Helena Modrzejewska wspomogła Skłodowską

24

Stowarzyszenie Kobiet Profesjonalistek im. Marii Skłodowskiej-Curie (www.curiewomen.org) istnieje od roku 1996. Zostało założone przez Irenę Krulewski, nauczycielkę i działaczkę polonijną. Obecnie organizacja liczy ponad 100 członkiń z wielu stanów. W swojej działalności ukazuje dorobek sławnych Polaków, pomaga uzdolnionym polonijnym studentom w rozwijaniu ich talentów, m.in. poprzez wsparcie finansowe.

W czwartek, 26 czerwca, już po raz czwarty Marie Skłodowska-Curie Professional Women’s Association (MSCPWA) przyznało nagrody-stypendia w konkursie na esej dla polonijnych gimnazjalistów. Pierwszy tego typu konkurs odbył się – na temat Marii Skłodowskiej-Curie – w 2011 roku. Następne poświęcone były Januszowi Korczakowi i Ignacemu Paderewskiemu. Jury tegorocznego konkursu (Bernadette O’Keefe – przewodnicząca, Irene Krulewski, Lilian Cyran i Mary Woźniak), które tym razem wybrało postać Heleny Modrzejewskiej, wyróżniło troje uczniów, przyznając stypendia w wysokości 500 dol., 300 i 200.

Otrzymali je: 1. nagrodę Angelika Baran z Polskiej Szkoły Jagiellonów z Passaic, NJ, 2. – Krystian Kopka z Polskiej Szkoły im. Henryka Sienkiewicza, NY, 3. – Julia Zieliński z Polskiej Szkoły Jagiellonów.

Uroczystość po raz kolejny odbyła się w gościnnych progach Princess Manor na Greenpoincie. Honory pań domu pełniły Maria Bielski, organizatorka imprezy, tegoroczna laureatka konkursu Wybitny Polak za Granicą, i Barbara Blyskal, prezes MSCPWA.
Marie Skłodowska-Curie Professional Women’s Association to jedno z nielicznych wieloletnich stowarzyszeń, któremu udało się do współpracy zaprosić młodych, zdolnych polonijnych wolontariuszy, zainteresowanych współtworzeniem organizacji.

Tegoroczne stypendia otrzymali uczniowie, którzy wzięli udział w konkursie literackim na temat wybitnej polskiej aktorki Heleny Modrzejewskiej, jednej z najpiękniejszych kobiet epoki, ikony stylu XIX w., propagatorki twórczości Szekspira. Nasza znakomita rodaczka znana była również, ze sposobu traktowania pracy aktorskiej, czym również zapisała się na stałe w historii teatru. Helena Modrzejewska bardzo starannie przygotowywała się do swojej roli, nigdy nie zapomniała o najdrobniejszych szczegółach czy potrzebnych akcesoriach. Ponadto jako kobieta aktorka doskonale wiedziała, że choć nie strój jest najważniejszym wykładnikiem oceny, to bardzo dużą uwagę przywiązywała do kreacji, w których występowała. Samodzielnie projektowała i przygotowywała swoje suknie, nie zapominając o modowych tendencjach. Stało się do tego stopnia precedensem, iż kreacje Modrzejewskiej były wyznacznikiem mody w tamtym czasie.

Zainspirowana osobowością Modrzejewskiej i jej oryginalnymi kreacjami polska studentka i projektantka mody Mariola Hamala postanowiła z grupą kilku równie pięknych koleżanek polskiego pochodzenia zorganizować okolicznościowy pokaz mody. Mariola zaprosiła też Ismenę Halkiewicz, artystkę po krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych, która od 15 lat mieszka w Nowym Jorku. Malarka namalowała portrety Heleny Modrzejewskiej na materiale, z którego projektantka uszyła m.in. dwie sukienki na pokaz. „To chodzące dzieła sztuki” – powiedziała pani Ismena o sukienkach uszytych i zaprojektowanych przez Mariolę. W pokazie wystąpiły jako modelki dziewczęta z drużyny harcerskiej i dwie tancerki z The Polish American Folk Dance Company oraz kilka koleżanek młodej projektantki. Piękne dziewczęta w kreacjach Marioli Hamali zachwyciły przybyłych gości. Byli oni także pod wrażeniem programu artystycznego „Od dystansu do pokusy”, który wypełnił wraz z taneczną prezentacją w pięknych epokowych strojach cały wieczór. Joanna Bis doskonale zaprezentowała się w roli Heleny Modrzejewskiej, a Tomasz Pustelny w roli jej menedżera.

Wśród gości honorowych oprócz wielce szanowanych sponsorów (wszyscy zostali wymienieni w wydrukowanym programie) przybyli: Alicja Jachna – dyr. Polskiej Szkoły Jagiellonów, Anna Kubicka – dyr. Polskiej Szkoły im. Sienkiewicza wraz z prezes Towarzystwa Oświatowego Zuzanną Zurek, przedstawiciele organizacji polonijnych, m.in. CPS; Bożena Kamińska, Danuta Bronchard oraz Grażyna Michalska – prezes Towarzystwa Oświatowego im. Marii Konopnickiej na Greenpoincie, prezes KPA z NY Frank Milewski z żoną. Obecni byli też delegaci z Pulaski Association of Business & Professional Men, Komitetu Parady Pułaskiego, Stowarzyszenie Polsko-Amerykańskich Nauczycieli, jak i liczne grono instruktorek harcerskich. Przybyli rodzice wyróżnionych uczniów, przyjaciele i sympatycy stowarzyszenia im. Skłodowskiej oraz zapewne miłośnicy talentu Heleny Modrzejewskiej. Był też czas na polonijną integrację, czyli rozmowy przy kawie i słodkościach. Zorganizowana na zakończenie loteria fantowała zasiliła konto stowarzyszenia dla kolejnych stypendystów.

Następny bankiet stowarzyszenia, na którym zostaną rozdane stypendia dla kolejnych młodych utalentowanych Polaków, odbędzie się 14 listopada br.

Wyróżnieni w konkursie o Helenie Modrzejewskiej:
1. miejsce: Angelika Baran (l. 16) – uczennica 11 kl. Polskiej Szkoły Jagiellonów w Passaic, NJ. Lubi czytać, gra na pianinie, w przyszłości chciałaby zostać farmaceutką.
2. miejsce: Krystian Kopka (l. 13 lat) – uczeń 10 kl. PSD im. Sienkiewicza. Jest laureatem wielu konkursów organizowanych przez CPSD. Jest również utalentowany wokalnie – w tym roku brał udział w pokazie talentów w Fundacji Kościuszkowskiej. Już po raz drugi wziął udział w konkursie organizowanym przez stowarzyszenie Marii Skłodowskiej-Curie, w ubiegłym roku otrzymał wyróżnienie.
3. miejsce – Julia Zieliński (l. 15) – uczennica 9 kl. w Polskiej Szkole Jagiellonów w Passaic, NJ. Jak powiedziała: „Często biorę udział w konkursach reprezentując moją szkołę.

Dzięki takim konkursom dowiaduję się wielu ciekawych rzeczy i pogłębiam swoją wiedzę”.
 

Autor: Elżbieta Popławska