Dzień Niepodległości Polski na Queensie

7

Melinda Katz, prezydent Queensu, wydała specjalną proklamację na 100-lecie niepodległości Polski. Tym samym dzielnica, którą zarządza, przyłączyła się do obchodów święta związanego z odzyskaniem państwowości i suwerenności przez nasz kraj.

Zgodnie z decyzją wydaną przez Melindę Katz, 8 listopada został ustanowiony Dniem Niepodległości Polski obchodzonym na Queensie. Okolicznościową proklamację w tej sprawie prezydent tej dzielnicy przekazała na ręce konsula generalnego Macieja Golubiewskiego podczas specjalnego spotkania, które odbyło się w czwartek, 8 listopada, w Queens Borough Hall. Podczas rozmów poprzedzających ceremonię przekazania tego dokumentu Melinda Katz mówiła o dużejliczbie Polaków zamieszkujących Queens. Wspominała także spotkanie z polskim konsulem generalnym podczas oddawania pierwszej nitki mostu Kościuszki do użytku oraz współpracy przy okazji honorowania i wręczania wyróżnień dla zasłużonych działaczy i społeczników polonijnych związanych z dzielnicą, którą zarządza.

Konsul Maciej Golubiewski w swoim przemówieniu podkreślił, że w tym roku ruszył dwujęzyczny polsko-angielski program nauczania w PS 71 na Ridgewood, wspomniał również o trzech rezolucjach upamiętniających Dzień Niepodległości Polski oraz generałów Tadeusza Kościuszkę i Kazimierza Pułaskiego – uchwalonych przez Radę Miasta Nowy Jork na podstawie wniosku złożonego przez Roberta Holdena, radnego z Queensu. Mówił także o dużej liczbie polskich biznesów działających w tej dzielnicy oraz jej popularności wśród naszych rodaków.

Prezydent Queensu podkreśliła, że w proklamacji, jaką wydała z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę, jest mowa o amerykańskim wkładzie w przywrócenie naszej państwowości, pomocy okazywanej naszym rodakom oraz o wzajemnej współpracy. Wymieniany jest w tym kontekście słynny program pokojowy, nazwany 14. punktami prezydenta Woodrowa Wilsona, oraz humanitarne wysiłki prezydenta Herberta Hoovera związane z ratowaniem i pomocą okazywaną polskim dzieciom po obu wojnach światowych. W dokumencie jest również nawiązanie do współczesności: „Rzeczpospolita Polska jest teraz ósmą co do wielkości gospodarką w Unii Europejskiej, a także oferuje za darmo edukację uniwersytecką, finansowane przez państwo ubezpieczenie społeczne i powszechny system opieki zdrowotnej dla wszystkich obywateli”. W proklamacji wspomniano też o tym, że most upamiętniający gen. Tadeusza Kościuszkę łączy właśnie Queens z Brooklynem. Wieńczy ją sformułowanie honorujące nasze narodowe święto: „Ja Melinda Katz, prezydent dzielnicy Queens w mieście Nowy Jork, niniejszym ustanawiam czwartek, 8 listopada, jako Dzień Niepodległości Polski na Queensie”.

Po odebraniu proklamacji konsul Maciej Golubiewskiserdecznie podziękował – w imieniu Polski – władzom Queensu za upamiętnienie naszego święta narodowego i podkreślił, że polonijna społeczność jest chętna do współpracy i służy pomocą na rzecz rozwoju dzielnicy. W rozmowie z „Nowym Dziennikiem” podkreślił wartość tego dokumentu.

„Uważam, że tego typu akcje mają nie tylko symboliczne znaczenie. Uświadamiają decydentom zarządzającym dzielnicami, w których jest dużo Polaków, że ta wspólnota jest żywa. Przy okazji wiele dowiadują się oni na temat społeczeństwa – wyjaśnił konsul generalny. – Queens przez wiele lat nie był pod tym względem dowartościowany, mało się mówiło o tym, że mieszka tu dużo Polaków. Cieszę się, że prezydent Melinda Katz jest otwarta na współpracę, którą rozpoczęliśmy przy okazji otwarcia mostu Kościuszki, a kontynuowaliśmy przy okazji organizacji pierwszego, po wielu latach przerwy, spotkania połączonego z wręczaniem nagród dla zasłużonych działaczy polonijnych, które miało miejsce w październiku ubiegłego roku” – stwierdził konsul Maciej Golubiewski.

Autor: WOJTEK MAŚLANKA