Już od 15 lat wakacje spędzamy z Panem Bogiem

126
Ojciec Waldemar chętnie pozował do zdjęć z uczestnikami „Wakacji z Panem Bogiem” i przyjaciółmi ZDJĘCIA: Z ARCHIWUM WAKACJI Z PANEM BOGIEM

Uczestnicy “Wakacji z Panem Bogiem” to już wielopokoleniowa społeczność. W sobotę, 4 czerwca, wspólnie świętowaliśmy 15-lecie tego wspaniałego przedsięwzięcia i jednocześnie celebrowaliśmy 25-lecie kapłaństwa ojca Waldemara Łątkowskiego CSsR, inicjatora i organizatora niezapomnianych „Wakacji z Panem Bogiem”.

Na uroczystej mszy świętej w kościele St. Mary of the Lake w Lakewood, NJ, licznie zgromadzili się ich uczestnicy i sympatycy. Ze zdumieniem odkrywaliśmy, że wielu z tych uczestników już wydoroślało i założyło swoje rodziny. Spotkanie to było okazją do złożenia podziękowań na ręce Katarzyny Pawki, która niestrudzenie od 15 lat czuwa nad organizacją. To na jej i ojca Waldemara barkach spoczywa odpowiedzialność za każdy detal tych rodzinnych wyjazdów. Na ich ręce złożone zostały wyrazy uznania, podziękowania i prośby o organizowanie kolejnych „Wakacji z Panem Bogiem”.

„Wśród słów miliona niełatwo znaleźć te, które inspirują, brzmią nowo, trafią do serc. Niełatwo znaleźć odpowiedzi na pytania, które wciąż się mnożą. Pomiędzy zdarzeniami nie zawsze szczęśliwymi i myślami, które nie zawsze pulsują wiarą, trudno jest szukać sensu. A jednak, Ojcze, ty te słowa znalazłeś, kiedy ich było trzeba. Podpowiedziałeś, którędy iść, gdy pytaliśmy o drogę. Pomogłeś w poszukiwaniach. Pośród 20 campów, które miały miejsce w różnych zakątkach, blisko 2000 uczestników odkrywało na nowo Pana Boga. Za otwartość wiary, za niewykluczanie nikogo, za ciekawość człowieka, za tłumaczenie wiary, która jest akceptująca i silna, i która szuka dobra – Panu Bogu i tobie dziękujemy. Na naszej drodze spotkaliśmy kapłana, przewodnika i przyjaciela” – tak się modliliśmy.

Podczas mszy świętej dziękowaliśmy za wszystkich kapłanów, siostry zakonne, opiekunów i uczestników, którzy kroczyli razem z nami górskimi szlakami czy spoglądali w niebo, odbijające się w jeziorze, a nade wszystko darzyli miłością. Wszyscy pozostawili w sercach dzieci i młodzieży głęboki ślad, czego dowodem była ich obecność podczas Eucharystii, a potem na rodzinnym świętowaniu. Mszę świętą, wraz z jubilatem, sprawowali ksiądz Paweł Dziatkiewicz SDP oraz ojciec Jan Pastuszczak SVD. Była to msza taka, jak te na naszych campach: słyszeliśmy śpiew dzieci i młodzieży, dźwięki gitar, radość z niesienia darów do Stołu Pańskiego, a splotem tej wielkiej radości było spontaniczne „Abba Ojcze”.

Podczas towarzyskiego spotkania poloneza poprowadził Robert Michalik – choreograf Zespołu Pieśni i Tańca „Maki”, działającego przy Polskiej Szkole Dokształcającej
w Lakewood, NJ

Po uroczystej mszy wszyscy zebrani kontynuowali spotkanie, biesiadując przy wspólnym stole. Taniec, zabawa, radość ze spotkania przepełniały młode i te nieco starsze serca.

***

Już za kilka tygodni odbędą się kolejne „Wakacje z Panem Bogiem”.

“W tym roku nie jadę, bo nikt nie jedzie” – oznajmiło nam trzy lata temu nasze dziecko, uprzedzając nasze ewentualne pytania. Po sześciu latach wyjazdów raptem nie jedzie – pomyślałem sobie. Ale jak nikt to nikt. “Adam tylko jedzie” – dodało dziecko. No tak, Adam zawsze miał swoje zdanie i nie oglądał się na innych. Nikt znaczyło, że Zuzia, Ola, Kacper i Damian nie jadą. Może z jakiegoś powodu nie mogą, może to tylko jakaś chwilowa zachcianka, a może jeszcze coś innego. Może im minie, pocieszałem się w myślach.

Wyjazd, na który nie pojechało nasze dziecko, to “Wakacje z Panem Bogiem”. Kiedy pierwszy raz o nim usłyszeliśmy, nie wiedzieliśmy co o tym sądzić.

