Harcerze wyruszają na letnie przygody

323
Hufiec Harcerek "Podhale” na biwaku wiosennym - ZDJĘCIA: Z ARCHIWUM ZHP

Po bogatym we wrażenia roku harcerskim nadeszła pora na akcje letnie. Czas, by wyruszyć w plener, spotkać się z naturą, sprawdzić swoje możliwości w obliczu trudnych warunków obozowych, nie zawsze sprzyjającej pogody i wybryków atmosferycznych. A więc młodzież harcerska pakuje swoje plecaki, sprawdza namioty, przygotowuje kompasy, sznury i kołki i wybiera się w górskie szlaki. Będzie to stanowiło szkołę życia.

Na przełomie 2018-2019 roku drużyny harcerek i harcerzy brały udział w wielu wzniosłych patriotycznych uroczystościach. W każdym ośrodku, czy to w Nowym Jorku, New Jersey, Connecticut, Pensylwanii, Maryland czy Massachusetts odbywały się akademie niepodległościowe, msze św., pielgrzymki, parady, festiwale, a także hołdy składane bohaterom, jak Kościuszko, Pułaski czy ks. Popiełuszko. Pamiętaliśmy o ofiarach Katynia i Smoleńska, o żołnierzach niezłomnych, o Szarych Szeregach z powstania warszawskiego, o partyzantach i dzielnej Armii Błękitnej oraz II Korpusie gen. Andersa. Jednostki z ochotą meldowały się, by wykonać swą służbę harcerską przy ołtarzach, pomnikach i podczas wizyt ważnych osobistości, cały czas prowadząc tygodniowe zbiórki drużyn i gromad zuchowych, urządzając wycieczki, biwaki, kursy i ciekawe wydarzenia dla najmłodszych. 

Grupa harcerska przy pomniku Katyń 1940 w Jersey City, NJ

Na czas wakacji zostały przygotowane dwie kolonie zuchowe – jedna w Amerykańskiej Częstochowie, na gościnnych terenach ojców paulinów, druga w Palmer, MA, w Stanicy Związkowców. Obsady przygotowały urozmaicony program dla dzieci w wieku od 7 do 11 lat. Młodzież pod opieką zuchmistrzów poświęca dwa tygodnie, by pracować bezinteresownie. Drużynowe i wodzowie jadą ze swoimi zuchami, aby zakończyć cały rok zdobywania sprawności i gwiazdek.

Zuchy z biskupem Stanisławem Dziubą w Amerykańskiej Częstochowie podczas Dnia Zucha

14 lipca rozpoczyna się akcja letnia harcerek, a 21 – harcerzy na terenie Hufca Warmii “Bieszczady” w Vermont. Tam drużyny zażyją prawdziwie pionierskiej przygody głęboko w lesie, odciętym od cywilizacji, telefonów i wszelkich mediów.

Na przełomie lata delegacja harcerska z kilku krajów, pod przewodnictwem naszej instruktorki, phm. Joanny Bis, jedzie do Polski na Zlot Niepodległości ZHR w Olsztynie, z przystankiem w Warszawie na obchody rocznicy powstania warszawskiego. Kilka tysięcy harcerskiej braci stanie w milczeniu podczas godziny “W” przy Grobie Nieznanego Żołnierza oraz odwiedzi cmentarz Szarych Szeregów na Powązkach.

Zuchy składają kwiaty pod pomnikiem Kościuszki w West Point, NY

Z kolei Wędrowniczki ze wszystkich ośrodków harcerskich w USA przygotowują się na wspólny Złaz, który w tym roku odbędzie się w Shenandoah National Park od 27 lipca do 6 sierpnia. Następnie, wspólnie z weteranami Armii Krajowej, będziemy obchodzić rocznicę powstania na początku sierpnia w kościele św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Nowym Jorku, a w połowie sierpnia pielgrzymować będziemy do Pensylwanii na święto Matki Boskiej Zielnej, zaś 18 sierpnia uczcimy Dzień Żołnierza, też w Amerykańskiej Częstochowie. Tam też 25 sierpnia zostaliśmy zaproszeni na koronację Matki Boskiej Częstochowskiej. Przy tej okazji zorganizujemy kurs zastępowych, aby przygotować młodzież do prowadzenia swoich jednostek w następnym roku harcerskim.

W planach harcerskich na styczeń przyszłego roku – a to jest lato na południowej półkuli – mamy udział w Zlocie Wędrowniczym w Argentynie. Na pewno będzie to niezapomniana przygoda dla uczestników.

W naszej codziennej działalności staramy się wszczepić dzieciom i młodzieży uczucie patriotyzmu, bo któż inny jak nie szkoły polskie i harcerstwo będzie dbał o to, aby przetrwała nasza piękna polska kultura, nasze tradycje i nasz język. Czuwaj!