Gore gwiazda Jezusowi

39

Polska Szkoła Dokształcająca im. Paderewskiego w Glen Head, NY, jest jedną z najstarszych polskich szkół działających na Long Island. Wieloletnią tradycją tej szkoły jest wystawianie jasełek dla tutejszej Polonii. Uczniowie przygotowują bilety wstępu, bo jest to jednocześnie okazja na powiększenie funduszu szkolnego.

Program jasełkowy jest bardzo ciekawy – to nie tylko urokliwe przedstawienie w wykonaniu uczniów, ale rodziców i nauczycieli, a także dzielenie się opłatkiem, śpiewanie kolęd, wspólny ciepły posiłek oraz spotkanie ze Świętym Mikołajem, który przynosi prezenty dla wszystkich dzieci. Na zakończenie odbywa się loteria fantowa, na którą przez cały rok zbierane są prezenty-niespodzianki.

Taki też przebieg miało świąteczne spotkanie w niedzielę, 16 grudnia, które rozpoczęła dyrektor i jednocześnie nauczycielka grupy przedszkolnej Joanna Keczmer. Największą radość sprawili rodzicom i dziadkom najmłodsi wychowankowie szkoły, którzy tego roku stanowili w jasełkach dużą grupę aktorów. Scenariusz przedstawienia przygotowała nauczycielka Elżbieta Hinc, a pomagały jej Daria Mularczuk i Mariola Klusek. Oprawę muzyczną zapewnił niezawodny zespół instrumentalno-wokalny Nos Te Domine pod dyrekcją Bogdana Czerwonki. Niewątpliwą gwiazdą wieczoru była Ewelina Backiel, wychowanka tej szkoły, obecnie studentka, solistka muzyki pop.

Zachwycił też Oliver Keczmer, który zagrał na trąbce “Gore gwiazda Jezusowi”. Pięknie śpiewały: Sabrina Backiel, Emilka Czerwonka i Natalia Janeczko. W programie wystąpiły mamy, które znakomicie recytowały wiersze: Dorota Piaścik, Marlena Lacher oraz Małgosia Mitchell.
Duża sala gimnastyczna, w której odbywały się jasełka, wypełniła się do ostatniego miejsca. A przybyli nie tylko rodzice, lecz także Amerykanie, zainteresowanymi tradycją polskich świat. Było świątecznie i bardzo radośnie.

Autor: Elżbieta Popławska