Inauguracja nowej polskiej szkoły w Hewitt

89
Wspólne zdjęcie uczniów, rodziców i nauczycieli przed wejściem do budynku szkolnego ZDJĘCIA: JANUSZ M. SZLECHTA/NOWY DZIENNIK

Polska Szkoła Doształcająca imienia świętego Maksymiliana Marii Kolbego w Hewitt, w stanie New Jersey, rozpoczęła swój pierwszy rok szkolny w sobotę, 11 września 2021 roku. Do szkoły rodzice zapisali 55 uczniów, co jest imponującą liczbą.

Najpierw uczniowie, rodzice i nauczyciele wzięli udział w uroczystej mszy świętej w kościele Our Lady Queen of Peace, którą odprawił ksiądz proboszcz Kamil Stachowiak. Potem wszyscy udali się na akademię inaugurującą nowy rok szkolny.

W 2009 roku przy parafii Our Lady Queen of Peace w Hewitt została utworzona Polska Misja Katolicka. Od początku wspiera Polaków, nie tylko duchowo.

Ksiądz Kamil Stachowiak i dyrektor Natalia Juszczak przecięli biało-czerwoną wstęgę
i otworzyli główne drzwi prowadzące do budynku, dokonując w ten sposób symbolicznego otwarcia polskiej szkoły

Polskie rodziny od kilku lat przemieszczają się z Passaic, Garfield i innych miast na północ stanu New Jersey, stąd też zaistniała potrzeba otworzenia tam polskiej szkoły. Dzięki wsparciu proboszcza, na jej potrzeby udostępniony został  duży budynek przy parafii. Działała tutaj parafialna amerykańska szkoła katolicka, ale została zamknięta w 2011 roku ze względu na brak uczniów. Warunki do nauczania są świetne. W budynku jest wiele klas dobrze wyposażonych, należycie przygotowanych do prowadzenia różnorakich zajęć z uczniami. Jest też sala gimnastyczna i scena, gdzie można organizować różne uroczystości.

Właśnie w tej sali gimnastycznej zorganizowana została akademia inaugurująca działalność szkoły.

Ksiądz Kamil Stachowiak: nasza szkoła ma uczyć bycia Polakiem!

Na scenie jako pierwsza pojawiła się nauczycielka Agata Fleszar, która poprowadziła uroczystość.

– W imieniu dyrekcji oraz grona pedagogicznego Sobotniej Polskiej Szkoły Dokształcającej im. św. Maksymiliana Marii Kolbego w Hewitt serdecznie witam drogich gości, rodziców i was, drodzy uczniowie – powiedziała. – Niechaj słowa poety Adama Mickiewicza wprowadzą nas w podniosły nastrój dzisiejszego dnia, dnia bardzo uroczystego, będącego początkiem nowego roku szkolnego 2021/2022:

Młodości! ty nad poziomy wylatuj,

 a okiem słońca ludzkości całe ogromy

 przeniknij z końca do końca (…)

Razem, młodzi przyjaciele!

W szczęściu wszystkiego są wszystkich cele;

Jednością silni, rozumni szałem,

Razem, młodzi przyjaciele!…

Heidi Sudacki wita się z polską szkołą Foto: Agnieszka Sudacki

Potem pani Agata Fleszar poprosiła wszystkich o powstanie, a troje uczniów wniosło polską flagę. Po chwili uczestnicy uroczystości zaśpiewali polski hymn. Kiedy zapadła cisza, na scenie pojawił się ksiądz Kamil Stachowiak i wygłosił krótkie, płomienne przemówienie.

– Moi drodzy, dzisiejszego pięknego wrześniowego poranka z wielką radością przychodzimy w mury nowo otwartej Polskiej Szkoły Doształcającej imienia świętego Maksymiliana Marii Kolbego w Hewitt – powiedział. – Wiele lat czekaliśmy na tę uroczystość. Wiele modlitw było ofiarowanych, aby nasza Polska Misja Katolicka się rozwijała. Dzisiaj można powiedzieć, że koroną wieńczącą dzieło jest właśnie inauguracja nowego roku szkolnego, a zarazem katechetycznego. Nasza szkoła ma nie tylko uczyć pisać i czytać po polsku, ale ma także uczyć bycia Polakiem. Ma uczyć prawdziwej polskiej kultury, wartości i obyczajów. To właśnie te wartości i obyczaje decydują o tym, kim naprawdę jesteśmy. W roku 1856 Karol Baliński w jednym ze swoich wierszy napisał słowa, które chyba każdy z nas doskonale zna:

„Tylko pod tym krzyżem, tylko pod tym znakiem

Polska będzie Polską, a Polak Polakiem“.

Przychodzimy dzisiaj właśnie pod tym znakiem krzyża i pod symbolem biało-czerwonej flagi, aby rozpocząć naukę. Dlatego bardzo serdecznie witam wszystkich rodziców, dyrekcję szkoły, ale przede wszystkim was, drodzy uczniowie. Na początku nowego roku szkolnego życzę wam z głębi serca, abyście ten czas, który jest przed wami, dobrze wykorzystali. Abyście zaczerpnęli z tego pięknego skarbca polskości to, co najcenniejsze. Dyrekcja i nauczyciele będą się starać, aby tę wiedzę i wartości przekazać uczniom. Życzę wam wszystkiego, co najlepsze. Życzę wam otwartości na Ducha Świętego i bożego błogosławieństwa. Szczęść Boże wam wszystkim!

Natalia Juszczak: dzieci są dla nas najważniejsze!

Następnie na scenie pojawiła się dyrektorka szkoły Natalia Juszczak.

