Drugi Polish Heritage Festival w Linden

138
Burmistrz miasta Linden Derek Armstead i Danuta Lisowska na tle wystawy ZDJĘCIA: JANUSZ M. SZKLECHTA/NOWY DZIENNIK

W Linden, w stanie New Jersey, w sobotę, 18 września 2021 roku odbędzie 2. Polish Heritage Festival. To największe polskie wydarzenie w tym mieście odbędzie się na Wood Avenue, w pobliżu City Hall. Można będzie posłuchać dobrej muzyki, obejrzeć świetne polskie zespoły i zjeść pyszne polskie potrawy.

Pomysł tego festiwalu zrodził się przed dwoma laty w urzędzie miasta, a konkretnie w biurze burmistrza Dereka Armsteada. Został zorganizowany przez władze miasta w Raymond Wood Bauer Promenade przy 400 North Wood Avenue w centrum Linden i przyciągnął dużo ludzi. Wystąpiły polonijne zespoły ludowe i grupy muzyczne. W ubiegłym roku festiwal nie odbył się z powodu pandemii Covid-19.

Drugi Polish Heritage Festival odbędzie się w tym samym miejscu, w którym odbył się pierwszy. Rozpocznie się o godzinie 1 po południu, a zakończy o 9 wieczorem. Wstęp jest wolny. W programie przewidziane są koncerty polonijnych artystów, występy zespołów folklorystycznych oraz uczniów Polskiej Szkoły Dokształcającej im. Karola Wojtyły w Linden. Będą zabawy i konkursy dla dzieci. Na licznych stoiskach handlowych można będzie oglądać i zakupić różne atrakcyjne produkty.

Koordynatorem festiwalu ze strony Polonii, podobnie jak i dwa lata temu, jest Danuta Lisowska. Jak twierdzi, od dawna marzyła o tym, aby zaangażować się w organizację takich wydarzeń, a inspiracją były dla niej niewątpliwie Polskie Festiwale Dziedzictwa Narodowego w Holmdel, NJ, a od 2017 roku organizowane w East Brunswick, NJ. Pracuje na rzecz festiwalu jako wolontariuszka. Jak podkreśla, robi to z potrzeby serca.

– Główni organizatorzy festiwalu zadbali o odpowiedni budżet, dzięki któremu można było zaprosić wiele polonijnych zespołów ze stanów New Jersey i Nowy Jork, a także z Connecticut i Pensylwanii. W tym roku gramy na dwóch scenach, więc będzie się działo – mówi Danuta Lisowska. – Pierwsza scena stanie przy Urzędzie Miasta na Wood Avenue. Aleja będzie zamknięta od Elm Street do Blancke Street. Wystąpi tutaj z ciekawym koncertem Adam Chrola, który przyjedzie z Connectiut. Zaśpiewa swoje piosenki, ale także z repertuaru Krzysztofa Krawczyka. Wystąpią również: świetna piosenkarka Karina Kari, zespół Sova z Filadelfii i zespół rockowy Dzieci PRL-u. O nagłośnienie i oprawę muzyczną zadba DJ Karol. Zespół M&M wystąpi w muszli koncertowej na Raymond Wood Bauer Promenade. To będzie nasza druga scena. Tutaj wystąpią także zespoły folklorystyczne: zespół górali ze Spisza ZOR i Zespół Góralski im. Jana Sabały z Clifton, NJ. Swój „Talent Show“ pokażą uczniowie z Polskiej Szkoły Dokształcającej im. Karola Wojtyły w Linden.

Pani Danuta zadbała również o to, aby na festiwalu pojawili się liczni wystawcy handlowi (vendorzy).

– Bardzo się cieszę, że wszyscy wystawcy, którym złożyłam propozycję, z wielką radością przyjęli możliwość uczestnictwa w tym Polskim Dniu – podkreśla.

Wielkim wyzwaniem było dla niej przygotowanie odpowiednich dekoracji na festiwal. Pani Danuta sama je wymyśliła i wykonała.

– Pracowałam nad tymi dekoracjami kilka miesięcy. Starałam się pokazać polskość poprzez symbole narodowe oraz motywy ludowe. Miałam odpowiednie nastawienie, no bo przecież to co polskie jest dobre i piękne. Mam nadzieję, że efekty mojej pracy zostaną dobrze przyjęte.

