Film “Jak pies z kotem” Kondratiuka z główną nagrodą

15. Nowojorski Festiwal Filmów Polskich

78
Plakat do filmu "Jak pies z kotem"

Podczas 15. edycji Nowojorskiego Festiwalu Filmów Polskich zaprezentowano kilkanaście najlepszych polskich produkcji filmowych ostatnich miesięcy.

Nagrodę główną Nowojorskiego Festiwalu Filmów Polskich “Ponad Granicami” im. Krzysztofa Kieślowskiego przyznano filmowi “Jak pies z kotem” Janusza Kondratiuka. Jury uzasadniło swój wybór wartościami humanistycznymi, charakterystycznymi dla twórczości Kieślowskiego i uniwersalną tematyką filmu.

“Jak pies z kotem” to pełna ironicznego humoru wizja nieszablonowej rodziny, z jej konfliktami i rywalizacją, niepozbawiona momentów wzruszenia i autentycznej bliskości. Gdy starszy z braci Andrzej (Olgierd Łukasiewicz) nagle zapada na ciężką chorobę, młodszy (Robert Więckiewicz), mimo różnic i nieporozumień buzujących między nimi przez lata, podejmuje się opieki nad bratem. “Film ten podejmuje uniwersalne tematy i pomaga zrozumieć podstawowe wartości życia. Wciela elementy fantazji w realistyczne ramy, stawia postaci w obliczu trudnej rzeczywistości pogarszającego się zdrowia bliskich osób i zbliżającej się śmierci” – czytamy w uzasadnieniu nagrody.

Nagroda im. Elżbiety Czyżewskiej dla najlepszej aktorki została przyznana Annie Radwan za “fenomenalną rolę” w “Kamerdynerze” oraz Olgierdowi Łukasiewiczowi “za realistyczne przedstawienie strachu przed końcem życia” w filmie “Jak pies z kotem”.

Natomiast nagrodę Specjalną Jury otrzymał „Kamerdyner” Filipa Bajona za „wspaniałe uchwycenie epickiego dramatu historycznego, z oszałamiającymi zdjęciami, scenografią, kostiumami i grą aktorów świetnie wykorzystanych w rolach postaci, które cechuje odwaga, jak i powściągliwość w obliczu niezwykłych sytuacji”.

Podczas tegorocznego festiwalu nowojorska publiczność, wśród której byli przedstawiciele Polonii oraz Amerykanie zainteresowani polskim kinem, mogła zobaczyć również takie produkcje, jak “Książę i dybuk” – dokument w reżyserii Elwiry Niewiery i Piotra Rosołowskiego, “Atak paniki” Pawła Maślony, “Ninę” Olgi Chajdas, “Wilkołaka” Adriana Panka oraz trzecią część okrzykniętej i niezwykle popularnej w Polsce komedii romantycznej “Planeta Singli 3”.

Jak co roku publiczność miała okazję spotkania i zadawania pytań twórcom, którzy przyjechali z Polski na Nowojorski Festiwal Filmów Polskich. Podczas gali inaugurującej festiwal o pracach nad swoim filmem “Kamerdyner” opowiadał Filip Bajon. “Moje książki piszę o współczesności, ale moje filmy zawsze związane są z przeszłością. Przeszłość wygląda na ekranie lepiej niż współczesna rzeczywistość” – mówił reżyser “Kamerdynera”, filmu, inspirowanego prawdziwymi wydarzeniami oraz postaciami i pokazującego losy Kaszub na tle najważniejszych momentów historii Polski w pierwszej połowie XX wieku: wybuch I wojny światowej, odzyskanie niepodległości i walkę Kaszubów o włączenie Pomorza w granice nowo powstałej Rzeczypospolitej, wybuch II wojny światowej i wkroczenie Armii Czerwonej do Polski.

Z publicznością spotkał się również Maciej Pawełczyk, producent i montażysta filmu dokumentalnego “Ostatni górale”, oraz Zuzanna Janin, biorąca udział w fabularyzowanym dokumencie “Siłaczki” – opowiadającym o heroicznej walce Polek przełomu XIX i XX w. o prawa kobiet do głosowania i kształcenia się. Janin w filmie wcieliła się w swoją prababkę Natalię Rosińską, założycielkę szkoły dla dziewcząt.

O sukcesie “Planety singli” oraz współpracy z ekranowym partnerem Maćkiem Stuhrem publiczności opowiadała natomiast Agnieszka Więdłocha – jedna z najpopularniejszych gwiazd polskiego kina młodego pokolenia, która w “Planecie singli” gra główną bohaterkę Anię Kwiatkowską.

Hanna Hartowicz i Agnieszka Więdłocha/NOWY DZIENNIK

“Festiwal ten nie tylko wprowadził nowe talenty, takie jak Adrian Panek, ale oddał hołd mistrzom, w tym Wajdzie, Kieślowskiemu, Holland – których twórczość powinna zachować świeżość także dla nowych pokoleń” – powiedziała w rozmowie z polską prasą prof. Anette Insdorf z Columbia University, która z Nowojorskim Festiwalem Filmów Polskich, organizowanych przez Hannę Hartowicz, związana jest od samego początku.