Głosujmy w amerykańskich wyborach

0
1

W szufladzie wielu polskich imigrantów leży – nierzadko już od wielu lat  – amerykański paszport. To najczęściej pierwszy dokument, o który występujemy po naturalizacji. Wypełnienie formularza o uzyskanie dokumentu podróży z amerykańskim godłem jest dużo dłuższą procedurą, niż zarejestrowanie się do wyborów. Mimo to dużo częściej po naturalizacji ubiegamy się o paszport, niż korzystamy z wyborczych przywilejów.

Wybory co roku
Każdego roku, zawsze we wtorek po pierwszym poniedziałku listopada, otwierają się w USA lokale wyborcze. Wybory w innych terminach wyznaczane są dużo rzadziej i najczęściej dotyczą kwestii lokalnych (wybór rad oświatowych, miejskie referenda itp.).

O czym warto pamiętać
Po wypełnieniu formularza rejestracyjnego większość komisji wyborczych przysyła potwierdzenie o rejestracji z informacją o dokładnym adresie lokalu wyborczego. Wyborca może otrzymać także wzór karty do głosowania, czyli ballot, z rozmieszczeniem nazwisk i pytań (w przypadku plebiscytów) na maszynie do głosowania. Z kartą tą można udać się do lokalu wyborczego.
Rejestracja ma charakter permanentny, tzn. do czasu zmiany adresu możemy głosować w kolejnych wyborach, bez konieczności ponownego wpisywania się na listę wyborczą. Nie ma znaczenia, czy pojawiamy się w lokalu wyborczym zawsze, czy też raz na kilka lat.
Nie ma obowiązku deklarowania przynależności partyjnej na formularzu rejestracyjnym.

W listopadzie zawsze jest kogo wybierać. Największym zainteresowaniem cieszą się oczywiście wybory prezydenckie, które odbywają się co 4 lata. Co dwa lata odbywają się wybory do Kongresu – raz równolegle z wyborami prezydenta i drugi raz w środku jego kadencji. Wybierany jest zawsze cały skład Izby Reprezentantów (435 osób) oraz jedna trzecia izby wyższej (senatorzy, których jest w sumie 100, mają 6-letnie kadencje). Warto pamiętać, że to Kongres, a nie prezydent, podejmuje kluczowe dla przyszłości Amerykanów decyzje, między innymi w sprawie podatków czy reformy imigracyjnej.

Nawet jednak gdy nie ma kogo wybierać na szczeblu federalnym, w listopadzie jest na kogo głosować, bo kadencje władz stanowych i lokalnych (gubernatorzy, prokuratorzy, burmistrze, członkowie stanowej legislatury, rad powiatowych czy miejskich) upływają w różnych latach. W wielu stanach, np. w Kalifornii, która ma najsilniejszą tradycję demokracji bezpośredniej, wyborcy odpowiadają także na pytania referendalne.

Wyborów lokalnych nie wolno lekceważyć. Na szczeblu stanowym, a nie federalnym, decyduje się najwięcej spraw dotyczących naszego codziennego życia. Kwestie ochrony zdrowia, prawa karnego, ubezpieczeń społecznych, edukacji wszystkich szczebli, a przede wszystkim podatków są rozstrzygane w Trenton, Albany czy Hartford. To z pieniędzy lokalnych i stanowych opłacani są policjanci i nauczyciele szkół publicznych czy remonty dróg. Nie jest więc wszystko jedno, kogo wybierzemy na gubernatora, do stanowej legislatury czy na burmistrza miasta.

W różnych stanach w różnych terminach organizowane są także prawybory, w których wyborcy deklarujący poparcie dla jednej z partii decydują, który z kandydatów z popieranego przez nich ugrupowania będzie reprezentował partię w listopadowych wyborach.

Rejestracja jest konieczna
W USA nie ma możliwości głosowania bez wcześniejszej rejestracji. Głosować możemy tylko i wyłącznie w wyznaczonym przez komisję wyborczą lokalu. Jeżeli jest to niemożliwe, możemy zwrócić się wcześniej o tzw. absentee ballot i oddać głos drogą korespondencyjną (najpóźniej na 7 dni przed wyborami).

W tym roku ostateczny termin rejestracji mija w New Jersey 18 października, jak zwykle, na 21 dni przed wyborami. W Pensylwanii termin rejestracji upływa 28 dni przed wyborami, w Nowym Jorku – 25 dni, a w Connecticut – 14 dni przed wyborami. Co ważne – są to terminy otrzymania przez komisje wyborcze naszych zgłoszeń, a nie data stempla pocztowego. W najlepszej sytuacji są mieszkańcy Connecticut, którzy mogą wpisać się na listy wyborcze najpóźniej na 14 dni przed terminem głosowania (25 października). W tym przypadku obowiązuje data stempla pocztowego.

