Intrygująca wystawa fotografii

131

„Fotografie z różnych lat” – to tytuł wystawy Grzegorza Worwy w NorthSide Senior Center na Williamsburgu, dzielnicy Brooklynu. Autora powitała i przedstawiła pracująca w tym Centrum Monika Dybka.

Najpierw Grzegorz Worwa zaprezentował na dużym ekranie slajdy, na których pokazał swoją pracę fotografa i jej efekty. Potem opowiedział o samej wystawie. A jest co oglądać, gdyż sfotografował znane postaci, m.in. Irenę Jarocką, Stana Borysa, Beatę Tyszkiewicz i wybitnego poetę Adama Zagajewskiego, zmarłego w ubiegłym roku. Pokazał też dzieci i dorosłych, których spotykał na nowojorskich ulicach.

Grzegorz Worwa jest znanym działaczem polonijnym. Publikuje też swoje teksty w mediach polonijnych. Pod koniec lat 90. ubiegłego i na początku XX wieku, był związany z Naszym Radiem w Fort Lee, NJ, gdzie realizował głównie nocne programy na żywo, rozmawiając ze słuchaczami. Był założycielem i redaktorem naczelnym magazynu społeczno-kulturalnego „Aura”. Napisał wiele tekstów, które ukazały się w gazetach polonijnych m.in.: w „Gwieździe Polarnej”, „Nowym Dzienniku” i „Kurierze Plus”. Do tekstów zawsze dołącza swoje zdjęcia. Jego zdjęcia pojawiały się także na stronie Konsulatu Generalnego RP w Nowym Jorku. Określa siebie jako „wolny strzelec” dziennikarstwa.

Grzegorz Worwa na tle swoich zdjęć

Kiedyś śpiewał w chórze Paderewski Festival Singers, który występował nawet w Carnegie Hall i w katedrze św. Patryka na Manhattanie. A śpiewał, bo – jak mówi – śpiewać lubi. Od zawsze.

Tym razem jednak trochę zaskoczył indywidualną wystawą swoich „Fotografii z różnych lat”, bo taki tytuł ma ekspozycja zaprezentowana 17 czerwca w NorthSide Senior Center. Zaskoczył wystawą, bo nie faktem fotografowania. Przed laty nazywany był „człowiekiem z aparatem“, bo miał zawsze ze sobą aparat fotograficzny. Jak twierdzi, kocha fotografować od dziecka.

„W latach dziecięcych najbardziej lubiłem fotografować kominy i drzewa – opowiadał. – W wieku młodzieńczym zajmowało mnie fotografowanie przyrody i ludzi, których poznawałem w różnych okolicznościach. Czasem są to przypadkowe spotkania, a czasem wynikają z mojej aktywności społecznej czy też zawodowej. Od wielu lat znajomi, którzy znają moje zdjęcia, nie mogli się doczekać, kiedy pokażę je na wystawie. Dziesięć lat temu po raz pierwszy zaprezentowałem trzy moje zdjęcia podczas zbiorowej wystawy ‘Adam Styka Art Exhibit & Sale’ w Doylestown w stanie Pensylwania – w Narodowym Sanktuarium Matki Boskiej Częstochowskiej. Otrzymałem tam wyróżnienie. Cieszę się, że obecna wystawa, na którą składa się blisko 30 moich prac, została ciepło przyjęta” – podkreślił Grzegorz Worwa.

Zdjęcie piosenkarki Ireny Jarockiej znalazło się
wśród zdjęć innych znanych polskich artystów

Uczestnicy spotkania pytali go o szczegóły: gdzie, co, w jakich warunkach i jak fotografował? Otrzymał wiele gratulacji, więc nie ukrywał, że prezentacja wystawy przyniosła mu satysfakcję.

Wystawę „Fotografie z różnych lat” można oglądać w NorthSide Senior Center, 179 N 6th Street Brooklyn, NY do końca czerwca.

JMS

ZDJĘCIA: ZOSIA ŻELESKA-BOBROWSKI