Jubileuszowy koncert chóru Angelus

0
7

Około 200 osób zgromadził doroczny, świąteczny koncert chóru Angelus, który odbył się w piątek, 4 stycznia. Był to jego jubileuszowy, 20. występ w polskiej placówce na Manhattanie. Koncerty tego greenpoinckiego chóru wpisały się już nie tylko w jego tradycję, ale także do kalendarza ważnych wydarzeń mających miejsce w Konsulacie Generalnym RP. Gościnnie wystąpił chór Chopin z Passaic, NJ, który w tym roku będzie obchodził 109. rocznicę swojego istnienia. Gospodarzem świątecznego koncertu był konsul Mateusz Gmura, który witając wszystkich gości życzył im wielu miłych wrażeń artystycznych. A tych – jak się później okazało – nie brakowało.

CHOPIN
Jak pierwszy wystąpił męski chór Chopin, który zaprezentował trzy kolędy: „Mizerna, cicha”, „Śpij, Dziecino mała” oraz „Tryumfy Króla Niebieskiego”. Ich występ, mimo że krótki, został bardzo ciepło przyjęty przez publiczność oraz nagrodzony brawami. Był to jeden z tegorocznych świątecznych koncertów chóru Chopin. Niebawem, w niedzielę, 20 stycznia, wystąpi on także z kolędowym repertuarem w kościele Matki Bożej Różańcowej w Passaic, NJ.

Chór Chopin działa od 10 marca 1910 roku, a swoją nazwą upamiętnia przypadającą wówczas 100. rocznicę urodzin wielkiego polskiego kompozytora i pianisty.

„Jesteśmy zrzeszeni w Związku Śpiewaków Polskich w Ameryce (Polish Singers Alliance of America), a nasze próby odbywają się w poniedziałki w Polsko-Amerykańskim Centrum Kultury w Passaic, NJ, z którym jesteśmy związani od samego początku istnienia” – wyjaśnił w rozmowie z „Nowym Dziennikiem” Austin Sroka, prezes chóru. Jego dyrygentem jest  Anthony Tabish, który reprezentuje trzecią generację Polonii i jest również organistą w kościele Queen of Peace w North Arlington, NJ. Chórowi, który liczy obecnie 12 osób, akompaniuje Victoria Hernandez.

Na przestrzeni prawie 109 lat działalności chór Chopin był wielokrotnie nagradzany, między innymi trzykrotnie Nagrodą Kardynała Hlonda. W latach 1997-98 został zaproszony do wspólnych występów z Jimmym Sturrem, zwanym królem polki i mającym na swoim koncie 18 nagród Grammy. Może także poszczycić się nagraniami płytowymi.

ANGELUS
„Nasz chór wystąpi dzisiaj w konsulacie po raz 20. Jesteśmy bardzo szczęśliwi, że doczekaliśmy się takiej okrągłej rocznicy. Działa również od 20 lat, a został założony przez Antoniego Chrościelewskiego wraz z małżonką, która zmarła w roku ubiegłym” – powiedział prezes chóru Bogdan Błusewicz. Przy okazji podziękował za obecność na koncercie oraz wsparcie, jakie chór Angelus otrzymuje od pana Antoniego, pełniącego obecnie funkcję honorowego prezesa.

Podczas ponadgodzinnego występu zostało zaprezentowanych 17 kolęd, włącznie z jednym z najbardziej znanych motywów chóralnych Georga Handla „Hallelujah”. Chórzyści, pod dyrekcją Izabeli Grajner-Partyki i przy akompaniamencie pianisty Nicholasa Kaponyasa, zaprezentowali m.in. takie kolędy, jak: „Wśród nocnej ciszy”, „Gdy się Chrystus rodzi”, „Przybieżeli do Betlejem”, „Gore gwiazda”, „Bracia, patrzcie jeno”, „Nie było miejsca dla Ciebie”, „Silent Night/Cicha noc”, a także „Adeste Fidelis (O Come, All Ye Faithful)”. Prócz tego solistka chóru Angelus, sopranistka Zofia Grądzka zaśpiewała także dwie kolędy „Gdy śliczna Panna” i „Witaj gwiazdko złota”, a mezzosopranistka Julia Partyka zaprezentowała: „Oj maluśki, maluśki”, „Jezus malusieńki”, „Lulajże Jezuniu” i „O Holy Night”. Poza tym po zakończeniu głównej części koncertu chór wraz z publicznością zaśpiewał dodatkowo dwie bardzo znane kolędy: „Bóg się rodzi” oraz „Pójdźmy wszyscy do stajenki”. Chór Angelus za swój występ został nagrodzony owacją na stojąco. Okazuje się, że kolędy, które zostały zaprezentowane, stanowią tylko małą część bogatego materiału chórzystów Angelusa.