– Witam wszystkich bardzo serdecznie. W pierwszej kolejności chciałam przywitać naszych uczniów. Bardzo się cieszymy, że tutaj jesteście – podkreśliła. – Witam również wszystkich rodziców oraz przyjaciół naszej szkoły. Dziekuję wszystkim za wsparcie i wszelką pomoc. Księdzu Kamilowi dziękuję za zaufanie, a wszystkim paniom nauczycielkom za miłą współpracę, która – mam nadzieję – będzie się rozwijała i dzięki niej nasza szkoła będzie na coraz lepszym poziomie. Zapraszam teraz wszystkie panie nauczycielki. Proszę o przedstawienie siebie i swoich klas.

Nauczycielki przedstawiły się rodzicom i uczniom. Na zdjęciu od lewej: Justyna Wawrzycki, Agata Fleszar, Maria Sołtys, Natalia Juszczak i Ewa Gorecki

Do pani dyrektor dołączyły: Justyna Wawrzycki –  wychowawczyni przedszkolaków, 3-4-latków; Agata Fleszar – nauczycielka klasy 0; klasę 1 będzie prowadzić Milena Bosak, ale z uwagi na jej nieobecność zastąpiła ją Maria Sołtys; Ewa Gorecki uczyć będzie w połączonych klasach od 5 do 8; Natalia Juszczak będzie uczyć w połączonych klasach 2 i 3. Nauczycielki wyczytały nazwiska uczniów klas, które będą prowadzić.

– Nasza szkoła powstała z myślą o dzieciach. Wy, kochane dzieci, będziecie dla nas zawsze najważniejsze – podkreśliła Natalia Juszczak. – Zrobimy wszsytko, abyście się czuły tutaj dobrze, aby zawsze było tutaj ciekawie i abyście w sobotę przychodziły do polskiej szkoły z uśmiechem na twarzy. A was, drodzy rodzice, zapewniamy, że w naszej szkole dzieci będą miały zapewnioną nie tylko naukę, ale również bezpieczeństwo i dobrą opiekę.

Pani dyrektor poinformowała, że w pierwszą niedzielę października szkoła weźmie udział w Paradzie Pułaskiego na 5 Alei na Manhattanie, a w sobotę, 25 września, odbędzie się zabawa szkolna.

Uczniowie prezentują program artystyczny. Na zdjęciu od lewej: nauczycielka Agata Fleszar, Natalia Rataj, Michael Rataj, Gabriel Rataj, Karol Siek, Matthew Żak, Sylvia Krampaski, Patrick Oszkandy i Lilian Oszkandy

Uwierz nam, Polsko!

Po wystąpieniu pani dyrektor, nauczycielki opuściły scenę i pojawiło się na niej ośmioro uczniów. Recytowali wiersze specjalnie przygotowane na ten dzień. Jako pierwsza wygłosiła swój wiersz Natalia Rataj:

Dziś nowa szkoła wita nas

Zaprasza wszystkich do swoich klas.

W każdą sobotę otworzy drzwi

Będziemy się uczyć w niej ja i ty.

Polskie sylaby, słowa, zdania,

tu nauczymy się czytania.

Tu poćwiczymy poprawne pisanie,

a pomogą nam w tym nasze panie.

Następnie po kolei wygłaszali swoje wiersze uczniowie: Michael Rataj, Gabriel Rataj, Karol Siek, Matthew Żak, Sylvia Krampaski i Patrick Oszkandy. Jako ostatnia wystąpiła Lilian Oszkandy, która wyrecytowała:

I nowa bije już godzina,

Nowy rok szkolny się zaczyna,

Już czeka szkoła i koledzy,

a w polskich książkach – zasób nowej wiedzy.

Kiedy skończyła, zadzwonił wesoło szkolny dzwonek. I wtedy wszyscy uczniowie razem zawołali:

Witaj nam, witaj, nowa polska szkoło!

Na zakończenie akademii Michał Jamrozik zaśpiewał patriotyczną piosenkę „Uwierz Polsko“, do której słowa i muzyką napisała Monika Brewczak. Oto jej fragment:

Moja Ojczyzna, moja Polska,

Moja Ojczyzna to mój dom,

Którego strzeże ojciec, matka

i wiara od lat.

Moja Ojczyzna to historia,

Pamięć o poległych za nasz kraj,

Pamięć o tysiącach bohaterów,

Niezłomnych jak stal!

Refren: Uwierz Polsko!

Naszej wiary nie zabraknie nam.

Żaden wróg

nie zwycięży Boga w nas!

Z Bogiem zawsze

pokonamy każde zło.

Dopomóż Boże nam,

dopomóż nam (…)

Wiele osób, zwłaszcza rodziców, słuchając śpiewu utalentowanego chłopca ocierało łzy ze wzruszenia.

Michał Jamrozek śpiewa patriotyczną pieśń „Uwierz Polsko“

Po akademii uczniowie wraz z rodzicami udali się do klas, gdzie spotkali się z nauczycielami i rozmawiali o różnych sprawach, między innymi o procesie nauczania.

– Będziemy się starali pracować tak, aby dzieci czuły się w szkole jak najlepiej. Jeśli będzie współpraca i wzajemne zrozumienie, to na pewno wszystko będzie się dobrze układać. Na pewno tak będzie, bo już widać, że tworzymy jedną rodzinę – powiedziała Maria Sołtys do uczniów klasy 1 i ich rodziców.

Maria Sołtys (z prawwej) rozmawia z uczniami klasy 1 i ich rodzicami

Zajęcia w szkole rozpoczną się w sobotę, 18 września.

***

Polska Szkoła Dokształcająca

im. św. Maksymiliana Marii Kolbego

Parafia Our Lady Queen of Peace 

1911 Union Valley Road

Hewitt, NJ 07421-3056

e-mail: [email protected]

tel. 201-625-3753; 973-728-8162