Dzieło muzyczne księcia Poniatowskiego zabrzmi na Manhattanie

12

Odkryty kilka lat temu w British Museum utwór księcia Józefa Poniatowskiego miał swoją światową premierę w 2015 r. w Westminster Cathedral Hall w Londynie. 7 czerwca zabrzmi po raz pierwszy w historii na Manhattanie. "Mass in F" zostanie wykonana przez chór, orkiestrę kameralną oraz solistów z Metropolitan Opera.

Utwór „Mass in F” został skomponowany w 1867 r. przez księcia Józefa Michała Poniatowskiego (1816-1873). Jego ojciec Stanisław był bratankiem ostatniego króla Polski Stanisława Augusta (1732-1798), matka Cassandra Luci była Włoszką. Podobnie jak znani przedstawiciele rodziny, z której się wywodził, był prominentną postacią polityczną w XIX-wiecznej Europie.

Koncert Mass in F
7 czerwca 2018
7 wieczorem
St. Bart's Church
325 Park Ave., Manhattan, NY
Bilety: $30-$80 – www.MassInF.org

Książę Leopold II wyniósł go do godności księcia Monterotondo, a w 1850 r. Poniatowski otrzymał austriacki tytuł książęcy. W 1849 r. został posłem Toskanii w Brukseli, a w latach 1850-53 – w Londynie. W roku 1854 zrezygnował z misji dyplomatycznej na rzecz księstwa Toskanii i osiadł w Paryżu. Tam otrzymał od Napoleona III godność senatora, przyjął obywatelstwo francuskie i do śmierci służył francuskiemu przywódcy. Gdy po nieudanej wojnie francusko-pruskiej (1870-71) Napoleon III zmuszony był wyjechać na wygnanie, Józef Poniatowski podążył za nim. Obaj zostali pochowani na cmentarzu św. Marii w Chislehurst w Anglii.

Poniatowski nie tylko był wybitnym politykiem, ale równie utalentowanym kompozytorem i śpiewakiem (miał doskonały głos tenorowy), który szlify muzyczne zdobył we Włoszech – krainie operowej muzyki bel canto. Zaledwie sześć lat młodszy od Fryderyka Chopina i trzy lata młodszy od Giuseppe Verdiego, Poniatowski dał się poznać w swoich czasach jako kompozytor pokolenia romantyzmu. Stworzył 12 oper (8 w języku włoskim i 4 we francuskim). Chociaż, podobnie jak Chopin, otrzymał niepochlebne recenzje w „The Times”, eksperci zgodni są co do tego, że muzyka Poniatowskiego niczym nie odbiega od najwybitniejszych dzieł włoskich kompozytorów XIX wieku – Monteverdiego, Belliniego, Donizettiego czy Rossiniego. Podobnie jak ich kompozycje, muzyka Poniatowskiego zachwycająca harmonią, pięknem fraz i dynamizmem formy. Zdaniem znawców Polacy powinni być dumni z posiadania tak znamienitego kompozytora na liście światowych twórców.

Utwór „Mass in F” Poniatowski skomponował w 1867 r. podczas jednej ze swoich europejskich misji dyplomatycznych i dedykował go królowi Portugalii – Don Luisowi I. Manuskrypt tego utworu kilka lat temu został odkryty w archiwach British Museum w Londynie i zachwycił znawców.

***
Światowa premiera „Mass in F” miała miejsce w czerwcu 2015 roku w Westminster Cathedral Hall w Londynie. Koncert odbył się pod patronatem m.in. Polskiego Związku Kawalerów Maltańskich, kardynała Vincenta Nicholsa z Westminster Cathedral i innych wpływowych instytucji. Był dużym wydarzeniem kulturalnym i sukcesem artystycznym.

Teraz, dzięki współpracy Polskich Kawalerów Maltańskich oraz Polskiego Instytutu Naukowego w Ameryce, nowojorczycy oraz tutejsza Polonia będą mieli okazję usłyszeć ten utwór 7 czerwca na Manhattanie. Koncert odbędzie się w znanym z koncertów muzyki poważnej St. Bartholomew's Church (325 Park Ave.), który pomieścić może nawet 1000 osób.

Nowojorska premiera „Mass in F” to nie tylko promocja polskiej kultury i historii w Nowym Jorku. Koncert ten dedykowany jest dobrze znanemu Polonii Witoldowi Sulimirskiemu, finansiście, filantropowi i zasłużonemu działaczowi społecznemu, który zmarł w lutym 2016 r. Witold Sulimirski był też przedstawicielem Zakonu Maltańskiego i założycielem Polish Knights of Malta, USA.

Dochód z koncertu przeznaczony zostanie na wsparcie szpitala w Barczewie i ośrodków pomocy medycznej i społecznej, prowadzonych przez Polskie Stowarzyszenie Zakonu Maltańskiego. Szpital w Barczewie (www.szpitalmaltanski.pl) oferuje długoterminową pomoc dla pacjentów po wypadkach, wylewach i ze skomplikowanymi chorobami neurologicznymi, wymagającymi specjalistycznej opieki.

***
W koncercie wystąpi kilkudziesięciu wyśmienitych muzyków. „Są wśród nich znani śpiewacy operowi, którzy koncertują w najbardziej prestiżowych salach operowych na świecie. Heather Buck, sopran, dwukrotnie otrzymała nagrodę Grammy za rolę Lulu Baines w „Elmer Gantry”. W 2011 r. przez „Opera News” uznana została za Best of the Year. Podobnie utalentowany tenor Raul Malo, śpiewający w Metropolitan Opera, w 1992 otrzymał tytuł Best Lyric Tenor. Stephen Bryant, baryton, i Blythe Gaissert, mezzosopran, są również znani ze znakomitych wystąpień w kraju i za granicą” – mówi Robert Nizioł, jeden z organizatorów koncertu, reprezentujący Zakon Maltański.

