Język polski to nasze dobro

84
Dyrektorka szkoły Iwona Stępniewski powitała zebranych i ogłosiła oficjalnie rozpoczęcie nowego roku szkolnego w Clark FOTO: ANNA PELESZ

W miniony weekend polskie szkoły dokształcające w Stanach Zjednoczonych rozpoczęły nowy rok szkolny. Oznacza to nieunikniony koniec wakacji. Z tej okazji zorganizowano uroczyste akademie, w których uczestniczyli nauczyciele, uczniowie i ich rodzice. Tak też było w Polskiej Szkole Dokształcającej Polskiej Fundacji Kulturalnej w Clark w stanie New Jersey.

W piątek, 13 września, o godz. 6 wieczorem uczniowie starszych klas (od piątej do jedenastej, maturalnej), rodzice i nauczyciele spotkali się przed głównym wejściem do Polskiej Fundacji Kulturalnej, gdzie powitała ich dyrektorka szkoły Iwona Stępniewski. Po oficjalnym ogłoszeniu rozpoczęcia nowego roku szkolnego zwróciła się do zebranych o uczczenie minutą ciszy – jako że 1 września minęła 80. rocznica napaści Niemiec na Polskę i wybuchu II wojny światowej – „bohaterów tej wojny oraz wszystkich tych, którzy w jej wyniku stracili życie”.

Nauczycielki Aneta Prejsnar (z lewej) – wychowawczyni klasy 7b, oraz Emilia Denert – wychowawczyni klasy 7a, czekają na swoich uczniów
ZDJĘCIA: JANUSZ M. SZLECHTA/ NOWY DZIENNIK

Potem wszyscy udali się do głównej auli, a tam każdy uczeń zgłaszał się do stolika, gdzie zasiadali: Tomasz Szybowski – prezes Polskiej Fundacji Kulturalnej, i Małgorzata Stępień – wiceprezes fundacji, którzy informowali, w której klasie jest dany uczeń, kto jest jego wychowawczynią oraz gdzie ma zająć miejsce.

Ksiądz Józef Kubiak z parafii St. John Vianney w Colonii, NJ, odprawił mszę w intencji nauczycieli, uczniów i ich rodziców

Po zakończeniu formalności w auli – przy ołtarzu przygotowanym na scenie – mszę świętą odprawił ksiądz Józef Kubiak z parafii St. John Vianney w Colonii, NJ. Dedykowana była ona uczniom, ich rodzicom i nauczycielom. Księdza wspierało trzech ministrantów oraz chór szkolny, prowadzony przez nauczycielkę Marzenę Szawińską.

Dzieci i nauczyciele w głównej auli Polskiej Fundacji Kulturalnej w Clark

„Moi kochani, Bóg jest dobry jak chleb, więc sięgajcie po niego – mówił ksiądz Kubiak do uczniów. – Pan Bóg daje wam szansę, abyście w tej szkole mogli nauczyć się języka polskiego i poznać polską kulturę – kulturę waszych rodziców i dziadków. Nie odrzucajcie jej. Uczcie się języka polskiego, bo to jest dobro, które – kiedyś to docenicie – jest dla was bardzo ważne i cenne” – podkreślił.

Po mszy pani dyrektor Iwona Stępniewski podziękowała księdzu za odprawienie mszy i duchowe wsparcie zebranych, a jedna z uczennic wręczyła mu piękny bukiet kwiatów. Pani dyrektor zachęcała do dzielenia się wakacyjnymi wspomnieniami. Poinformowała, że w związku z 80. rocznicą napaści Niemiec na Polskę i wybuchu II wojny światowej temat ten będzie się pojawiał podczas zajęć szkolnych. Będzie też mowa o tym, jak bardzo Polska ucierpiała w wyniku niemieckiej i sowieckiej agresji. „Traktujcie szkołę polską poważnie. Jest to dla was szansa na to, abyście nauczyli się języka polskiego, abyście mówili w domu z rodziną po polsku – zachęcała uczniów pani dyrektor. – Pamiętajcie, że język polski to nasz skarb narodowy i musimy go chronić” – podkreśliła.

Po mszy czekała na wszystkich gorąca pizza. A kiedy wszyscy się najedli, uczniowie wraz z nauczycielami udali się do sal lekcyjnych na pierwsze po wakacjach zajęcia.

Po oficjalnych uroczystościach był czas na dobrą pizzę i rozmowy o minionych już wakacjach

„Mamy bardzo proste zadanie i założenia dla naszej szkoły: mówię, piszę i czytam w języku polskim. Staramy się w dzieciach zaszczepić miłość do języka polskiego, bo to będzie potem dobrze procentowało w ich życiu. A czynić to będziemy przez różnorodną działalność: edukacyjną, dydaktyczną czy wystawy. Planujemy również uruchomić dla dzieci warsztaty dziennikarskie, bo chcemy opierać naukę na żywym słowie, na lekturze czasopism polonijnych, w tym także ‚Nowego Dziennika'” – powiedział naszej gazecie Tomasz Szybowski, prezes Polskiej Fundacji Kulturalnej w Clark.

Rozpoczęcie roku szkolnego w Clark odbyło się w dwóch turach (w piątek i sobotę) – uczniowie klas młodszych przyszli z rodzicami w sobotę, 14 września FOTO: ANNA PELESZ

W sobotę, 14 września, odbyło się uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego dla uczniów klas młodszych: 3- i 4-latków, uczniów zerówki oraz klas od 1 do 4.