Jubileusz szkoły im. św. Władysława w Hempstead

0
9

Obchody 60-lecia szkoły im. św. Władysława w Hempstead miały wyjątkową oprawę. Niespotykane dotąd atrakcje i dodatki, oryginalnie udekorowana sala Polskiego Klubu Narodowego w Hempstead, siedziba jubilatki, były wynikiem starań i pracy nowej prezes szkoły Barbary Karolak, która wraz z księdzem Piotrem Wąskiem, grupą nauczycieli i rodziców dołożyła wszelkich starań, aby uroczystość była niepowtarzalna. Jej podniosły charakter podkreśliło wniesienie sztandarów Polski i USA oraz odśpiewanie hymnów narodowych przez przedstawicieli chóru Ogińskiego – najstarszego chóru męskiego na Wschodnim Wybrzeżu.

Gości powitał, współorganizator imprezy, ks. Piotr Wąsek – wieloletni, zasłużony duchowy opiekun szkoły. Honorowymi gośćmi uroczystości byli: ksiądz Piotr Rożek z parafii św. Jadwigi we Floral Park, dr Dorota Andraka – prezes Centrali Polskich Szkół Dokształcających i mgr Ewa Załusińska – prezes okręgowa CPSD, dyrektorzy i przedstawiciele polskich szkół na Long Island, m.in. mgr Dorota Kaczmarzyk – dyrektor szkoły im. św. Jadwigi we Floral Park wraz z przedstawicielami szkoły i grona pedagogicznego, oraz mgr Dorota Szczech – dyrektor szkoły im. Zbigniewa Herberta w Copiague wraz z przedstawicielkami grona pedagogicznego.

Przybyli członkowie wielu polonijnych organizacji, m.in. Polish Gift of Life i Polskiego Klubu Narodowego w Hempstead oraz parafianie z kościoła św. Władysława w Hempstead. Obecnością swoją zaszczycili absolwenci jubilatki, którzy sporą grupą zawitali po latach do swojej Alma Mater. Z okazji jubileuszu szkoła otrzymał list gratulacyjny od konsula generalnego RP Macieja Golubiewskiego, który odczytał Krzysztof Karolak. Prezes szkoły Barbara Karolak przypomniała w zarysie historię jubilatki i poprowadziła jubileuszową uroczystość.

Dr Dorota Andraka wręczyła dyplomy prezesa Centrali ks. Piotrowi Wąskowi – za wsparcie i opiekę nad polską szkołą – oraz zasłużonym pedagogom: Edycie Walosze i Elżbiecie Konik. W swoim przemówieniu przekazała wyrazy uznania za ich 24-letnią pracę w kształceniu młodego pokolenia Polaków i działalności na rzecz dla Polonii. Uczestnicy gromkimi brawami podziękowali wyróżnionym nauczycielom. Przedstawicielka Polskiego Domu Narodowego w Hempstead Zdzisława Wysocka, składając jubileuszowe życzenia, przekazała na rozwój szkoły czek w wysokości 1000 dol.

W części artystycznej wystąpiła Julia Woszczak, uczennica klasy 9, która zaprezentowała żartobliwy wiersz napisany przez Magdalenę Drenarską-Skorski (byłą nauczycielkę tej szkoły) o historii i życiu szkoły. Julia zaprezentowała się również w ciekawej transkrypcji piosenki Leonarda Cohena.

Spotkanie absolwentów i nauczycieli po wielu latach było wzruszające i przywołało wiele radosnych wspomnień i emocji. Uściskom nie było końca. W uroczystości wziął udział jeden z najstarszych absolwentów szkoły Tadeusz Kaśnicki, który edukację w niej rozpoczął już w 1959 roku, a tego dnia ponownie wraz z gronem absolwentów i nauczycieli stanął do pamiątkowego zdjęcia. W trakcie uroczystości można było też oglądać na slajdach historię jubilatki.

Bardzo ciekawym pomysłem była „ścianka ze szkolnymi tarczami”, którą każdy uczestnik otrzymał na pamiątkę tego spotkania. Sesja zdjęciowa przy ściance, była miłym dodatkiem do jubileuszowych wspomnień. W trakcie imprezy można też było obejrzeć prace uczniów starszej grupy Edyty Walochy. Prace pokazały, z jakim zaangażowaniem pracują uczniowie szkoły i jak bardzo ta szkoła jest im potrzebna.

Po części powitalnej i artystycznej podano ciepły obiad wraz z przystawkami, napojami i winem. Mimo doborowego towarzystwa i smacznych potraw rozmowy przy stołach nie trwały długo… Muzyka, jaką grał DJ Denny, podrywała do tańca wszystkich, niezależnie od wieku. Zabawa trwała do białego rana i niemal wszyscy goście gwarantowali swoją obecność na kolejnej uroczystości szkoły im św. Władysława w Hempstead.

Autor: Elżbieta Popławska