Fascynacje zatrzymane w kadrze

132

Taki tytuł mieć będzie nowa wystawa w Skulski Art Gallery w Polskiej Fundacji Kulturalnej w Clark, NJ, która zostanie otwarta w najbliższy piątek, 9 maja 2014 roku. Organizatorzy zaprezentują prace trzech fotografików, a właściwie momenty ich zauroczenia zatrzymane w kadrze.


Są to prace bajecznie kolorowe, fascynujące tematyką i sposobem jej ujęcia, zawierające elementy, które na zawsze pozostają w pamięci. Wszystkie zaprezentowane zdjęcia posiadają tę unikalną cechę, że dają się oglądać i sprawiają widzowi ogromną przyjemność. Autorami zdjęć są: Edward Madej, Andrzej R. Wiśniewski i Hanna Bielawski.
Edward Madej dobrze jest znany polskiej publiczności, chociażby dlatego, że od 2005 roku jest prezesem Polsko-Amerykańskiego Klubu Fotografika. Ukończył Akademię Górniczo-Hutniczą w Krakowie, a następnie odbył studia podyplomowe na Politechnice Warszawskiej. Do Stanów Zjednoczonych przyjechał w 1989 roku i prawie natychmiast nawiązał kontakty z ludźmi, którzy zajmują się fotografią. Fotografią pasjonował się bowiem od zawsze. Dowiedział się o istnieniu Polsko-Amerykańskiego Klubu Fotografika i został jego członkiem, a później prezesem. Prowadzi stronę internetową klubu, organizuje spotkania, prelekcje, pokazy prac członków klubu oraz zaproszonych gości, co jest najznakomitszym sposobem wymiany doświadczeń zarówno dla tych zaawansowanych, jak również dla dopiero raczkujących w dziedzinie fotografii. Był również organizatorem kilku salonów fotograficznych. Ten znany, nie tylko wśród Polaków, klub od kilku lat nie ma swojej stałej siedziby, ale spotkania odbywają się regularnie, najczęściej w sali przy kościele św. Stanisława Biskupa i Męczennika na Manhattanie przy 7 Street. Sala zawsze jest pełna wielbicieli fotografii.

Największą pasją Edwarda Madeja są podróże. Zawsze przywozi z nich zapierające dech w piersi zdjęcia. Ma swoje ulubione miejsca, do których wraca, ale lubi odkrywać nowe, lubi poznawać ludzi oraz ich zwyczaje. Trudno wymienić wszystkie kraje, które odwiedził, ale warto wspomnieć, że był w Australii, Nowej Zelandii, Chinach, Tybecie, Tajlandii, Singapurze, Izraelu, w krajach afrykańskich – w tym w Egipcie, Kenii, Tanzanii i Etiopii – oraz w Meksyku i Kanadzie. Oczywiście zjeździł też Stany Zjednoczone. Jego ulubionym tematem jest krajobraz. Motto artysty: „Tylko fotografie pokazywane istnieją”.
Andrzej R. Wiśniewski jest aktorem, producentem teatralnym, filmowym i telewizyjnym. Przez wiele lat był pracownikiem Polskiego Radia i Telewizji oraz Poltelu. Fotografuje zawsze, można śmiało powiedzieć, że bez aparatu nie wychodzi z domu. Zawodowo uwieczniał sceny teatralne, przygotowania do spektakli, które często są ciekawsze niż aktorskie popisy już podczas spektakli. Jego ulubionym tematem jest pejzaż z przyrodą, która nie została naruszona przez człowieka. W ubiegłym roku odwiedził Podlasie, a właściwie dwie jego wsie: Topiło i Perebel. Fotografie zaprezentowane na wystawie to właśnie krajobrazy tych wsi. W rozmowie ze mną powiedział: „Chciałem pokazać mały kawałek pięknej Polski – krajobraz Podlasia”.

Hanna Bielawski urodziła się w Polsce, w Ameryce mieszka od 1987 roku. Jest absolwentką Politechniki Szczecińskiej. Pierwszą wystawę miała w wieku 12 lat. Były to czarno-białe fotografie, które zaprezentowano na Zamku Książąt Pomorskich oraz w Pałacu Młodzieży w Szczecinie. Fotografię czarno-białą studiowała w Union County College w Cranford, NJ. Zainspirowali ją tacy mistrzowie, jak: Adam Ansel, Annie Leibovitz, Richard Avedon i Grzegorz Kapuściński. Tematy jej fotografii to krajobraz, portret i moda. Pracuje jako niezależny reporter, przesyłając zdjęcia i pisząc artykuły dla lokalnej prasy i amerykańskiej oraz dla agencji modelek – La Creme Modeling Acting. Artystka zaprezentuje fascynujące zdjęcia Manhattanu wykonane z helikoptera.
Wystawa trwać będzie do 31 maja 2014 roku. Serdecznie zapraszamy na wernisaż 9 maja o godzinie 8 wieczorem (177 Broadway, Clark, New Jersey 07066) oraz do jej oglądania później. Dodatkowe informacje można uzyskać u Aleksandry K. Nowak, dyrektorki Skulski Art Gallery – tel. 732-382-7197 lub na stronie www.polishculturalfoundation.org.

Autor: GRAŻYNA A. KASHDAN