołę Dokształcającą im. Zbigniewa Herberta w Copiague, której budynek ucierpiał w pożarze. Ponadto zakupiono dla uczniów laptopy i projektor, a dodatkowo wsparto działalność Fundacji Rodziców (konkretnie program dwujęzyczny) oraz program odbudowy audytorium w parafii OLA w Copiague.

Podziękowania od organizacji otrzymała również Anida Gron – Miss Polonia Copiague 2020, która jako 24-letnia osoba, pielęgniarka z wykształcenia, zgłosiła się do pracy na pierwszej linii w walce z koronawirusem. Prezes wspomniała, że Miss Copiague 2020 urodziła się w USA i bezbłędnie rozmawia i pisze po polsku, podkreślając swoje polskie pochodzenie. Anida, dziękując za wyróżnienie, wspomniała swoją mamę, która jest zawodową pielęgniarką i pod okiem której od 18. roku życia zdobywała doświadczenie w tej profesji. „Ten zawód to moja pasja” – skonkludowała Anida.

Od wielu lat Polonia of Long Island przyznaje stypendia najlepszym studentom polskiego pochodzenia. Od tego roku Komisja Stypendialna, pracując zdalnie, przyznała stypendia wręczone w sierpniu, na uroczystym balu z okazji mianowania Marszałka Copiague i wyboru Miss Polonia Copiague 2020. Stypendia otrzymali: Rafał Promowicz – student University of Pennsylvania – $2000, Julia Gawrońska – studentka Stony Brook University – $1500, Olivia Grala – studentka Fashion Institute of Technology – $1200. W sumie w ciągu 16 lat organizacja  finansowo wsparła 98 studentów polskiego pochodzenia na kwotę $102.300.

W planach na przyszłość organizacja  zamierza przede wszystkim powiększyć liczbę członków o przedstawicieli najmłodszego polonijnego pokolenia. Pod swoimi skrzydłami planuje zebrać grupę młodych woluntariszy, którzy zechcieliby kontynuować promocję dziedzictwa i kultury polskiej oraz charytatywną działalność i utrzymać priorytet prężnie działającej polonijnej organizacji.

***

Wszyscy pamiętamy, że październik jest Miesiącem Dziedzictwa Polskiego i z tej okazji organizacja zaplanowała udział i patronat nad 6. Polonijnym Dniem Dwujęzyczności, który odbędzie się 18 października przy 517 Oak St., Copiague , NY w godz. 1 pm – 5 pm. Organizatorzy przewidują wiele atrakcji dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Także z okazji zbliżającego się Halloween zaplanowano wiele dwujęzycznych konkursów i zabaw w przebraniach. Zapraszamy!