Ekologiczne Volvo w Genewie

4

Na targach motoryzacyjnych w Genewie firma Volvo Cars przedstawiło aż siedem wydajnych pod względem spalania paliwa modeli DRIVe.


FOTO: Materiały promocyjne

Za kilka miesięcy do Polski, jak i na rynek Stanów Zjednoczonych trafią najnowsze modele Volvo S60, które zostało zaprezentowane w Detroit jako model koncepcyjny. Wkrótce można go będzie zobaczyć na wystawie w Nowym Jorku

Na targach motoryzacyjnych w Genewie firma Volvo Cars przedstawiło aż siedem wydajnych pod względem spalania paliwa modeli DRIVe.

Oprócz zaprezentowanych kilka miesięcy wcześniej podczas Paris Motor Show samochodów C30, S40 i V50 będą to także większe modele marki – V70, S80, XC60 i XC70. Wszystkie wyróżniają się najlepszymi w swej klasie poziomami emisji CO2. Wyjątkowo niskie wartości emisji dla modeli C30, S40 oraz V50 uzyskano dzięki zastosowaniu systemu Start/Stop.
Należy pamiętać, że ostatni wyrok sądowy w USA uznający dwutlenek węgla za gaz szkodliwy dla człowieka wprowadza szanse na dyktowanie dozwolonych poziomów CO2 przez agencję EPA (Enviromental Protection Agency). Tym samym w pewnym stopniu mogą się stać przydatne w USA wszystkie technologie wynalezione w Europie, które pozwalają obniżyć poziom CO2 w spalinach.
Symbol DRIVe nadawany jest samochodom Volvo Cars wyróżniającym się najlepszymi wynikami ekologicznymi w swej klasie. Wszystkie obecne modele DRIVe wyposażono w tradycyjny silnik Diesla oraz manualną skrzynię biegów zoptymalizowaną z myślą o bardzo niskim poziomie zużycia paliwa. Samochody te opracowano specjalnie pod kątem niskiego oporu toczenia się i oporu powietrza.
"Nasza koncentracja na modelach DRIVe w 2009 r. to odpowiedź na rosnące zainteresowanie naszych klientów samochodami o niskim poziomie zużycia paliwa i o jak najmniejszym wpływie na środowisko naturalne. Wersję DRIVe modeli C30, S40 i V50 obecne są na rynku już od kilku miesięcy – powiedział Stephen Odell, prezes i dyrektor generalny Volvo Cars. – Obecnie uzupełniwszy asortyment aut DRIVe o większe modele V70, S80, XC60 i XC70, Volvo Cars posiada najszerszą w segmencie Premium ofertę samochodów wydajnych pod względem zużycia paliwa samochodów i oferujących doskonałe parametry ekologiczne".

PIERWSZE MODELE VOLVO WYPOSAŻONE W FUNKCJĘ START/STOP
Począwszy od czerwca 2009 roku modele Volvo C30, S40 i V50 1.6D DRIVe oferowane będą w Europie w wersji wyposażonej w funkcję Start/Stop. Umożliwia ona obniżenie poziomu emisji do zaledwie 104 g CO2/km w przypadku Volvo C30, a 107 g CO2/km w przypadku S40 i V50. Po udanej europejskiej premierze istnieją szanse wprowadzenia podobnych modeli na rynku północnoamerykańskim.
Najmniejsze Volvo – hatchback C30 tym samym spełnia kryterium najniższego progu ekopodatku (105 gram) w Europie.
Funkcja Start/Stop umożliwia wyłączenie silnika w chwili postoju samochodu, na przykład w trakcie oczekiwania na światłach lub postoju w korku ulicznym. W momencie wrzucenia biegu jałowego, zwolnienia pedału sprzęgła silnik wyłącza się samoczynnie. Po naciśnięciu przez kierowcę pedału sprzęgła, silnik ponownie zostaje uruchomiony. Technologia ta pozwala zredukować zużycie paliwa, a tym samym emisję dwutlenku węgla o 4-5% w cyklu mieszanym. Start/Stop jest przydatny zwłaszcza w wielkomiejskich korkach – kiedy to oszczędności mogą sięgnąć nawet 8%.

