Festiwal Niepodległości na Greenpoincie

0
9

Trzygodzinna rodzinna impreza miała miejsce w sobotę, 17 listopada, w sali konferencyjnej Polsko-Słowiańskiej Federalnej Unii Kredytowej i cieszyła się bardzo dużym zainteresowaniem wśród dzieci oraz ich rodziców – na kilka dni wcześniej nie było już wolnych miejsc. Festiwal Niepodległości został zorganizowany przez Instytut Józefa Piłsudskiego i miał na celu uczczenie 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę w sposób, który będzie mógł dotrzeć do najmłodszych. Dlatego też w programie było bardzo dużo elementów skierowanych do dzieci.

W imprezie, prócz zarządu i pracowników Instytutu Piłsudskiego udział wzięli m.in.: przedstawiciele Instytutu Pamięci Narodowej: dyrektor Archiwum Marzena Kruk oraz dyrektor Biura Edukacji Narodowej Adam Hlebowicz, dr Dorota Andraka, prezes Centrali Polskich Szkół Dokształcających, przedstawiciele Rady Dyrektorów Polsko-Słowiańskiej Federalnej Unii Kredytowej oraz Maciej Rusiński, szef Klubu „Gazety Polskiej” w Nowym Jorku.

Dr Iwona Korga, prezes i dyrektor wykonawcza Instytutu Piłsudskiego, wygłosiła dla dzieci krótki wykład na temat patrona organizacji, którą zarządza, a także wyjaśniła pojęcia związane z jubileuszem 100-lecia odzyskania naszej suwerenności. Opowiedziała o tym co oznaczają słowa „niepodległość” oraz „ojczyzna”, a później przeprowadziła wśród najmłodszych uczestników festiwalu konkurs na ten temat. Ogłosiła także wyniki dwóch konkursów nawiązujących do obchodzonej w ostatnich dniach patriotycznej rocznicy. Pierwszy zorganizowany był przez Kuratorium Oświaty w Krakowie i związany był z multimedialnymi prezentacjami na temat: „Ignacy Paderewski i Thomas Woodrow Wilson – przyjaźń, która przyniosła Polsce niepodległość”. Mogli w nim wziąć udział uczniowie szkół ponadgimnazjalnych z terenu woj. małopolskiego oraz uczniowie uczęszczający do polskich szkół dokształcających na wschodnim wybrzeżu USA. Patronat honorowy nad tym konkursem sprawował Instytut Piłsudskiego w Ameryce we współpracy z Centralą Polskich Szkół Dokształcających w Ameryce i Klubem „Gazety Polskiej” w Nowym Jorku.

Pierwsze miejsce zdobyła prezentacja przygotowana przez Nicole Biały, Karolinę Pałac i Esterę Plis z Polskiej Szkoły Dokształcającej im. Henryka Sienkiewicza z Brooklynu. Drugą nagrodę otrzymała Aleksandra Korga ze Szkoły Języka i Kultury Polskiej im. św. Jana Pawła II na Maspeth, a trzecie miejsce zajęła Kaja Banka z Polskiej Szkoły Sobotniej im. bł. ks. Jerzego Popiełuszki z Derby, CT. Wyróżniono również pracę Kim Stępień z Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św.św. Cyryla i Metodego na Greenpoincie.

Specjalny list do uczestników tego konkursu przesłała małopolska kurator oświaty Barbara Nowak. Wspominała w nim o niepodległości i jej znaczeniu, ale również złożyła podziękowania i gratulacje.

Wręczono również nagrody zwycięzcom konkursu „Historia w obiektywie na wakacyjnym szlaku”, zorganizowanego przez Instytut Piłsudskiego. Jego istotą było odnalezienie oraz sfotografowanie, podczas wakacyjnego pobytu w Polsce, miejsc upamiętniających walki Polaków o niepodległość toczone w latach 1914-1922 na ziemiach polskich. Konkurs przeprowadzonego w dwóch kategoriach wiekowych: 8-12 lat oraz 13-18 lat. W grupie młodszej laureatami zostali: Jessica Dynarski (1. miejsce), Adam Niebrzydowski (2. miejsce), Oliwia Strama (3. miejsce), a wyróżnienie otrzymała Zofia Niebrzydowska. W grupie starszej wręczono trzy równorzędne nagrody, które otrzymali: Anthony Izak, Julia Matlak i Karolina Pałac, a wyróżnienie wręczono Urszuli Solarz. Wszyscy uczestnicy otrzymali okolicznościowe dyplomy, a ich prace można było zobaczyć na specjalnej ekspozycji.

Po wręczeniu nagród głos zabrał Adam Hlebowicz, dyrektor Biura Edukacji IPN, który przypomniał wszystkim, że w tym roku prócz 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę obchodzony jest także jubileusz 75-lecia działalności Instytutu Piłsudskiego. Z tej okazji podziękował prezes Iwonie Kordze za owocną współpracę oraz wręczył jej najnowszy album poświęcony marszałkowi Józefowi Piłsudskiemu. Poinformował także o wystawie, jaką IPN przygotował i 18 września zaprezentował w Warszawie. Jest ona poświęcona działalności Instytutu Józefa Piłsudskiego w Ameryce, a jej angielska wersja została właśnie zaprezentowana podczas sobotniego Festiwalu Niepodległości. Obecnie do końca listopada można ją oglądać w głównym oddziale PSFCU przy 100 McGuinness Boulevard na Greenpoincie.

Na zakończenie sobotniej imprezy Polski Instytut Teatralny zaprezentował przedstawienie „Pchła Szachrajka”, oparte na bajce Jana Brzechwy. Wcześniej na wszystkich czekał słodki poczęstunek: ciasteczka „Patriotki” w kształcie Polski przygotowane przez cukiernię Cafe Rivera oraz biało-czerwony tort wykonany przez cukiernię Charlotte Patisserie.

Impreza sprawiła wiele radości jej uczestnikom, zarówno dzieciom, jak i dorosłym.

„Festiwalowe popołudnie z Instytutem Piłsudskiego było niezwykle bogate tematycznie. Każdy z uczestników na pewno znalazł coś dla siebie. Mnie zainteresowały najbardziej muzealne zbiory, w tym pocztówki, monety czy wojskowe mundury, przedstawione na jednej z dziesięciu barwnych plansz obrazujących historię Instytutu Piłsudskiego, a przygotowanych przez IPN. Cieszyłam się niezmiernie z kreatywności dzieci oglądając konkursowe zdjęcia 'Historii w obiektywie na wakacyjnym szlaku'. Poznałam kolejnych przyjaciół Instytutu Piłsudskiego oraz miałam okazję spróbować niezwykle smacznego tortu w barwach biało-czerwonych podkreślających cel spotkania” – stwierdziła jedna z uczestniczek sobotniej imprezy.

Autor: WOJTEK MAŚLANKA