Instytut Piłsudskiego odwiedzili kolędnicy

56

Świąteczny opłatek w Instytucie Piłsudskiego w Nowym Jorku to wieloletnia tradycja. Na tegorocznym gości spotkała wesoła niespodzianka.

Kilkadziesiąt osób dzielących się opłatkiem, stół zastawiony polskimi przysmakami i wspólne kolędowanie to tradycyjne elementy, które i tym razem stworzyły świąteczny, rodzinny nastrój w Instytucie. Spokojną atmosferą spotkania nagle przerwał okrzyk, za którym rozległo się śpiewanie:

„Wpuśćcie nas do izby, wpuśćcie nas do izby.
Pięknie zaśpiewamy. Nie zrobimy ciżby.
Idą przebierańcy. Będą śpiewać tańczyć.
Hej, kolęda, kolęda”.

Do sali weszli kolędnicy, którzy wystawili tradycyjne bożonarodzeniowe jasełka.

Przedstawienie wyreżyserowała dobrze znana z zaangażowania w sprawy Polonii Jolanta Szczepkowska, na co dzień asystentka prezes Instytutu dr Magdy Kapuścińskiej. Reżyser wystąpiła też w roli Józefa. Oprócz niej zobaczyliśmy pracowników Instytutu (Agnieszka Petla jako Maryja), silną grupę wolontariuszy (Śmierć – Agnieszka Rybak, Anioł – Patrycja Roman, Herod – Ian Brissey, Diabełek – Ola Korga) oraz stypendystę z Polski (Tomasz Pudłocki – Diabeł). Jako Gospodyni wystąpiła dr Magda Kapuścińska.

Następnie odbył się koncert kolęd sopranistki Małgorzaty Kellis. Jej urzekający głos zachęcił do śpiewania zebranych gości. Dzięki przygotowanym śpiewnikom, polskiemu kolędowaniu mogli oddać się także nieliczni anglojęzyczni goście.
Gwiazdkowe spotkanie w siedzibie Instytutu Piłsudskiego odbyło się w sobotę, 8 grudnia.

Autor: AT