„Gwiazdka” w Instytucie Piłsudskiego

113

“Dziękujemy, że jesteście dzisiaj z nami, aby podzielić się opłatkiem i złożyć sobie wzajemnie życzenia” – witała przybyłych do Instytutu gości prezes Magda Kapuścińska.

Nikogo już nie dziwi, że każde spotkanie organizowane przez Instytut Piłsudskiego jest wydarzeniem na miarę pokoleniowego zjazdu w polskiej rodzinie. „Gwiazdka 2015” w nowej siedzibie Instytutu na Greenpoincie była kolejnym przykładem, że wspólnym polonijnym wysiłkiem można pokonać wszelkie trudności, a polonijna rodzina, tak jak tradycja nakazuje, usiądzie do wspólnego świątecznego stołu.

Przy najbardziej urokliwej choince – bo dekoracje wykonane zostały przez członków Instytutu – nowojorska Polonia podzieliła się wigilijnym opłatkiem. Jak przystało na tradycję, prezes Instytutu, dr Magda Kapuścińska z dyrektor wykonawczą, dr Iwoną Korgą przywitały gości i zaprosiły do wspólnego świętowania. Jak się okazało, w spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele wszystkich, nie tylko tych największych polonijnych organizacji. Przybyli m.in. ks. Józef Szpilski z parafii św. Stanisława Kostki z Greenpointu i o. Piotr Bednarski z Manhattanu, którzy wspólną modlitwą rozpoczęli świąteczną celebrację. Przybyli także Mateusz Sakowicz – I sekretarz ze Stałego Przedstawicielstwa RP przy ONZ, konsulowie Sabina Klimek i Szymon Pękala, Anna Domańska – wicedyrektor Instytutu Kultury Polskiej, w komplecie stawił się zarząd PSFUK na czele z przewodniczącym Rady Dyrektorów Krzysztofem Matyszczykiem i dyrektorem wykonawczym Bogdanem Chmielewskim, był dr Janusz Romański – prezes jednej z najstarszych organizacji polonijnych, czyli Polskiego Uniwersytetu Ludowego, a jednocześnie prezes Polonia Technica, kapitan policji nowojorskiej Stefan Komar z małżonką, przedstawiciele KPA, CPSD, polonijni pracownicy i dyrektorzy banków, instytucji medycznych, członkowie i przyjaciele Instytutu Piłsudskiego na czele z jego radą i nowym jej członkiem Jurkiem Światkowskim. Prezes Instytutu podziękowała sponsorom, m.in. Kristina's Restaurant za pyszności świąteczne na wigilijnym stole, a szczególnie PSFUK za lokal i architektom Beacie Tatce i Wojciechowi Oktawcowi za funkcjonalny projekt wnętrza. Zarząd Instytutu drobnymi upominkami podziękował woluntariuszom za duży nakład pracy społecznej. Prezes Kapuścińska podziękowała „za dwa szczodre” dary, po 2000 dolarów, od Zbigniewa Brzezińskiego i Ewy Jędrych – członka Rady Instytutu Piłsudskiego – i nie ukrywała, że potrzeby są coraz większe. Z kolei dr Iwona Korga w zwięzły sposób przypomniała historię tej znakomitej placówki – bardzo już historycznej, posiadającej jedyne w swoim rodzaju archiwalne zbiory zdjęć, pamiętników, obrazów, filmów, książek, które są archiwizowane i ukazują naszą polską historię i tradycję, i to bez cenzury.

Po wszelkich radosnych przywitaniach i podziękowaniach rozdano wigilijny opłatek, a nad głowami tym razem zamiast Pegaza swoje skrzydła rozpostarł Świąteczny Anioł. Wszyscy, ściskając się serdecznie, przekazywali sobie najcieplejsze życzenia. Atmosfera wzmogła się szczególnie wtedy, kiedy nasza znakomita śpiewaczka i pianistka Izabela Grajner-Partyka zasiadła do pianina, a przybyli goście wraz z gospodarzami zaśpiewali najpiękniejsze polskie kolędy.

Autor: ELŻBIETA POPŁAWSKA