– Polish National Heritage Day to bardzo ważny dzień zarówno dla władz miasta, jak i dla mieszkańcow Linden – powiedział „Nowemu Dziennikowi“ burmistrz miasta Derek Armstead. – W naszym mieście mieszka przecież dużo Polaków, którzy ciężko pracują, aby im się dobrze żyło, i aby w mieście wszystko było zorganizowane jak najlepiej. To przecież mieszkańcy sprawiają, że miasto jest dobrym miejscem do życia dla nich, dla ich najbliższych i dla innych ludzi. Jestem przekonany, że 18 września będzie pięknym dniem dla Polaków i dla wszystkich mieszkańców Linden. Cieszę się też, że niedługo będziemy mogli gościć w Linden prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja  Dudę. Po raz pierwszy w historii polski prezydent odwiedzi nasze miasto. To będzie wielkie wydarzenie – podkreślił burmistrz Derek Armstead.

Kawałek Polski w centrum Linden

Przy 403 North Wood Avenue w Linden mieści się biuro Uptown Linden Incorporated. Jest to siedziba komitetu okręgowego miasta Linden odpowiedzialnego za wspieranie rewitalizacji gospodarczej i inwestycji, rozwój biznesu i marketingu w mieście. Wejście do tego biura jest tak przystrojone, jakby mieściło się w centrum Krakowa, na dodatek w oczekiwaniu na ważne polskie święto.

Wejście do Uptown Linden Incorporated przy 403 N Wood Avenue przypomina,
że w Linden mieszka dużo Polaków

– Propozycja udekorowania okien wystawowych tego biura pojawiła się dwa lata temu. W tym roku już sama zaproponowałam udekorowanie tych okien. Pracownicy biura i organizatorzy festiwalu zgodzili się od razu – podkreśliła Danuta Lisowska. – Na początku września, w ciągu dwóch dni, przygotowałam tę wystawę. Pomysł narodził się oczywiście wcześniej, wszystko miałam w głowie, dlatego tak szybko udało mi się ją wykonać. Chciałam, aby ten polski akcent był jak najdłużej na Wood Avenue i cieszył oczy oglądających, bo przecież co polskie to dobre – dodała z uśmiechem.

Na wystawie z lewej strony rzucają się się w oczy: godło Polski czyli biały orzeł, polskie flagi i globus, w który wbita jest mała polska flaga, aby każdy, kto na niego spojrzy wiedział, gdzie jest Polska.

Wystawa z lewej strony przedstawia godło Polski, czyli białego orła, polskie flagi
i globus z zaznaczoną Polską

– W bibliotce, w Polskiej Szkole Dokształcającej imienia Karola Wojtyły przy parafii św. Teresy od Dzieciątka Jezus w Linden, zorganizowałam wystawę z okazji 100. rocznicy urodzin świętego Jana Pawła II. Wykorzystałam ją  i umieściłam na wystawie w oknie. Ojciec Święty kojarzy się bowiem z Polską nie tylko Polakom, ale także ludziom z całego świata – podreśliła Danuta Lisowska. – Jest na tej wystawie wiele albumów historycznych i krajoznawczych związanych z Polską. Umieściłam również zdjęcie generała Kazimierza Pułaskiego, aby przypomnieć, że w pierwszą niedzielę października odbędzie się na 5 Alei na Manhattanie Polska Parada Pułaskiego. Na specjalnej tablicy umieściłam polskie banknoty, jakie były drukowane od czasu uzyskania przez Polskę niepodległości aż do dzisiaj, bo to też przecież część naszej historii. U góry w oknie widnieje duży napis Polish National Heritage Day, który przypomina, że 18 września w Linden będzie Polski Dzień.

Głównym elementem wystawy z prawej strony jest krakowska szopka
autorstwa Danuty Lisowskiej

Z drugiej strony natomiast uwagę przyciąga wystawa poświęcona polskiemu dziedzictwu narodowemu. Z przodu można oglądać dużą szopkę krakowską, którą pani Danuta wykonała na drugi konkurs szopek krakowskich, zorganizowany przez Nowodworski Foundation w Yonkers, NY. Warto pamiętać, że szopkarstwo krakowskie trafiło w 2018 roku na listę reprezentatywną niematerialnego dziedzictwa kulturowego ludzkości UNESCO. Jest palma wielkanocna – kolejny symbol naszej narodowej kultury. Na wystawie są też inne pamiątki z Krakowa, na przykład lalki, które rodacy podarowali  polskiej szkole w Linden. Widoczne na tablicach przepisy przypominają, co Polacy lubią jeść podczas Świąt Bożego Narodzenia i Wielkanocy. Uroku dodają kilimy krakowskie, łowickie i góralskie, drewniane talerze i rzeźby.

Wiele osób przychodzi w to miejsce, aby obejrzeć wystawę. A budzi ona zachwyt nie tylko Polaków. Można ją będzie oglądać do końca września.

***

Więcej informacji na temat festiwalu można zasięgnąć u koordynatorki Danuty Lisowskiej, tel. 908-601-8598.