Harcerze pamiętają o bohaterach spod Monte Cassino

252
Delegacja z New Jersey – drużyna harcerzy 21 MDH – Hufiec Warmia ze szczepową Hufca Podhale, phm. Eweliną Paś i przewodniczącym okręgu ZHP na terenie USA, hm. Adamem Jańczukiem. Foto: Zygmunt Bielski

W uroczystościach upamiętniających 75. rocznicę bitwy o Monte Cassino, które odbyły się 18 maja na cmentarzu polskich żołnierzy we Włoszech, wzięły udział m.in. organizacje harcerskie z Polski oraz spoza jej granic – ZHP „Świat” z przewodniczącym hm. Robertem Rospędzihowskim na czele.

Ze wschodniego wybrzeża Stanów Zjednoczonych harcerstwo reprezentowała grupa młodzieży z gronem instruktorskim, wsparta przez SWAP Okręg 2, który dofinansował bilety młodzieży. Z Polski przybyło ponad 1000 harcerek i harcerzy. Wraz z naszą delegacją pełnili wartę przy grobach żołnierzy oraz stali w szpalerze, aby powitać prezydentów Polski i Włoch, oficjalnych delegatów i weteranów. Obecny prezydent Włoch jest pierwszym prezydentem tego kraju, który wziął udział w uroczystościach upamiętniających bohaterski czyn polskich żołnierzy generała Andersa. Córka generała Andersa, Anna Maria złożyła wieniec na grobie ojca i wygłosiła mowy w trzech językach: polskim, angielskim i włoskim.
Chór Wojska Polskiego zaśpiewał znaną piosenkę „Czerwone maki na Monte Cassino”. Imponującym momentem była prezentacja broni oraz trzykrotna salwa wykonana przez Reprezentacyjną Kompanię Wojska Polskiego. Pięknie przedstawiały się poczty sztandarowe, a wśród nich dwa ze Stanów Zjednoczonych: Chorągwi Harcerzy i Hufca Harcerek Podhale. W otoczeniu harcerskich księży kapelanów przemawiał biskup polowy Józef Guzdek, szczególnie chwaląc harcerstwo i młodzież za pamięć o bohaterach spod Monte Cassino.
Pozostało niewielu już weteranów II wojny światowej walczących „o wolność naszą i waszą”. Szczególnie na tej uroczystości brakowało naszych weteranów ze SWAP Okręg 2 – Antoniego Chrościelewskiego i Wincentego Knapczyka – którzy ze względu na stan zdrowia nie mogli wziąć udziału w obchodach zwycięskiej bitwy o Monte Cassino, w której uczestniczyli 75 lat temu.

1 KOMENTARZ

Comments are closed.