Jak to zrobić?
Możliwości rejestracji jest wiele. W większości stanów formularz rejestracyjny można bez problemu ściągnąć z internetu, wypełnić i wysłać pocztą. Wystarczy wejść na dowolną przeszukiwarkę internetową i wystukać “voter registration” oraz nazwę swojego stanu, aby znaleźć informacje o rejestracji zamieszczane nie tylko przez lokalne władze, ale także przez różne organizacje polityczne i społeczne. I tak na przykład:

Dokąd wysłać formularz rejestracyjny?
STAN NOWY JORK
ALBANY

County Board of Elections
32 North Russell Rd.
Albany, NY 12206
tel. 518-487-5060

NEW YORK CITY
Board of Elections – Executive Offices

32 Broadway 7th Floor
New York, NY 10004
tel. 212-487-5300

ROCKLAND County
11 New Hempstead Rd.
New City, NY 10956
tel. 845-638-5172

WESTCHESTER County
25 Quarropas St.
White Plains, NY 10601
tel. 914-995-5700

STAN NEW JERSEY
Superintendent of Elections
Mr. John W. Mooney

1333 Atlantic Avenue, 4th Floor
Atlantic City, NJ 08401
tel. 609-343-2245/2246

Bergen County
Superintendent of Elections
Ms. Patricia A. DiCostanzo

One Bergen County Plaza, Room 380
Hackensack, NJ 07601
201-336-6100

Acting Superintendent
of Elections
Kathy V. Sumter

465 Dr. Martin Luther King, Jr. Blvd., Fourth Floor, Room 417 A
Newark, NJ 07102
tel. 973-621-5061

Union County
Board of Election

271 North Broad Street
Elizabeth, NJ 07208
tel. 908-527-4123

Formularze można też otrzymać w powiatowych komisjach wyborczych (Board of Elections), siedzibach władz miejskich i dzielnicowych, w wielu urzędach, w biurze Motor Vehicle, na poczcie oraz w siedzibach partii politycznych i organizacji społecznych, także w polskich dzielnicach w metropolii nowojorskiej.

Wypełnienie formularza jest proste, choć procedura różni się nieznacznie w zależności od stanu. Wymaga podania podstawowych danych, takich jak: imię, nazwisko, data urodzenia, adres czy (opcjonalnie) numer telefonu. Trzeba przy tym zadeklarować, że jest się obywatelem USA i nie odbywa się wyroku za poważne przestępstwo (felony) ani nie znajduje się na zwolnieniu warunkowym (parole), ale już nie trzeba na przykład podawać numeru Social Security. Można, ale nie trzeba, zadeklarować swoje sympatie partyjne (w New Jersey trzeba wypełnić oddzielnie Party Affiliation Form), co da nam także możliwość uczestniczenia w prawyborach.

Przy samym oddawaniu głosu w lokalu wyborczym nie trzeba okazywać żadnego dokumentu tożsamości.

W Garfield, NJ, można zarejestrować się do wyborów w urzędzie miejskim (Andrew Pavlica, city clerk) codziennie od godziny 9 rano do 4 po południu. Biuro mieści się w budynku urzędu miasta przy 111 Outwater Lane na pierwszym piętrze, tel. 973-340-2001.

Polacy startujący w wyborach
Na podstawie list kandydatów ubiegających się o różne stanowiska w zbliżających się wyborach, udało nam się wyłowić wiele polskich nazwisk w stanie New Jersey.
Do Zgromadzenia Stanowego startuje John S. Wisniewski – demokrata z Sayreville. O miejsce w stanowym Senacie ubiegają się: Richard J. Kanka – republikanin z Mercerville, Raymond J. Lesniak – demokrata z Irvington oraz Ralph Bartnik – republikanin z Clifton. Do rady miasta Linden startuje Bob Sadowski. O miejsca w Radzie Miasta Wallington ubiegają się: republikanka Izabela Bacza i demokraci Dariusz Pawluczuk oraz Roman Kruk.

Pomagamy zarejestrować się
Osoby, które chcą się zarejestrować do wyborów w USA, ale nie są w stanie uczynić tego samodzielnie, zapraszamy do redakcji “Nowego Dziennika” w Garfield, NJ (70 Outwater Lane, 4. piętro) w piątek od godz. 9 rano do 5 po południu; tel. (212) 594-2266, oraz do naszego biura przy 65-02 Fresh Pond Road na Ridgewood, NY (w piątek do godz. 16:00).

W piątek, 14 października, można zarejestrować się w Polskim Domu – Cracovia Manor w godz. 18:00-21:30 – 196 Main Ave. Wallington, NJ 07057), tel. (973) 473-8527.

Pomożemy wypełnić formularz i wysłać. Wypełniona karta rejestracyjna musi być wysłana najpóźniej w sobotę, aby dotarła do wtorku do biura komisarza powiatowego odpowiedzialnego za wybory.

AS, TD, JMS

Autor: