Jan Paweł II jest z nami

253
Proboszcz o. Michał Czyżewski, OSPPE, trzyma relikwie Jana Pawła II. Obok stoją parafianki Dolores Palczewski (z lewej) i jej siostra Christine FOTO: ARCH. o. M. CZYŻEWSKI

W maju 2015 roku przyjechałem do Buffalo w stanie Nowy Jork, gdzie zostałem mianowany administratorem kościoła Bożego Ciała. Jednym z pierwszych kapłanów, których spotkałem i odwiedziłem, był ksiądz Czesław Krysa, proboszcz kościoła św. Kazimierza.

Kiedy ksiądz Krysa oprowadził mnie po kościele, znajdującym się w okolicy Kaisertown, entuzjastycznie opowiadał o kardynale Karolu Wojtyle z Krakowa, który był gościem w tejże parafii i tam też nocował na plebanii podczas wizyty w Buffalo. Kardynał, który później został świętym papieżem Janem Pawłem II, odprawił mszę w kościele św. Kazimierza w sierpniu 1976 roku. Jako młody człowiek ks. Krysa uczestniczył w Eucharystii odprawianej przez przyszłego papieża, podczas której pobłogosławił on ikonę Czarnej Madonny. Dzisiaj ks. Czesław wierzy, że ma szczęście odprawiać mszę świętą przy tym samym ołtarzu, przy którym modlił się św. Jan Paweł II.
Gdy piszę o historii księdza Krysy, myślę że i ja jestem w podobnej sytuacji. Kościół św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Buffalo, gdzie posługują paulini, jest także naznaczony obecnością św. Jana Pawła II. Pamiętam, jak pierwszy raz spotkałem papieża Jana Pawła II na Jasnej Górze w Częstochowie, gdy byłem seminarzystą. Pozostało mi pamiątkowe zdjęcie i wspomnienia. Paulini są kustoszami i opiekunami Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej. Św. papież Jan Paweł II zawsze zabiegał, aby będąc w Polsce podczas swoich pielgrzymek, móc pomodlić się przed cudowną ikoną.
Jestem wdzięczny Bogu za to, że ja również mogę doświadczyć radości z obecności tego świętego, kiedy odprawiam mszę świętą jako proboszcz kościoła św. Stanisława Biskupa i Męczennika, w którym znajdują się relikwie papieża Polaka i który niedawno został ogłoszony sanktuarium diecezjalnym. Jest to wielkie wyróżnienie dla parafii, która została założona 8 czerwca 1873 roku przez księdza Jana Pitassa i nosi nazwę„Matki Wszystkich Kościołów.

Spotkanie z Ojcem Świętym pamięta także Christine Palczewski, parafianka z kościoła św. Stanisława, która podkreśla, że „papież Jan Paweł II był orędownikiem praw człowieka. Rozumiał rolę i znaczenie młodzieży w Kościele. W trosce o młodzież rozpoczął Światowe Dni Młodzieży”. „W maju 1979 roku – wspomina Christine Palczewski – ja i moja siostra Dolores byłyśmy gośćmi sióstr felicjanek w Domu Generalnym w Rzymie. Cóż za niezwykłe doświadczenie przeżyłyśmy zwiedzając Watykan, Kaplicę Sykstyńską, katakumby, Koloseum, liczne kościoły, Florencję, Mediolan, Neapol, Capri i Asyż. Wzięłyśmy też udział w dwóch papieskich audiencjach – jednej w Sali Audiencyjnej Pawła VI, a drugiej na placu Świętego Piotra. Byłyśmy zaszczycone, gdy papież Jan Paweł II wyciągnął rękę i udzielił błogosławieństwa każdemu z nas. Z podziwem patrzyłyśmy, jak błogosławi dzieci i wyciąga rękę do chorych. Jego słowa błogosławieństwa i pokoju brzmią w naszych sercach do dziś”.
Christine pamięta również wydarzenie z 27 maja 1979 roku. Podczas święceń biskupich Matthew H. Clarka w Bazylice św. Piotra w Rzymie przyjęły komunię z rąk papieża Jana Pawła II. „To było błogosławieństwo dla nas – uważa pani Christine. – Pomyśleć, że otrzymałyśmy komunię z rąk świętego! Święty Jan Paweł II żył zgodnie z mottem ‘Nie lękajcie się’ i to przesłanie mamy w naszych sercach”.