Festiwalowa uczta duchowa

XXI Międzynarodowy Festiwal Chopin & Przyjaciele zakończony

386
Na zakończenie koncertu w Carnegie Hall artyści otrzymali owację na stojąco oraz czerwone róże / Foto: WOJTEK KUBIK

Tegoroczny, XXI Międzynarodowy Festiwal Chopin i Przyjaciele zachwycił wysokim poziomem artystycznym. Każde festiwalowe spotkanie było wielką duchową ucztą.

Młodzi utalentowani twórcy przedstawili w czwartek, 21 listopada, w Konsulacie Generalnym RP w Nowym Jorku nowe, własne formy muzyki współczesnej. Zostały one zaprezentowane w ramach konkursu ogłoszonego przez Jakuba Polaczyka, dyrektora Nowej Muzyki Festiwalu Chopin i Przyjaciele.

W jury konkursu kompozytorskiego, w kategoriach wokalno-instrumentalnej oraz instrumentalnej, zasiedli: Jakub Polaczyk – New York Conservatory of Music, Reza Vali – Carnegie Mellon University z Pittsburgha, Shuying Li – Shanghai Conservatory of Music, Erika Boysen – University of North Carolina-Greensboro, Joshua Anderson – University of Nevada, Christina Adams – Symphony Orchestra, Annie Jeng – University of North Carolina-Greensboro. Do konkursu przystąpiło 78 kompozytorów.

Wyróżnieni artyści w Konsulacie Generalnym RP; w środku – Jakub Polaczyk, dyrektor Nowej Muzyki Festiwalu Chopin i Przyjaciele / Foto: ELŻBIETA POPŁAWSKA

Zwycięzcami 2. Międzynarodowego Konkursu Kompozytorskiego “New Vision” zostali:
kategoria instrumentalna: I nagroda: Charles Peck – “Splinter”; II nagroda: Eugene Alexander Birman – “The sound of your solitude and mine”; III nagroda: Young Jun Lee – “Rafflesia”. Kategoria wokalna: I nagroda: Tomas Peire Serrate – “Five Haiku”; II nagroda: June Young (Will) Kim – “Yeomwon”; II nagroda (exaquo): dyplom: Andrew List – “Oh My Beloved” i Amy Gordon –“The Breeze-dawn”.

Prezentacje sztuki wizualnej są tradycyjnie nieodłączną częścią festiwalu. Tego wieczoru swoje artystyczne fotografie wystawiła Monika Sosnowski, artystka urodzona w USA, dorastająca i w Polsce, i w Stanach Zjednoczonych. To podwójne życie miało wpływ na jej artystyczne dokonania. Na fotografiach można było podziwiać piękno natury połączone z ciekawą architekturą i z oryginalnie dobranymi kolorami, albo wyjątkowe portrety podkreślające urodę i detale ubioru postaci.

Od prawej: konsul Kamil Henne, Shuying Li – kompozytorka, Reza Vali – kompozytor, dyrektor Jakub Polaczyk / Foto: ELŻBIETA POPŁAWSKA

Specjalny koncert dla seniorów odbył się w piątek, 22 listopada, w Centrum Polsko-Słowiańskim na Greenpoincie – jednym ze znaczących sponsorów festiwalu. Wystąpiły w nim wybitna polska skrzypaczka Kinga Augustyn i jej mama Mariola Augustyn – sopran. Wielką radość polonijnym seniorom sprawiły utwory: „Powróćmy jak za dawnych lat”, Miłość ci wszystko wybaczy” Henryka Warsa czy Jerzego Petersburskiego „Odrobina szczęścia w miłości”. Było też “Życzenie” Fryderyka Chopina, Dumka i „Złota rybka” Stanisława Moniuszki oraz wiele innych, najpiękniejszych polskich utworów z dawnych lat. Wszystkim, bez względu na wiek, udzieliła się sentymentalna atmosfera, wiele osób nuciło i wspólnie śpiewało znane piosenki.

Sopranistka Mariola Augustyn pracuje w Polsce, gdzie ukończyła Akademię Teatralną i Muzyczną we Wrocławiu. Jest artystką i nauczycielką, zdobyła wiele nagród państwowych i wyróżnień. Występowała w wielu krajach na całym świecie. Paniom Augustyn podczas recitalu, towarzyszyła na pianinie Alla Milchtein – urodzona w Rosji, wychowana w Meksyku, absolwentka szkół muzycznych w Meksyku, we Włoszech i Holandii, a także w Nowym Jorku.

