Dokonania Polonijnego Klubu Podróżnika dla promocji Polski

196
Foto: Archiwum Jerzego Majcherczyka

W poprzednim wydaniu "Nowego Dziennika" pisałem o tym, iż zbliża się 24. Bal Podróżnika oraz co zrobił Polonijny Klub Podróżnika na przestrzeni 26 lat swojego istnienia. Podałem w dużym skrócie liczby. Obiecałem też, że dokończę przedstawianie tych osiągnięć w kolejnym wydaniu. I oto one.

Byliśmy inicjatorami…

W czasie tych 25 lat byliśmy inicjatorami i współinicjatorami tak wielu różnych akcji w wielu różnych dziedzinach, chociaż główną było i jest odkrywanie oraz upamiętnianie dokonań Polaków, głównie w Peru i Amerce Łacińskiej, a także na Syberii.

Gdyby nie istniał Polonijny Klub Podróżnika, to nie byłoby:

1. Pomnika inżyniera Ernesta Malinowskiego na przełeczy El Ticlio w Peru. Odsłoniety w 1999 roku.

2. Nazwy „Avenida POLONIA” w miasteczku Chivay nad Kanionem Colca w Peru. Nazwa od 2000 roku.

3. W wiosce Huambo nad Kanionem Colca szkoła podstawowa nie otrzymałaby imienia „Juan Pablo II”. Nadano je w 2006 roku. W roku 2008 szkoła otrzymała kontener z donacjami zorganizowanymi przez nasz Klub w Nowym Jorku i okolicy.

4. Tablicy pamiątkowej na dnie Kanionu Colca przy wodospadach imienia Jana Pawła II (2006 rok).

5. Dokończenia eksploracji pierwszego, dziewiczego odcinka Kanionu Colca o nazwie „Cruz del Condor”. Eksploracja odbyła się w 2008 i 2009 roku. Po tej wyprawie powstała książka w języku hiszpańskim „Expedicion Cientifica Exploratoria Polaca-Americana-Peruana  Colca Condor 2008 & 2009”, która jest obecnie podręcznikiem dla lokalnych przewodników.

6. Muralu upamiętniającego inż. Ernesta Malinowskiego w centrum UNI – Universidad Nacional de Ingenieria w Limie.  Odsłoniety w 2018 roku.

7. Pierwszego w historii krzyża na łagrach Kołymy upamiętniającego i oddającego hołd pomordowanym tam Polakom. Odsłonięty w 2018 roku.

A było to możliwe dlatego, iż nasz klub organizował przez te lata wyprawy, które odbywały się pod hasłem: „Śladami dokonań Polaków”, w czasie których to dochodziło do takich wydarzeń.

Gdyby nie istniał Polonijny Klub Podróżnika, to ci wielcy Polscy podróżnicy – odkrywcy nie mogliby się zaprezentować w prestiżowym The Explorers Club w NYC: Marek KAMINSKI w 1998; Andrzej ZAWADA w 1999; Krystyna CHOJNOWSKA – LISKIEWICZ w 1999; Krzysztof WIELICKI w 2000 roku; Prof. Zdzisław J. RYN w 2002; Marek KAMINSKI i JASIEK MELA w 2005; Ryszard PAWŁOWSKI w 2006 i Wojciech CEJROWSKI  w 2011.

Na naszych Balach Podróżnika goscilismy nie tylko podróżników… Gościnnie na Balach występowali: Irena JAROCKA- piosenkarka, Zbigniew BUCZKOWSKI – aktor, Janek Wisniewski, Zbigniew WODECKI i Jacek WÓJCICKI- piosenkarze oraz zespoły prezentujące folklor z Peru, Meksyku, Brazylii, Centralnej Afryki, Australii i z Polski. Warto nadmienić, iż z zysku ze wszystkich Bali przekazaliśmy łączną donację w wysokości $18,385 na potrzeby innych. A oto niektórzy z benificjentow:

– W 2000 roku przekazalismy $2900 dla polonijnych pogorzelców w Passaic na ręce ówczesnego proboszcza.

– w 2001 roku przekazalismy $3256 do Caritas Arequipa na odbudowę zniszczonej przez trzęsienie ziemi katedry.

– w 2003 roku przekazaliśmy $3390 dla Polskiego Radia Lwów, które w owym czasie pozostało bez środków do funkcjonowania. Akcja wspólnie z red. Januszem Szlechtą.

– w 2004 roku donacja w wysokości $2770, a w 2007 w wysokości $1620  dla polskiej wyprawy naukowej do Kanionu Colca z Krakowa (AGH, PAN) pod kierownictwem prof. Andrzeja Paulo.

– w 2005 roku donacja w wysokości $1000 dla polonijnej wyprawy na Aconcagua pod kierownictwem Edka Bochnaka.

Wymieniłem tylko te donacje powyżej tysiąca dolarów; jest wiele tych skromniejszych.

Szkolimy i uczymy

Przez te lata organizowalismy kursy, szkolenia, konkursy i turnieje celem podnoszenia poziomu wśród polonijnych podróżników, a szczególnie młodzieży. I tak kilka najwazniejszych:

– czternaście wyjazdów narciarskich połączonych z kursami jazdy na nartach,

– osiem Pikników Podróżnika połączonych ze spływami pontonowymi i wieczornymi wykładami,

– pięć Konkursów Literackich pt. „Najpiękniejsza Podróż Mojego Życia”,

– dziewięć Polonijnych Turniejów Siatkówki o Puchar Western Union, a później Wawel Bank,

– osiem kursów ”scuba diving” na licencję PADI,

– jedenascie Wigilii Podróżników połączonych z relacjami z ostatnich wyjazdów.

Wspomnienie sprzed 26 lat

Może trzeba wspomnieć okoliczności założenia klubu… A było to 30 stycznia 1996 roku. W siedzibie głównej The Explores Club w Nowym Jorku 8 polonijnych podróżników z mojej inicjatywy podpisało dokument założycielski. A byli to (w kolejności alfabetycznej): Wieslaw Cypryś, Jerzy Dąbrowski, Jan Gać, Jerzy Kołakowski, Mieczysław Kwapich, Jerzy Majcherczyk, Ryszard Roland i Sylwester Walczak. I tak rozpoczęła się nasza działalność, która stała się możliwa dzięki pomocy głównych sponsorów: Polskich Linii Lotniczych LOT (25 lat), Western Union (17 lat), Polsko-Słowiańskiej Federalnej Unii Kredytowej (10 lat), BACIK (3 lata), a organizacyjnie Classic Travel (25 lat). Medialnie od samego początku wspierali nas: “Nowy Dziennik”, “Super Express”, “Polska Gazeta”, “Gwiazda Polarna” i “Polski Express”. Dziękujemy!