Przed „Mass in F” Spectrum Symphony of New York, pod dyrekcją Davida A. Grunberga, odegra „Koncert numer 2” Henryka Wieniawskiego, podczas którego pierwszym skrzypkiem będzie znany na całym świecie Artur Kaganovskiy. „Artur koncertuje w wielu filharmoniach od Szwecji, poprzez Włochy, Ukrainę po Meksyk i oczywiście Stany Zjednoczone. Warto wspomnieć, iż Artur Kaganovskiy zaczął grać na skrzypcach jak miał 3 latka. Jednym zaś z jego pierwszych nauczycieli był sławny Issac Stern – dodaje Nizioł. – W koncercie weźmie udział chór, który został specjalnie stworzony na tę okazję. Wśród chórzystów jest m.in. około 10 osób z Ukraińskiego Chóru Dumka, kilka osób z Riverside Choral Society i wielu innych wspaniałych śpiewaków”.

Znakomite osobistości potwierdziły swoją obecność na koncercie 7 czerwca. „Spodziewamy się, że przybędą m.in.: nuncjusz apostolski, arcybiskup Bernardito Auza, ambasador Polski przy ONZ Joanna Wronecka, konsul generalny w Nowym Jorku Maciej Golubiewski, biskup Witold Mroziewski, biskup Bambera z Pensylwanii, a także biznesmeni i dyplomaci. Specjalnie na koncert przylatuje kilkoro gości z Polski” – mówią organizatorzy.

Więcej informacji na temat koncertu, muzyków, kompozytora i celu charytatywnego można znaleźć na stronie: www.MassInF.org. Tam również można zakupić bilety na koncert.

***

Zakon Maltański jest suwerennym podmiotem prawa międzynarodowego, posiada własną konstytucję, organizacje publiczne, produkuje znaczki, paszporty, a nawet dysponuje własnymi tablicami rejestracyjnymi. Z założenia zakonnicy są neutralni, bezstronni i apolityczni. Od 1834 r. na stałe rezydują w Rzymie, gdzie mieszczą się dwie eksterytorialne rezydencje.
Obecnie do zakonu należy 13,5 tys. kawalerów i dam w 54 krajach świata. Do Polskiego Związku Kawalerów Maltańskich należy 160 kawalerów i dam, z czego około 60 mieszka na stałe poza Polską. Zakon, który przetrwał dziesięć wieków, nazywa się Suwerennym Rycerskim Zakonem Szpitalników św. Jana, z Jerozolimy, z Rodos i z Malty. Bardziej znanymi określeniami są Zakon Maltański albo po prostu joannici czy też szpitalnicy.
Od XII wieku Zakon Maltański jest obecny i działa na ziemiach polskich. Honorowymi członkami zakonu byli m.in. marszałek Józef Piłsudski, prezydent Ignacy Mościcki i kard. August Hlond.
Po II wojnie światowej działalność maltańczyków w Polsce nie była możliwa. Dopiero w 1990 r. ponownie zostały nawiązane stosunki dyplomatyczne między Suwerennym Zakonem Maltańskim a Rzeczpospolitą Polską. W 1992 r. Związek został reaktywowany.
Obecnie, dzięki darczyńcom i pracy m.in. członków związku i wolontariuszy, w Polsce funkcjonuje: 18 oddziałów Maltańskiej Służby Medycznej (MSM), 5 ośrodków pomocy dla osób niepełnosprawnych, 2 domy pomocy społecznej, 2 centra pomocy specjalistycznej, specjalistyczne przedszkole w Krakowie, szpital w Barczewie koło Olsztyna, Klub Seniora i Maltański Ośrodek Pomocy Psychologicznej.
W 2016 r. MSM zabezpieczała Światowe Dni Młodzieży w Krakowie, wystawiając kilkadziesiąt wielonarodowych oddziałów ratunkowych i 30 karetek pogotowia, a lekarze MSM współtworzyli bezpośrednie zaplecze medyczne dla papieża Franciszka. W sierpniu ub. roku zorganizowano też XXXIII Międzynarodowy Letni Obóz Zakonu Maltańskiego dla Młodzieży Niepełnosprawnej, przyjmując w Piekarach pod Krakowem 250 niepełnosprawnych oraz ich opiekunów.
Jako gwarant i powiernik, Zakon Maltański od stuleci podejmuje się również misji międzynarodowych pod kątem niesienia pomocy. Ratownicy MSM uczestniczyli w ewakuacji rannych z Ukrainy do Polski na leczenie, dając przy okazji ważne świadectwo solidarności międzynarodowej. Obecnie prowadzony jest program rozwoju ratownictwa medycznego na Ukrainie oraz zbiórka pieniędzy na odbudowę szpitala św. Ludwika w Aleppo w ramach akcji „Dar dla Aleppo”. 
Od 2002 r. organizowany jest w grudniu Opłatek Maltański, czyli akcja charytatywna mająca na celu przygotowanie posiłku świątecznego oraz wsparcie materialne i duchowe osób w potrzebie: ubogich, samotnych, niepełnosprawnych, rodzin wielodzietnych. Inicjatywa odbywa się w 29 miastach w całej Polsce. Wsparcie materialne polega na ofiarowaniu zaproszonej osobie paczki żywnościowej, zawierającej także słodycze i kosmetyki oraz zabawki dla dzieci (koszt jednej paczki to minimum 100 zł). Wsparcie duchowe to zaproszenie do wspólnoty stołu wigilijnego, podzielenia się opłatkiem, wspólnej modlitwy i rozmowy oraz posiłku.

Autor: AS