Dziękujemy wam, nasi nauczyciele!

185

W sobotę, 8 czerwca, odbyło się uroczyste pożegnanie absolwentów klasy 8 i 11 Szkoły Języka i Kultury Polskiej im. św. Stanisława Kostki w Garfield, NJ. Było to inne pożegnanie, niż to dzieje się zazwyczaj, gdyż odbyło się w restauracji Victorian w Elmwood Park, NJ. Spotkania takie są już tradycją tej szkoły.

Sala została świetnie przygotowana. Przy oddzielnych stolikach siedzieli rodzice i nauczyciele. O podkład muzyczny zadbał nauczyciel muzyki w szkole Marek Szczerbaniewicz. 12 maturzystów, elegancko ubranych, zaprezentowało się rodzicom i nauczycielom. Obok nich stanęło 19 uczniów klasy ósmej. A wszystkich powitała dyrektorka szkoły Ewa Sadowska-Chętnik. Przypomniała, że szkoła w kończącym się roku szkolnym świętowała dwie ważne rocznice: 25-lecie jej działalności oraz 100. rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę. „W szkole pracuje zespół pedagogów, który dba o właściwe wychowanie i wykształcenie uczniów. Nauczyciele bardzo się starają o to, aby uczniowie czuli się bezpiecznie i dobrze – powiedziała pani dyrektor. – Chcę podkreślić, że szkoła to nie tylko źródło przekazywania wiedzy, ale także miejsce, gdzie kształtowane są charaktery i odkrywane talenty. Odnieśliście sukces, bo wytrwale uczyliście się i skończyliście naukę w naszej szkole. Pragnę wam pogratulować i życzyć sukcesów na dalszej drodze życia” – dodała.

A potem wszyscy powstali i wspólnie zaśpiewali polski hymn. I przyszedł czas na rozdanie dyplomów i nagród. Absolwentom ósmej klasy wręczyła je wychowawczyni mgr Lucyna Żak, a maturzystom – wychowawczyni mgr Ewa Bluj. Każdy z absolwentów otrzymał również książkę autorstwa Joanny Wieliczki-Szarkowej „1918 Polonia Restituta. 100. rocznica odzyskania niepodległości”. Kilku absolwentów 8 klasy (m.in. Nicola Marecik, Marek Pytel i Patryk Puzio) oraz kilkoro maturzystów otrzymało dyplomy gratulacyjne od ambasadora RP w Waszyngtonie, prof. Piotra Wilczka. Victoria Siemionkowicz, absolwentka klasy 8, otrzymała dyplom od dr Doroty Andraki, prezes Centrali Polskich Szkół Dokształcających. Dyplomy wręczała nauczycielka Halina Pytel.

Klasa 8 przygotowała pożegnalny program poetycko-muzyczny. Z prawej – wychowawczyni Lucyna Żak

Absolwenci klasy 8 przygotowali specjalny program poetycko-muzyczny, którym żegnali się ze szkołą. Dziękowali swoim wychowawcom, pozostałym nauczycielom i pani dyrektor za to, że mogli się w tej szkole uczyć, że tutaj dorastali i stawali się mądrzejsi. Podziękowali również rodzicom za wychowanie i serce. I zaśpiewali dla nich:

  • To dzięki wam
  • mam teraz to co mam.
  • To dzięki wam
  • wspaniały jest mój świat.

Na koniec zaśpiewali „100 lat“ dla nauczycieli i rodziców, a potem wręczyli nauczycielom piękne bukiety kwiatów.

Maturzyści (od lewej): Olivia Siemionkowicz, Bartłomiej Bąk i Daria Kalinowski złożyli podziękowania i wręczyli kwiaty swojej wychowawczyni Ewie Bluj (trzecia od lewej)

Specjalny program, którym żegnali się ze szkołą i nauczycielami, zaprezentowali też maturzyści. Podziękowali swojej wychowawczyni Ewie Bluj za to, że „była dla nich przykładem, jak być mądrym i dobrym człowiekiem“. A Kamila Krejpowicz, w imieniu koleżanek i kolegów, podziękowała „za przybliżanie nam Polski i naszych korzeni” i wyraziła nadzieję, że „zaprocentuje to w przyszłości”.

Wzruszona wychowawczyni Ewa Bluj podziękowała serdecznie wszystkim swoim uczniom. I na koniec powiedziała: „Osoby dwu- i wielojęzyczne to wyjątek na tle jednojęzycznej normy. A wy jesteście takim wyjątkiem. Nie zatraćcie nigdy tej wyjątkowości, wykorzystajcie ją”.

Elżbieta Hanaka i Marek Szczerbaniewicz śpiewają utwór napisany przez panią Elżbietę z okazji 25-lecia działalności szkoły

Pięknych słów, gestów i piosenek było wciąż za mało, więc o zaśpiewanie specjalnej piosenki została poproszona Elżbieta Hanaka, wychowawczyni klasy 5. To ona napisała piosenkę na 25-lecie szkoły i nie było wyboru – musiała ją zaśpiewać. Towarzyszył jej i grał na keyboardzie Marek Szczerbaniewicz. Oto jej fragment:

  • Ćwierć wieku już minęło jak jeden dzień
  • To jest historia szkoły, o tym wiesz
  • Ćwierć wieku już minęło, odeszło w cień
  • I nigdy już nie wróci – tak to jest.
  • To tu się uczymy jak dobrze żyć
  • I polski język znać…
Maturzyści spożywają ostatni wspólny obiad
ZDJĘCIA: JANUSZ M. SZLECHTA/NOWY DZIENNIK

Po artystycznych emocjach i wzruszeniach przyszedł czas na pyszny posiłek i rozmowy przy stołach. A potem były już tylko pożegnania. Maturzyści pójdą swoimi drogami – większość podejmie studia na różnych uczelniach. Natomiast większość absolwentów klasy 8 we wrześniu podejmie naukę w liceum.