DUŻY POZIOM KOMFORTU I SZYBKI CZAS ROZRUCHU
W momencie bezruchu samochodu i wyłączonym silniku niektóre układy elektroniczne, np. klimatyzacja, przechodzą w tryb czuwania, oszczędzając zużycie paliwa. Niemniej jednak nie wpływa to na zmniejszenie poziomu komfortu pasażerów. System Start/Stop stale monitoruje powietrze we wnętrzu i automatycznie włącza odpowiednie układy – na przykład, gdy wzrośnie temperatura w kabinie pasażerskiej. System nie wprowadza żadnych ograniczeń mających wpływ komfort, jak system audio lub inne funkcje, z których kierowca mógłby chcieć skorzystać.
Ten system monitorowania, właściwy samochodom Volvo, był możliwy dzięki zastosowaniu dodatkowego niewielkiego akumulatora wspierającego główne źródło zasilania. Dzięki niemu wersje DRIVe cechuje wyjątkowo szybki i bezproblemowy rozruch. Działanie systemów, w tym audio, jest jednakowe w każdym momencie – nie ulega zmianie również w czasie uruchomienia silnika rozruchowego, co wyróżnia rozwiązanie zastosowane przez Volvo Cars na tle oferty konkurencji. Ponadto standardowy większy akumulator został zmodernizowany i jego żywotność pozwoli na realizację do 175 000 cykli Start/Stop.

 
Takie C30 spala 4,4 litra na 100 km (około 52 mpg). Istnieje możliwość, że EPA (Enviromental Protection Agency) mo-
że już wkrótce śrubować dozwolone poziomy CO2 i w USA mogą się przydać technologie wypracowane w Europie

ŁADOWANIE BATERII Z ODZYSKU ENERGII KINETYCZNEJ
Nową funkcją C30, V40 i V50 DRIVe 1.6D z systemem Start/Stop jest odzyskiwanie energii poprzez "ładowanie regeneracyjne". To funkcja doładowująca akumulator w momencie zwolnienia pedału gazu lub hamulca. Wykorzystując energię kinetyczną pojazdu alternator nie musi wykorzystywać paliwa jako źródła energii, gdy spadnie poziom naładowania akumulatora. Funkcja ta pozwala uzyskać 2-3% oszczędności w zużyciu paliwa.

V70 I S80 W WERSJACH DRIVE Z EMISJĄ CO2 PONIŻEJ 140 G
Po raz pierwszy w historii Volvo Cars większe modele szwedzkiej marki – V70 i S80 – oferowane są w wersji DRIVe. Samochody te zostały wyposażone w turbodoładowany silnik Diesla 1.6D i manualną skrzynię biegów, takie jak w mniejszych modelach, ale przy specjalnie zoptymalizowanym oprogramowaniu silnika i zmienionych przełożeniach trzeciego, czwartego i piątego biegu.
Zoptymalizowany układ napędowy to główny element pozwalający znacząco zmniejszyć zużycie paliwa i emisję CO2 w dużych sedanach i autach rodzinnych Volvo:
• V70: zmniejszenie zużycia paliwa do 4,9 l/100 km oraz emisji CO2 do poziomu 129g/km, oznacza poprawę o 18% w porównaniu z 2-litrowym silnikiem Diesla,
• S80: zmniejszenie zużycia paliwa do 4,9 l/100 km oraz emisji CO2 do poziomu 129g/km, oznacza poprawę o 15% w porównaniu z 2-litrowym silnikiem Diesla.
Do ograniczenia zużycia paliwa przyczyniło się wiele czynników, w tym na przykład opony, które zaprojektowano specjalnie z myślą o niskim oporze toczenia się.
Cechy V70 pozwalające zredukować opór powietrza:
• zasłonięta osłona chłodnicy
• niższe zawieszenie (20 mm z przodu, 15 mm z tyłu).

XC60 I XC70 Z EMISJĄ CO2 PONIŻEJ 160 G/KM
W 2009 roku gama silników dostępnych w Volvo XC60 oraz cross country XC70 zostanie poszerzona o wersję 2.4D DRIVe z napędem na przednie koła. Poziom emisji CO2 wyniesie 159 g/km, a zużycie paliwa osiągnie najlepszy w swej klasie poziom 6,0 l/100 km.
Ekspertom ds. silników Volvo Cars udało się zredukować tarcie i straty w pompie w silniku Diesla oraz ograniczyć spadek ciśnienia w układach wlotowym i wydechowym.
Ciśnienie wtrysku wzrosło wraz z zastosowaniem najnowszej generacji wysokociśnieniowych pomp, dzięki udoskonaleniem samego wtrysku oraz systemowi piezoelektrycznemu. Obecnie silnik cechuje się niższą kompresją i bardziej wydajnym spalaniem. Ponadto turbodoładowanie ulepszono tak, by silnik osiągał wysoki moment obrotowy przy niskiej prędkości obrotowej silnika.
Zoptymalizowanie przełożeń przekładni umożliwia prowadzenie samochodu w sposób ekonomiczny, np. podczas jazdy z prędkością 100 km/h na najwyższym biegu, obroty silnika i tym samym zużycie paliwa są niższe w przypadku nowego układu napędowego.
Jednym z istotnych aspektów prac nad nowymi wersjami aut było również zachowanie atrakcyjnych dla użytkowników właściwości jazdy

Autor: Zbigniew Brożyna