Jak wziąć udział w loterii mieszkaniowej?

148

W mieście Nowy Jork organizowane są loterie na mieszkania przeznaczone dla lokatorów o określonych zarobkach. Są to mieszkania o przystępnych cenach, dlatego na każde z nich jest średnio około 50 chętnych.

Zapotrzebowanie na mieszkania o przystępnych cenach jest ogromne w Wielkim Jabłku. Około 31 procent rodzin, wynajmujących mieszkania w mieście Nowy Jork, uważanych jest za “mocno obciążonych wydatkami związanymi z wynajęciem mieszkania”, bo wydają co najmniej połowę swego dochodu na czynsz, wynika z analizy dokonanej przez Furman Center for Real Estate and Urban Policy. 24 procent lokatorów jest “średnio obciążonych” tymi wydatkami, bo wydają 30 do 50 procent dochodów na czynsz.

W loterii mieszkaniowej wziąć mogą osoby i rodziny, będące rezydentami miasta, których zarobki plasują się w różnych przedziałach. Osoba samotna, której zarobki znajdują się w przedziale od 19 866 do 24 080 dol. rocznie kwalifikuje się do wynajęcia kawalerki za 546 dol. miesięcznie w takim budynku, jak np. luksusowy Lyric na Upper West Side, zbudowany w 2000 r. Wśród 285 mieszkań w tej kamienicy, 20 procent przeznaczonych jest na dla lokatorów o niższych zarobkach.

Oto, co warto wiedzieć o loteriach mieszkaniowych:
1. Zarejestruj się na internecie
Na stronie internetowej NYC Housing Connect można znaleźć wszystkie otwarte loterie mieszkaniowe organizowane przez Department of Housing Preservation and Development (HPD) albo Housing Development Corporation. Po zapisaniu się na tej stronie (co wymaga stworzenia tam swojego konta) emailowo dostaje się potem powiadomienia o nowych loteriach.

2. Przygotuj się dobrze do złożenia dokumentów.
Na stronie NYC Housing Connect, w sekcji “What to Expect” i “After You Apply” znajdują się informacje dotyczące tego jakie dokumenty należy zgromadzić, by wziąć udział w loterii i jak wypełnić podanie. Dokumenty te trzeba przedstawić, gdy się zostanie wylosowanym i zaproszonym na rozmowę kwalifikacyjną.
Warto mieć na uwadze to, że jeżeli zarobki osoby ubiegającej się o mieszkanie przez loterię są niższe lub wyższe niż przewidują zasady danej loterii, to podanie nie będzie rozpatrywane. Jak już się zostanie wybranym i zakwalifikowanym, i otrzyma się mieszkanie, to późniejsza zmiana w zarobkach nie będzie miała znaczenia.

3. Składaj jedno podanie na daną loterię.
Jeżeli więcej niż jeden członek rodziny składa podanie na tę samą loterię, to dyskwalifikuje to całą rodzinę w danej loterii.

4. W różnych loteriach obowiązują różne zasady, co do wysokości dochodów.
Przykładowo w loterii mieszkaniowej na mieszkania w budynku przy 404-414 W. 155th Street na Harlemie mieszkania dwupokojowe rozdawane są za 460 dol. miesięcznie tym, którzy zarabiają między 17 829 a 20 600 dol. rocznie, oraz za 1379 dol. miesięcznie dla lokatorów zarabiających 49 338-55 000 dol.
W budynku na Crown Heights przy 950 St. Johns Place, mieszkanie dwusypialniowe rodzina może dostać za 956 dol. miesięcznie, gdy jej zarobki plasują się w przedziale od 32 778 do 51 540 dol.

5. Zwycięzcy w loterii wybierani są losowo z grupy osób kwalifikujących się.
Deweloperzy budynków są odpowiedzialni za losowanie z puli zakwalifikowanych osób, przeprowadzanie rozmów kwalifikacyjnych i sprawdzanie dokumentów oraz tego, czy biorący udział w loterii jest mieszkańcem Nowego Jorku.
“Każdy deweloper ma własne kryteria, które różnią się od kryteriów innych deweloperów – mówi przedstawiciel Association for Neighborhood and Housing Development. – Deweloper musi jednak stosować takie same zasady dla wszystkich”.

6. Odnotowane problemy w poprzednim miejscu zamieszkania mogą stać się przeszkodą w loterii mieszkaniowej.
Jak wynika z zasad HPD, deweloper nie może automatycznie skreślić z listy potencjalnych lokatorów osoby, która została umieszczona na tzw. “czarnej liście” w poprzednim miejscu zamieszkania. Jednak problem ten może stać się przeszkodą w loterii, jeżeli osoba składająca podanie na loterię mieszkaniową nie jest w stanie udowodnić, że została umieszczona na czarnej liście nie z własnej winy.

7. Grupy walczące o prawa lokatorów i większy dostęp do przystępnych cenowo mieszkań naciskają na burmistrza-elekta Billa de Blasio o większą liczbę takich mieszkań.
“Miasto rozdaje ogromne pieniądze w postaci ulg podatkowych i ulg przy nabyciu gruntu. Zmienia zasady zagospodarowania przestrzennego, tak aby deweloperzy mogli budować wyżej i więcej. Tyle samo, ile prywatny deweloper otrzymuje, powinien oddać społeczności. Jednak nie zawsze w tej kwestii jest balans” – zauważają działacze z Association for Neighborhood and Housing Development, którzy walczą o większą liczbę mieszkań na kieszeń mniej zamożnych.

Autor: AS