„W repertuarze mamy ponad 40 kolęd polskich i amerykańskich” – powiedziała po koncercie „Nowemu Dziennikowi” Izabela Grajner-Partyka, która z chórem związana jest od 20 lat, a od 2006 roku jest jego dyrygentką. Również sopranistka Zofia Grądzka śpiewa w Angelusie od samego początku jego istnienia i jest jego główną solistką. Z kolei mezzosopranstka Julia Partyka (córka Izabeli Grajner-Partyki) jest z nim związana od 16. roku życia, od czasu gdy zaczęła studiować wokalistykę w nowojorskiej LaGuardia High School of Music & Art and Performing Arts. Obecnie jest absolwentką New England Conservatory of Music w Bostonie.

Radości i wzruszenia po piątkowym koncercie nie krył Antoni Chrościelewski, współzałożyciel i honorowy prezes chóru Angelus.

„Cieszę się, że po takim czasie działalności chór się nie zmniejszył i prezentuje wysoki poziom. Jestem bardzo zadowolony z dzisiejszego występu – podkreślił Antoni Chrościelewski. – Chóry są potrzebne, ponieważ utrzymują polską mowę oraz są podstawą wszystkich tradycyjnych obchodów i świąt. Bez nich nie byłyby one takie piękne” – dodał na zakończenie. Z kolei obecny prezes chóru Angelus podkreślił znaczenie dorocznego, bożonarodzeniowego koncertu.

„Kolędy są klejnotami, których zawsze słucha się z przyjemnością, dlatego ten koncert świąteczny w Konsulacie Generalnym RP zawsze jest dla nas czymś bardzo ważnym” – stwierdził Bogdan Błusewicz. Prezes chóru dodał, że w jego repertuarze znajdują się także bardzo piękne pieśni wielkopostne, maryjne, patriotyczne oraz poświęcone św. Janowi Pawłowi II. Niedawno, 29 grudnia, chór Angelus dał również piękny koncert świąteczny w kościele św. Stanisława Kostki na Greenpoincie, a poza tym śpiewał w wielu polskich parafiach w różnych nowojorskich dzielnicach. Z kolei w najbliższą sobotę, 12 stycznia, zaśpiewa podczas spotkania opłatkowego Polskiego Domu Narodowego „Warsaw”.

Chór Angelus działa od 1998 roku i związany jest z Polskim Domem Narodowym „Warsaw” na Greenpoincie, w którym odbywają się m.in. jego próby.

„Państwo Chrościelewscy tworzyli ten chór głównie z myślą o imprezach odbywających się w Polskim Domu Narodowym, a także o potrzebach różnych patriotycznych uroczystości Stowarzyszenia Weteranów Armii Polskiej w Ameryce” – wyjaśnił Bogdan Błusewicz. Pierwszym dyrygentem chóru Angelus był Wojciech Typrowicz, którego w 2006 roku zastąpiła Izabela Grajner-Partyka, będąca wcześniej jego asystentką. Obecnie chór tworzy około 35 osób.

„Cały czas jest rotacja, niektórzy wyjeżdżają do Polski lub innych stanów, inni odchodzą w sposób naturalny, ale niektóre osoby są z nami od 20 lat” – wyjaśnia prezes Błusewicz. Angelus jest chórem mieszanym, i jest w pełni niezależny, nie jest zrzeszony w Związku Śpiewaków Polskich w Ameryce. Może się poszczycić wieloma osiągnięciami i koncertami w prestiżowych miejscach, m.in.: w New York City Center, podczas ceremonii zapalania lampek na choince w ONZ, w katedrze św. Jana Bożego podczas uroczystości beatyfikacji papieża Jana Pawła II, w katedrze św. Patryka na Manhattanie, Narodowym Sanktuarium Matki Boskiej Częstochowskiej w Doylestown, PA, oraz w Hunter College w Nowym Jorku. „Chór Angelus daje około 15-16 koncertów rocznie. To jest zasługa wielkiego poświęcenia jego członków, którzy w swoim wolnym czasie przychodzą co tydzień na próby i biorą udział w koncertach. Dojeżdżają nawet ze Staten Island i Bronksu” – podkreśliła dyrygentka Izabela Grajner-Partyka.

Po zakończeniu piątkowego, świątecznego koncertu, jego uczestnicy zostali zaproszeni na okolicznościowy poczęstunek, przygotowany przez członkinie chóru dzięki wsparciu polonijnych piekarni i ciastkarni (Cafe Riviera, Northside Bakery i Syrena Bakery), a także Konsulatu Generalnego RP.

Autor: WOJTEK MAŚLANKA