Instytut Piłsudskiego szuka nowej siedziby

41

Budynek przy 180 Second Avenue na Manhattanie, w którym od 20 lat siedzibę ma Instytut Józefa Piłsudskiego w Ameryce, został w październiku wystawiony na sprzedaż przez właściciela – Polski Związek Narodowy. Instytut ma umowę na wynajem do kwietnia 2015 r., ale już przygotowuje się do poszukiwań nowego lokalu.

„Ponad miesiąc temu dowiedzieliśmy się, że budynek, w którym Instytut ma swoją siedzibę od dwudziestu lat, jest przeznaczony na sprzedaż. Jesteśmy wdzięczni PNA za wynajmowanie nam lokalu przez tak długi czas po niskim koszcie. Niestety, teraz czeka nas znalezienie nowego lokalu i przeprowadzka” – czytamy w comiesięcznym biuletynie wydawanym przez Instytut Piłsudskiego.

Aby pomieścić cenne zbiory i archiwa, będące w posiadaniu tej instytucji, Instytut potrzebuje miejsca o powierzchni około 2500 stóp kwadratowych. Nowej siedziby władze Instytutu szukają w obrębie Nowego Jorku, w miejscu łatwo dostępnym za pomocą komunikacji miejskiej, i „prestiżowym”.

Kontrakt o wynajem pozwala Instytutowi pozostać w kamienicy przy 180 Second Avenue do kwietnia 2015 r., czyli jeszcze ponad rok, ale władze tej instytucji zamierzają już po Nowym Roku skupić się na poszukiwaniach nowego lokalu.

„Bierzemy pod uwagę zarówno wynajęcie jak i kupno lokalu. Zwracamy się z prośbą do każdego, kto docenia znaczenie Instytutu dla Polaków w Stanach Zjednoczonych, w Polsce i na świecie, o pomoc w znalezieniu odpowiedniej siedziby w rejonie Nowego Jorku oraz wsparcie finansowe z tym związane” – czytamy w biuletynie, gdzie przedstawiciele Instytutu zapewniają również, że są dobrej myśli, że Instytut pozostanie w Nowym Jorku i będzie dalej odgrywał ważną rolę w promocji historii i kultury oraz kształtowaniu wizerunku Polski.

Polski Związek Narodowy (PNA), który ma swą siedzibę w Chicago, w październiku wystawił na rynek budynek, w którym mieści się Instytut Piłsudskiego. Wcześniej na rynek trafił inny budynek będący w posiadaniu PNA, przy 155 Noble Street na Greenpoincie. Jak poinformował nas wówczas dyrektor finansowy PNA James Gura, organizacja zdecydowała się na sprzedaż nowojorskich nieruchomości, bo „profil PNA nie obejmuje zarządzania budynkami”, a organizacja chce „zmaksymalizować inwestycje i ulokować aktywa w innych inwestycjach”. Cena za jaką wystawiono na rynek kamienicę przy 180 Second Avenue na Manhattanie to 7,6 milionów dolarów.

Instytut Piłsudskiego powstał w 1943 roku „z potrzeby krzewienia myśli politycznej patrona, w proteście przeciwko polityce mocarstw i rządu polskiego w Londynie, od zarania nosił znamię misji i gromadził wokół siebie aktywny zespół ludzi”. Jest depozytariuszem największych archiwów polskich na terenie Stanów Zjednoczonych, jego księgozbiór liczy ponad 20 000 pozycji, zawiera m.in. rzadkie książki wydane na emigracji. Wśród zbiorów Instytutu znajduje się m.in. ponad 20 000 zdjęć związanych z ważnymi wydarzeniami i postaciami z dziejów Polski, a także medale, odznaczenia, pamiątki historyczne i galeria obrazów.

Autor: AS