Rodzina Pawków od początku jest mocno zaangażowana w organizację „Wakacji z Panem Bogiem”. Na zdjęciu od lewej: Jacek Pawka, córka Ula, żona Katarzyna
oraz córki Kamila i Marta

“To tak jak obóz harcerski, tylko się modlą” – mówili jedni. “To taka oaza, tylko się kąpią w jeziorze i chodzą po górach” – mówili drudzy. Zaciekawiło nas to na tyle, że postanowiliśmy spróbować. Dziecko zgodziło się niespodziewanie łatwo, zwłaszcza że inni mieli również jechać. Jak spróbowało, tak wsiąkło. Na całe sześć lat.

***

“Wakacje z Panem Bogiem” to pomysł redemptorysty o. Waldemara Łątkowskiego. Przy pomocy ojców ze swego zakonu, licznej rzeszy nauczycieli szkół polonijnych, takich jak Katarzyna Pawka, oraz Sióstr Służebniczek NMP NP z New Jersey, a także rodziców, parafian i innych ludzi dobrej woli, już od 15 lat jest wdrażany w życie. Wyjazdy na łono natury dla polonijnej młodzieży i dzieci, a kilka lat temu po zmianie formatu – dla całych rodzin, połączone z naukami religijnymi i aktywnym wypoczynkiem – to recepta na sukces. Cieszą się wielkim zainteresowaniem wśród Polonii z północno-wschodnich Stanów Zjednoczonych, a teraz nawet w Chicago, gdzie obecnie pracuje ojciec Waldemar. Odbywały się ostatnio w przepięknym ośrodku Silver Bay YMCA nad Lake George.

“Wakacje z Panem Bogiem” to nie tylko coroczne letnie wyjazdy. To również comiesięczne msze święte w intencji uczestników i ich rodzin, a przy tym okazje do kolejnych spotkań. To też spotkania formacyjne, prowadzone na żywo i zdalnie, rekolekcje i pielgrzymki. To ogniska, spływy, wspólne posiłki i spędzanie czasu z ludźmi zainteresowanymi przedstawieniem swoim dzieciom takiego, a nie innego obrazu tego świata.

***

W sobotę, 4 czerwca, świętowaliśmy wspólnie 15. rocznicę “Wakacji z Panem Bogiem” i 25. rocznicę święceń ojca Waldemara Łątkowskiego najpierw mszą świętą w przepięknie położonym kościele St. Mary of the Lake w Lakewood, w stanie New Jersey, a następnie – już nieoficjalnie – bawiliśmy się w Monsignor Everitt Hall, również w Lakewood. Miło było zobaczyć znajome twarze, poznać nowe pokolenie wakacjuszy i wspólnie się pośmiać.

W mszy świętej w kościele St. Mary of the Lake w Lakewood, NJ, uczestniczyła
liczna grupa wiernych

Tych kilka godzin w szkolnym audytorium było dla nas – tych związanych z wakacjami, tych ze szkołą w Lakewood oraz z ojcem Waldemarem – okazją do świętowania. Nie wszyscy byliśmy na „Wakacjach z Panem Bogiem”, ale prawie wszyscy znamy i cenimy ojca Waldemara, który zawsze był mocno związany z Polonią w Lakewood. Wieczór był wyjątkowy. Mili goście, smaczne polskie jedzenie i muzyka, która zawsze łączy. Do wspólnej zabawy zapraszał DJ, dzięki czemu okazję do tańców miały przede wszystkim dzieci i młodzież. Na sali świętowało około 350 osób, wszyscy uśmiechnięci i radośni. Wiele rodzin, które dzięki tej uroczystości mogły pobyć ze sobą, poznać się nawzajem, powspominać i być częścią tego pięknego wydarzenia.

Ojciec Waldemar Łątkowski otrzymał wiele „darów serca” od uczestników
tych szczególnych wakacji

Wracając do domu do Nowego Jorku, przepytywałem dziecko na tę rocznicową okoliczność. Na wyjazdach nie lubiła wstawania o siódmej. Tydzień bez telefonu nie przeszkadzał jej wcale. Podobało się jej przebywanie wśród rówieśników, a także jezioro i las. Wspomina bardzo mile nocne rozmowy najstarszej grupy z ojcem Waldemarem przy ognisku. Trudne pytania, które mu zadawali, i udzielane im ze spokojem odpowiedzi. I trochę tęskni…

15 lat to historia, która została zapisana nie tylko w kronikach, ale jest dostępna dla wszystkich na stronie www.wakacjezbogiem.com czy na Facebooku https: //www. facebook. com/Wakacje-z-Panem-Bogiem.

3 lipca rozpocznie się już 20. camp, a tematem przewodnim będzie „Maryja moją Matką”. Tym razem to Ona będzie nas zachwycać przez cały tydzień w okolicach Lancaster w Pensylwanii.