Instytut Piłsudskiego przygotowuje się do zmiany siedziby

111

Od kwietnia przyszłego roku Instytut Józefa Piłsudskiego w Ameryce będzie miał swoją siedzibę na Greenpoincie. Aktualnie gromadzone są środki finansowe potrzebne do przeprowadzenia kosztownej przeprowadzki, a także na dalszą działalność organizacji.

W środę wieczorem w restauracji Amber Steak House na Greenpoincie odbyło się specjalne spotkanie władz i pracowników Instytutu Piłsudskiego ze sponsorami i sympatykami tej organizacji. W jego trakcie został zaprezentowany specjalny film, wyreżyserowany i nakręcony przez Tomasza Magierskiego, opowiadający o historii instytutu, jego działalności oraz przechowywanych zbiorach.

Pojawiły się także krótkie filmiki zachęcające do wspierania tej instytucji. Wzięły w nich udział znane osoby – gwiazdy kina i estrady, które już zdecydowały się wspomóc tę organizację. W „Kampanię na rzecz Przyszłości Instytutu Piłsudskiego” włączyli się m.in.: Małgorzata Potocka, Grażyna Auguścik, Dagmara Domińczyk, a nawet znany amerykański aktor Patrick Wilson. Głównym celem środowego spotkania było zachęcenie wszystkich do udzielania wsparcia finansowego dla tej bardzo ważnej dla wszystkich Polaków organizacji. Osoby na nim obecne mogły także złożyć donacje oraz wstąpić w szeregi członkowskie Instytutu Piłsudskiego.

Wśród gości pojawili się m.in. przedstawiciele Polsko-Słowiańskiej Federalnej Unii Kredytowej: Bogdan Chmielewski, dyrektor wykonawczy oraz Krzysztof Matyszczyk, przewodniczący Rady Dyrektorów tej instytucji finansowej, która użyczyła – na zasadzie wynajmu – swoje pomieszczenia na nową siedzibę Instytutu Piłsudskiego. Uroczyste podpisanie dokumentów w tej sprawie – jak nam zdradził Bogdan Chmielewski – będzie miało miejsce w przyszłą środę w głównej siedzibie Unii na Greenpoincie. Od kwietnia przyszłego roku Instytut Józefa Piłsudskiego będzie się mieścił w polskiej dzielnicy, w budynku znajdującym się przy 138 Greenpoint Avenue.

Współpraca, jaka wywiązała się pomiędzy Instytutem Piłsudskiego, a naszą Unią, cieszy władze obu organizacji.

„To dla nas bardzo ważne, że Polsko-Słowiańska Federalna Unia Kredytowa z taką życzliwością i przyjaźnią podeszła do naszej sprawy. Dzięki temu mamy dobre warunki do dalszej działalności” – stwierdziła Magdalena Kapuścińska, prezes Instytutu Piłsudskiego. Radości z tego faktu nie krył także Bogdan Chmielewski, dyrektor wykonawczy P-SFUK.

„To na pewno jest prestiż dla obu instytucji, zarówno dla Unii, jak i Instytutu Piłsudskiego, ale przede wszystkim to prestiż dla całej Polonii, bowiem pojawienie się instytutu na Greenpoincie na pewno jest krokiem do utrzymania polskości w tej dzielnicy” – podkreślił Chmielewski.

W trakcie środowego spotkania wśród jego uczestników została także przeprowadzona loteria z atrakcyjnymi nagrodami związanymi z Instytutem Piłsudskiego. Wieczór zakończył specjalny poczęstunek przygotowany przez restaurację Amber Steak House.

Więcej na temat Instytutu Piłsudskiego w jednym z kolejnych wydań „Nowego Dziennika”

Autor: WueM