Prezes Marian Żak wręcza kwiaty artystkom biorącym udział w festiwalowym spotkaniu w CP-S; od lewej: Alla Milchtein – pianistka, Mariola Augustyn – sopran, Kinga Augustyn – skrzypce / Foto: ELŻBIETA POPŁAWSKA

Koncert galowy “Polsko-amerykańska fantazja” miał miejsce w sobotę, 23 listopada, w Weill Recital Hall słynnej Carnegie Hall i był zorganizowany wspólnie z fundacją Ars Activa. Jego główną ideą było uczczenie setnej rocznicy nawiązania relacji dyplomatycznych pomiędzy Polską a Stanami Zjednoczonymi. Temat ten poruszany był zarówno przez prowadzącą imprezę Lilianę Komorowską, jak i gości specjalnych, którzy przemawiali tuż przed rozpoczęciem występów. Wśród nich był m.in. konsul Kamil Henne, który podkreślił, że do tej pory stosunki te są bardzo dobre, a ich dowodem było niedawne zniesienie przez Amerykę wiz dla Polaków. Wśród gości specjalnych pojawiła się także Joanna Wronecka, ambasador RP przy ONZ. Muzycznie koncert stał na bardzo wysokim poziomie i zakończył się owacją na stojąco.

Artyści zaprezentowali m.in. utwory: Fryderyka Chopina, Henryka Mikołaja Góreckiego, Henryka Wieniawskiego, Zygmunta Noskowskiego, George’a Gershwina i Johna Williamsa. Wykonano także dwie światowe premiery, którymi były kompozycje Tima Riesa i Jakuba Polaczyka. Na scenie swoje znakomite umiejętności prezentowali: Kinga Augustyn, Nadia Monczak, Mariusz Monczak, Eilene Lee i Phoebe Han (skrzypce), Katherine Wang, Xheni Rroji, David Oei i Tony Yang (fortepian), Wojtek Komsta i Bence Szepesi (klarnet), Ethan Han (wiolonczela) oraz Tim Ries (saksofon).

Muzykę barokową zaprezentowali (od lewej): Kinga Augustyn, Rebecca Pechefsky, Christopher Morrongiello / Foto: ELŻBIETA POPŁAWSKA

Barokowe zakończenie XXI Międzynarodowego Festiwalu Chopin i Przyjaciele odbyło się w drugiej najstarszej bibliotece publicznej w Nowym Jorku – Bibliotece Stowarzyszenia Mechaników i Kupców. Stowarzyszenie zostało założone w 1785 roku przez wykwalifikowanych rzemieślników miasta. Dziś ta 234-letnia organizacja nadal służy mieszkańcom Nowego Jorku, dzięki swoim programom edukacyjnym, filantropijnym i kulturalnym.

Biblioteka założona została w 1820 r. z myślą o uczniach, z czasem stając się największą darmową biblioteką w Nowym Jorku. Podczas muzycznego wieczoru w tej zasłużonej placówce zaprezentowano utwory europejskich wirtuozów baroku. Prowadzący go Łukasz Wroński wystąpił barokowym stroju i przedstawił krótką historię produkcji instrumentów strunowych. Kinga Augustyn – również w sukni z epoki – zagrała utwory na barokowych skrzypcach o imieniu Wenus, wykonanych przez Łukasza Wrońskiego – jak poinformował twórca, inspiracją była dla niego była Wenus z Milo.

W koncercie wystąpili również: znakomity lutnista Christopher Morrongiello, grając na barokowych lutniach i gitarze, oraz na barokowym klawesynie – Rebecca Pechefsky.

Łukasz Wroński urodził się w Polsce, w rodzinie muzyków. Od najmłodszych lat grał na skrzypcach, a swój pierwszy instrument zbudował jako 13-latek. Obecnie jest rozpoznawalnym na całym świecie artystą lutnikiem, twórcą unikatowych skrzypiec. Jego Firma Lukas Violins znajduje się w Nowym Jorku i cieszy wielką renomą. Wroński zdobył wiele prestiżowych nagród i światowych wyróżnień. Jest dyrektorem wykonawczym Festiwalu Chopin i Przyjaciele i skarbnikiem organizacji.

Skrzypaczka Kinga Augustyn to jedna z wyróżniających się, wielce utalentowanych skrzypaczek w Nowym Jorku. Ukończyła prestiżową Juilliard School, gdzie była jedną z ostatnich studentek legendarnej Dorothy DeLay. Występowała jako solistka z orkiestrami w Europie, Azji i USA. Zdobyła wiele nagród i wyróżnień. Dr Augustyn jest dyrektor artystyczną tegorocznego festiwalu i wiceprezes organizacji.

Warto nadmienić, że biblioteka wypełniona była do ostatniego miejsca, i siedzącego, i stojącego. Po występie odbyło się spotkanie z artystami, którzy wraz ze swoimi instrumentami chętnie pozowali do zdjęć. Podano też tradycyjną lampkę wina.